Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Plumlov
Památky

Zámek Plumlov

Zámek se nachází v rekreační oblasti Plumovská přehrada, nad kempem Žralok. Pořádá řadu akcí – prohlídky zámku, výstavy, koncerty hudebních skupin a jiné kulturní akce. V zámku je také pohádkové sklepení a dokonce fitness centrum.
Plumlovský zámek nad Podhradským rybníkem se nachází v obci Plumlov. Zámek byl vybudován v letech 1680 – 1688 Janem Adamem z Lichtenštejna podle projektu Karla Eusebia z Lichtenštejna. Budova měla mít tři patra s bohatě zdobenou fasádou.

Zůstala však pouze torzem, neobydlena a zařízeny v ní byly narychlo pouze čtyři pokoje. V 19. století sídlil v budově okresní soud a berní úřad, ostatní místnosti se proměnily v byty úředníků. V roce 1931 byl zámek zestátněn. Od roku 2001 se pracuje na jeho postupné rekonstrukci.
 

Zámecké expozice

Na zámku můžete zhlédnout tyto zámecké expozice:

Trasa 1: Zámecká historická expozice. Muzejní expozice se sbírkami keramiky, zbraní a nábytku. Výstavy umění, církevních ornátů a klavírů.

Trasa 2: Pohádkové sklepy – dvě podlaží sklepů s výkladem příběhů a bájí o Plumlově a jeho okolí.

Trasa 3: Nově otevřená trasa 2018 na 3. zámeckém patře s expozicí historického nábytku a dobových interiérů; velkoplošné obrazy prostějovského mystického malíře Aloise Doležela (tvorba z 1. pol. 20. stol.).

Trasa 4: Výjímečná lehce adrenalinová trasa, pravidelně jednou denně v 15:00 hodin, jindy pouze na objednávku. Nikdy neobývané prostory 4. a 5. patra, půda zámku, přízemí s vězením a výhled z bašty. Délka prohlídky 1 hod. max. 15 osob.

 
Zavítat sem můžete také na některou z pořádných kulturních akcí nebo zde uzavřít dokonce sňatek. K posezení vybízí zámecká kavárna. Z nabídky vín můžete vybírat v zámecké vinotéce.

Ubytování a restaurace v okolí

Cafeliér no.523

Cafeliér no.523

Kostelec na Hané, Olomoucký kraj
Pan Burger

Pan Burger

Prostějov, Olomoucký kraj