Úvod > Aktuality > Betlémy se opět vrátily do Klementina
Betlémy se opět vrátily do Klementina
"> "> "> ">
Kultura

Betlémy se opět vrátily do Klementina

  • Vydáno6. prosince 2016
Vánoční výstava historických betlémů, kterou Národní knihovna ČR pořádá ve spolupráci s Muzeem betlémů Karlštejn, je oslavou 454. výročí postavení prvního betlému v českých zemích. Nejčastěji zmiňovaným rokem, v němž byl prý první betlém v českých zemích postaven, je rok 1562. První české jesličky s jezulátkem nestály nikde jinde než v klementinském kostele sv. Klimenta.
BetlémVýstavu je možné navštívit od 23. 11. 2016 do 8. 1. 2017 ve Výstavním sále Galerie Klementinum každý den včetně všech vánočních i novoročních svátků od 9.00 do 18.00 h. Pouze na Štědrý den je otevřeno jen do 15.00 hod. 
 
Letošní novinkou je krásný betlém z 18. století, pak betlém mechanický a určitě velkou vzácností je betlém papírový, který byl tlačený do speciálně tvarovaných forem. Kromě dřevěných a papírových betlémů uvidíte i kousky vyrobené z vosku, z hlíny vtlačené do forem, sádry či durolinu (oblíbená směs sádry, pilin atd.).

A proč se výstava koná právě v Klementinu založeného jezuity? Zásluhy na stavění betlémů v Čechách patří totiž jezuitskému řádu, který se snažil přiblížit věřícím okolnosti Kristova narození. První české jesličky s jezulátkem stály právě v Klementinu v roce 1562, tedy před 454 lety.

Plné vstupné na výstavu je 50 Kč, snížené pro děti do 15 let, studenty, seniory a ZTP je 30 Kč, děti do 5 let mají vstup zdarma. Pedagogický dozor doprovázející školní skupinu, děti do 5 let a držitelé průkazu ZTP/P mají vstup zdarma.
Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.