!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Železniční expozice Stavědlo v Kyjově
Kultura

Železniční expozice Stavědlo v Kyjově

Muzeum s železniční tématikou naleznete v budově bývalého stavědla v Kyjově. Stálá expozice patří kyjovskému nádraží a obcím v nejbližším okolí, které jsou také na tzv. Vlárské dráze. Dozvíte se zde ale také o lokálkách, které na Kyjovsku jezdily na více místech i na tratích, které už nefungují.
V opuštěné železniční budově přímo u přejezdu poblíž nádraží v Kyjově se nachází expozice zdejšího muzea. Stavědlo bývala budova, ze které se před automatizací ovládaly výhybky nádraží. Sídlil v něm signalista, který ovládal výhybky na povel výpravčího.

V současné době je expozice rozdělena na dvě části. První z nich je zaměřena na lokální tratě Kyjov – Mutěnice, Čejč – Ždánice, Nemotice – Koryčany, Bzenec – Moravský Písek a vlečku z Vlkoše do cukrovaru v Kelčanech se spoustou dobových fotografií, map a provozní dokumentace.

Druhá část je zaměřena na samotnou stanici Kyjov, část Vlárské dráhy, která prochází zdejším regionem a naleznete tu také informace o přeložce trati Vlkoš, Chorinského úzkokolejce z cukrovaru ve Bzenci – kolonii do Veselí nad Moravou a dále do Tasova a další zajímavosti. Je zde i funkční kolejiště a několik železničních artefaktů.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 10. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Slovácká galerie vín v Kyjově

Slovácká galerie vín v Kyjově

Kyjov, Jižní Morava
Vinný sklípek Kyjov

Vinný sklípek Kyjov

Kyjov, Jižní Morava
Vinařství Josef Dufek - víno z Moravského Slovácka

Vinařství Josef Dufek - víno z Moravského Slovácka

Svatobořice-Mistřín, Jižní Morava