Úvod > Aktuality > Barokní lékárna v Klatovech nabídne unikátní prohlídku a prodlouží sezonu
Zážitky

Barokní lékárna v Klatovech nabídne unikátní prohlídku a prodlouží sezonu

  • Vydáno8. listopadu 2015
Sezona v klatovském muzeu letos mimořádně končí až 29. listopadu 2015! Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše navíc pořádá speciální prohlídku barokní lékárny U Bílého jednorožce v Klatovech s ukázkami přikládání pijavek lékařských na pacienta. Na prohlídku se můžete vypravit v pátek 13. listopadu 2015 od 17 hodin. V příštím roce muzeum plánuje změny v expozicích.

Historie lékárny se datuje od první poloviny 17. století, kdy dům na klatovském náměstí čp. 149 koupil lékárník Tobiáš Stilling. Právě z tohoto období si můžete v lékárně prohlédnout zařízení zadní místnosti, tzv. přípravny, kde je možno zhlédnout nejen různé  ruční a mechanické přístroje a nástroje sloužící k přípravě léků, mastí a čípků, ale také starou třístupňovou z vnější chodby vytápěnou pec na sušení bylin a zbytky starých léčiv, která je ojedinělá v Evropě.

Název lékárny pochází od bílého rohu mořského narvala, pověšeného uvnitř nad vchodem. Ve středověku však považován za roh jednorožce. Provoz lékárny se udržel až do roku 1966, poté byl interiér upraven jako lékárnické muzeum.

Upozorňujeme na letošní prodloužení turistické sezony v barokní lékárně a to do 29. listopadu 2015, otevřeno bude denně kromě pondělí, 9 – 12 a 13 – 17 hodin, vstupné 60/30 Kč.

Během roku 2016 dojde k postupnému zrušení současné stálé expozice z důvodu plánování a realizace expozice nové. Od 1. ledna 2016 bude ukončena první část stálé expozice od pravěku po gotiku. Tuto část expozice budete mít možnost si naposledy prohlédnout do 30. prosince 2015. Současná stálá expozice bude do realizace expozice nové nahrazena sbírkami nejznámějších dárců klatovského muzea.

Černá věž v Klatovech

Černá věž v Klatovech

Podívejte se na Klatovy z Černé věže, která je dominantou města a v letním období hojně navštěvovanou památkou. Vlivem mnoha požárů získala věž tmavočerné zbarvení, proto dostala název Černá věž.

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Lékárna U Bílého jednorožce v Klatovech

Barokní lékárna U Bílého jednorožce je jednou z mála památek tohoto druhu v Evropě. Podává věrný obraz práce apatykáře i prostředí lékárny z 18. století. Při návštěvě této unikátní památky uvidíte ukázky zbytků původních léčiv, starých lékárenských nástrojů i léčebných metod.