Nejpevnější vstupní brána byla dolní, nebo také
Nivnická. Brána byla 26 m vysoká a 10 m široká. Nejpevnější prý byla proto, "že byla na maltě vínem zadělané". V polovině 18. století pozbylo městské opevnění významu. Hradební zdi zůstaly opuštěny.
Tři městské brány byly zbourány v roce 1874 a jejich zdiva bylo použito při stavbě věže farního kostela. Jediná dochovaná brána tvoří vstup do
Muzea J. A. Komenského.