ÚvodCo chcete dělat?PřírodaŽelví zahrada u Třemešné
Příroda

Želví zahrada u Třemešné

V malé vesnici Dubec nedaleko Třemešné je od roku 2023 otevřena Želví zahrada s půvabnou roubenkou a kioskem. Pavilon želv se teprve buduje, expozice je přístupná po telefonické domluvě.
Na počátku byla zdevastovaná roubenka a zpustošená zahrada. Objekt byl v době prodeje v tak katastrofálním stavu, že bylo jen otázkou času, kdy se rozpadne úplně. Pak se během několika dnů odehrálo pár zvláštních situací, které se staly impulsem k záchraně cenné roubenky a vybudování turisticky zajímavého místa.

Expozice želv je umístěna v areálu historické roubenky, konkrétně v navazující zahradě. Součástí budovaného areálu je i zázemí pro turisty.

Projekt byl od počátku koncipován jako záchrana cenné zemědělské usedlosti, která byla prohlášena za kulturní památku. Vzhledem k tomu, že se roubenka nachází na významné mezinárodní cyklotrase, bylo s pracovníky památkové péče dohodnuto, že bude v roubence vybudován skanzen s výstavními prostorami a přilehlá zahrada bude využita k vybudování turisticky zajímavé expozice – želví zahrady, jejíž součástí bude i turistické zázemí s kioskem, terasou k posezení a sociálním zařízením. Záměrem majitele je v prostorách roubenky pořádat různé akce, výstavy a zajímavé přednášky. Původní chlév pro ustájení koní se stal výchozím objektem pro vybudování turistického zázemí. Je tvořeno sociálním zařízením, úklidovou místností, kioskem a terasou pro turisty. K terase přiléhá jedno ze dvou jezírek, takže část expozice je k vidění i pro ty návštěvníky, kteří si jen přijdou posedět a dát si malé občerstvení. Prohlídková místnost s průhledy pod vodu a venkovní terária jsou přístupné pouze po vstupu do želví zahrady.

 

Expozice

V areálu jsou k vidění 3 zajímavé expozice. Jedna je umístěna v historické roubence a ukazuje, jak asi žila rolnická rodina zhruba před 150 lety. Prostory v původním kamenném chlévě byly upraveny tak, aby zde mohly být instalovány výstavní exponáty. Další zajímavou expozicí je zahrada s venkovními terárii, ve kterých jsou umístěny různé druhy želv. Jednotlivé části zahrady jsou koncipovány tak, aby současně návštěvníkům ukazovaly, v jakém prostředí se ten který druh želv v přírodě volně vyskytuje. Na tuto expozici navazuje vodní svět, ve kterém mají návštěvníci možnost nahlédnout pod hladinu a pozorovat chování vodních želv v přirozeném prostředí.

Cílem je postavit v roce 2023 hrubou stavbu pavilonu tak, aby z vnějšku bylo všechno hotové a v následujícím roce by se jen dokončovaly práce uvnitř pavilonu. Chodníky mezi jednotlivými výběhy by se pak měly zhotovit na jaře 2024 (předpoklad začátek května). Pokud půjde všechno podle plánu, měli bychom venkovní expozice želv plnohodnotně zpřístupnit zhruba od června příštího roku.

Expozice želv je tedy v roce 2023 nepřístupná. Přesto jsme se rozhodli vážným zájemcům umožnit prohlídku, ovšem pouze po předchozí telefonické dohodě (tel.: 603 851 110) a za doprovodu, protože nemůžeme z bezpečnostních důvodů umožnit volný pohyb návštěvníků po staveništi. Pro školy nebo zájezdy bude možné předem telefonicky dohodnout skupinovou návštěvu s komentovaným výkladem. Hromadné exkurze budou možné až po zahájení sezóny v roce 2024.
 

Vědecká činnost

Venkovní terária i vodní svět současně slouží k vědeckému zkoumání chování želv v přirozeném prostředí, studiu jejich termoregulace a vztahu ke slunečnímu a umělému záření. Želví zahrada také spolupracuje s výzkumnou laboratoří a předmětem společného projektu je studium trávicích procesů, stravitelnosti a využitelnosti živin. V rámci svých projektů umožňuje toto pracoviště také studijní pobyty a také umožňuje studentům provést vědecké práce zaměřené jak na studium chování želv, tak spojené s analýzami v laboratoři (středoškolské, diplomové, magisterské apod.).
 

Bezbariérový přístup

Areál je budovaný se záměrem zpřístupnit všechny expozice i tělesně handicapovaným návštěvníkům. V areálu je pro ně budované i sociální zařízení a záměrem je nainstalovat i schodišťovou plošinu pro možnost sjezdu vozíčkářů do expozice podvodního světa. Vzhledem k harmonogramu dokončovacích stavebních prací je reálné pro tyto návštěvníky zpřístupnit venkovní expozice nejdříve v letních měsících roku 2024. Schodišťovou plošinu pro sjezd vozíčkářů do podvodního světa předpokládáme pořídit nejdříve v roce 2025.

Aktuality

Labuťské vítání léta

Labuť- pískovna.
Staré Sedliště, Plzeňský kraj

Festival Holostok 2024

Umění, otevřenost, komunita. To všechno se spojuje ve festivalu, který v západočeském pohraničí tvoří prostor pro nezávislou kulturu, za kterou se každoročně sjíždějí stovky lidí. Multižánrový festival se uskuteční ve dnech 21. až 23. června 2024 v Holostřevech u Stříbra.
Bor, Plzeňský kraj

Letní dětský tábor Pivoň – Minecraft

Dětský tábor se koná od 29.6. do 10. 7. 2024. Uskuteční se v areálu Oáza (obec Pivoň, cca 6 km od Poběžovic).
Mnichov, Plzeňský kraj

Michal Pavlíček a trio

Koncert.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Můžem i s mužem 2

Romantické divadelní představení.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Divadlo Pohádka – Kterak dva chrousti stavěli hrad

Pohádka.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Jak sedlák Honza měnil až vyměnil

Pohádka.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

O mlsném králi Mlsalovi

Pohádka.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Zřícenina kostela sv. Apoleny u Přimdy

Zřícenina raně barokního kostela sv. Apolenyz přelomu 17. a 18. století připomíná zaniklou obec Svatá Apolena, která byla obývána především německým obyvatelstvem. V současné době se jedná jen o mysticky vypadající trosky.
Přimda, Plzeňský kraj

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Bělé nad Radbuzou

Nová kaplička se nachází v Bělé nad Radbuzou u výjezdu na Čečín. Ze své vůle, svépomocí a na své náklady ji postavil místní obyvatel Stanislav Pivoňka.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Barokní most v Bělé nad Radbuzou

Je maličký, určený pouze pro pěší, a navíc stojí v obci, která nepatří k vyhledávaným turistickým cílům – ale je krásný a zaslouží si vaši pozornost. Jeho osm oblouků z masivních kamenných kvádrů překlenuje údolí říčky Radbuzy již od roku 1723.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Tvrz Bernartice v Boru u Tachova

Kulturní památka Tvrz Bernartice se nachází zhruba 10 km od Boru u Tachova. Snahou občanského sdružení Tvrz Bernartice, o.s. je zabránit dalšímu chátrání objektu a pomoci při jeho opravě.
Bor, Plzeňský kraj

Kostel sv. Václava ve Stráži

Nejstarší části kostela jsou románského původu, proto se odhaduje původ kostela ve 13. století. Kostel prošel v minulosti spoustou přestaveb.
Stráž, Plzeňský kraj

Chráněná krajinná oblast Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena CHKO Český les, dále je zde několik menších chráněných území.
Přimda, Plzeňský kraj

Via Czechia – dálkové stezky napříč Českem

Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.
Přimda, Plzeňský kraj

Via Czechia – Jižní stezka

Jižní stezka je po Severní stezce druhou nejdelší trasou Via Czechia a druhou nejdelší dálkovou trasou v ČR. Trasa pro pěší, cyklisty a běžkaře spojuje nejvýchodnější a nejzápadnější body ČR a vede převážně jižním příhraničím.
Přimda, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Staré Sedlo – aktivní dovolená

Ubytování ve venkovském stylu a kurzy základního výcviku jízdy na koních a také vyjížďky na koních do přírody s průvodcem. Okolí penzionu je ideálním místem pro turistiku i cykloturistiku. Jízdní kola rádi zapůjčíme.
Staré Sedlo, Plzeňský kraj

Resort Český les – Aparthotel Železná v Českém lese

Hledáte útočiště před městským shonem v turisty nepolíbené lokalitě? Resort Český les vám nabídne moderní zázemí se vším, co potřebujete pro zasloužený odpočinek, výlety po okolí, důležitá obchodní setkání či nezapomenutelné rodinné události.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Penzion a restaurace Pleš

Penzion a restaurace Pleš se nachází na náhorní planině v nadmořské výšce 730 metrů, asi 1,5 km od hranice s Německem. Pension na Pleši je jediný objekt, který se zachoval z velké vesnice nesoucí stejné jméno, a kromě ruin je jedinou připomínkou kdysi bohatého osídlení místní krajiny.
Bělá nad Radbuzou, Plzeňský kraj

Garni Hotel Tachov

Hotel Garni Tachov se nachází v Tachově – nabízí přímý přístup na sjezdovku, restauraci a nepřetržitě otevřenou recepci.
Tachov, Plzeňský kraj

Penzion U Nádraží

Penzion se nachází nedaleko historického centra města Horšovský Týn a nabízí ubytování ve čtyřech pokojích a jednom apartmánu.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Komfortní rodinný hotel Gurmán v těsném sousedství zámku – Horšovský Týn. Nejnáročnějším zákazníkům můžeme nabídnout zámecké či královské apartmá s výhledem na zámek a vybavením pro prožití těch nejkrásnějších chvil.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Zámecká restaurace Horšovský Týn

Vychutnejte si zámeckou atmosféru v Horšovském Týnu a přijďte ochutnat skvělou kuchyni. Šikovní kuchaři vám v nově vybudované kuchyni připraví předkrmy, polévky, saláty, minutky i hlavní jídla české i zahraniční kuchyně.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj

Penzion a restaurace Parkur Horšovský Týn

Penzion s restaurací se nachází v centru městečka Horšovský Týn s krásným zámkem. Součástí penzionu je také prodejna jezdeckých a chovatelských potřeb.
Horšovský Týn, Plzeňský kraj