Úvod > Aktuality > Ledeč a Světlou propojí cyklostezka vedoucí kolem Sázavy
Kouzelná oblast Stvoridel
"> Kouzelná oblast Stvoridel "> Zámek Svetlá nad Sázavou "> Zámek Ledec nad Sázavou
Letní sporty

Ledeč a Světlou propojí cyklostezka vedoucí kolem Sázavy

  • Vydáno25. září 2013
Cyklostezka z Přibyslavi do Sázavy je stále oblíbenější. Používají ji jak cyklisté, tak milovníci in-line bruslí. Podobně by měla být propojena města Ledeč nad Sázavou a Světlá nad Sázavou.
Ledeč nad SázavouNová stezka by měla vést malebným údolím Sázavy stejně jako stezka z Přibyslavi. Díky další části výstavby se cyklisté již v listopadu dostanou čtyři kilometry od Světlé do vesnice Smrčná. Ledeč nad Sázavou jde nové stezce vstříc a pouští se do vybudování stezky směrem do Sluneční zátoky, kterou proslavil svými knihami Jaroslav Foglar.

Těmito kroky mezi oběma městy zůstane trasa dlouhá 5,5 kilometrů bez cyklostezky. I přes umístění do přírodní rezervace se města budou snažit stezku zbudovat. Díky tomu by byla na kole přístupná oblíbená oblast Stvořidel, což bude vyžadovat stavbu několika mostů. Proto se jedná o dlouhodobý projekt bez konkrétního termínu.

Celá stezka by měřila nejméně 12 kilometrů. Na trase tak budete moci v budoucnu navštívit zámky v Ledči nad Sázavou a ve Světlé nad Sázavou, podzemí ve Světlé nebo obdivovat Stvořidla.

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Přírodní rezervace Stvořidla u Světlé nad Sázavou

Peřeje Stvořidla jsou vodáckou lahůdkou. Válečky, vlny a jazyky mezi balvany, ale také krásná příroda okolo, to je recept na romantický výlet pro zkušené vodáky i suchozemské milovníky přírody.

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Židovská historie v Ledči nad Sázavou

Židovská historie v Ledči nad Sázavou

V Ledči nad Sázavou můžete navštívit židovský hřbitov a synagogu, která patří mezi nejstarší a stavebně nejzajímavější v Posázaví.

Zámek Světlá nad Sázavou

Zámek Světlá nad Sázavou

Poprvé v historii zámek ve Světlé nad Sázavou otevřel své brány veřejnosti. Můžete zde navštívit Expozici historického evropského skla, Expozici historických hodin a zbraní, obrazů a soch, Dětské Království a expozici První republika.