Úvod > Co chcete dělat? > Židovská historie v Ledči nad Sázavou
Památky

Židovská historie v Ledči nad Sázavou

V Ledči nad Sázavou můžete navštívit židovský hřbitov a synagogu, která patří mezi nejstarší a stavebně nejzajímavější v Posázaví.

Židovská synagoga nedaleko Husova náměstí byla postavena roku 1739 náhradou za synagogu z roku 1606, která shořela. Původně přízemní budova ve stylu vesnického baroka byla po dalším požáru v 19. století upravena klasicistně. Interiér je pozoruhodný svými klenbami, štukovou výzdobou a příčnou postranní ženskou galerii. Ledečská židovská obec zanikla roku 1942 deportací židovských občanů do koncentračních táborů. Po válce sloužila synagoga jako skladiště různého materiálu. V roce 1991 byla prohlášena za kulturní památku. V listopadu 1996 byla předána do majetku Pražské židovské obci, která se na její rekonstrukci výrazně podílela. Město Ledeč nad Sázavou pořádá v synagoze řadu koncertů a výstav.

Prohlídka synagogy je možná po domluvě v IC Ledeč.

Další významnou památkou v Ledči je hrad, který patří k nejstarším dochovaným hradům v Čechách. Byl založen v první polovině 13. století, později přestavěn renesančně, barokně a dnešní podobu získal v roce 1879. Najdeme zde městské muzeum s exponáty představující život na Vysočině, např. exponáty ze života hrnčířů, tkalců, sklářů a kovářů. Muzeum dále nabízí numismatické sbírky, sbírky zbraní, hodin a obrazů.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace U řeky

Penzion a restaurace U řeky

Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina
Hotel Luna

Hotel Luna

Kouty, Kraj Vysočina
Tree house Stvořidla

Tree house Stvořidla

Světlá nad Sázavou, Kraj Vysočina
Hotel Kouty – odpočinek uprostřed lesů

Hotel Kouty – odpočinek uprostřed lesů

Ledeč nad Sázavou, Kraj Vysočina