Úvod > Co chcete dělat? > Vrchol Bouřňák v Krušných horách s Hotelem Bouřňák
Příroda

Vrchol Bouřňák v Krušných horách s Hotelem Bouřňák

Ve východní části Krušných hor se nachází 869 metrů vysoký vrchol Bouřňák. Je zde horský hotel, v zimě sjezdovky a na západní straně hory přírodní památka Buky na Bouřňáku. Za dobré viditelnosti jsou z Bouřňáku pěkné výhledy do údolí.
Horu Bouřňák (869 m) najdete nedaleko města Hrob, v Loučenské hornatině, ve východní části Krušných hor. Svou polohou nad Mikulovským údolím tvoří nepřehlédnutelnou dominantu této české části Krušných hor. Možná vás překvapí, že je zde velmi studené podnebí – ročně tu spadne přibližně 900 mm srážek. Nedaleko odtud se nacházejí tři větrné elektrárny.

Na vrcholu stojí horský hotel, který se dnes nazývá Hotel Bouřňák – Chata Karla Líma. Právě duchcovský učitel, zakladatel české krušnohorské turistiky a první český lyžař v Krušných horách Karel Lím (1875–1958) byl autorem myšlenky postavit na Bouřňáku turistickou chatu. Pozemek získali stavitelé od Lobkowiczů a na počátku června 1927 začal pražský architekt dr. Josef Hörich spolu s Ing. Kolenským se stavbou. Dne 30. listopadu téhož roku už stála veranda, kterou navrhl duchcovský architekt Josefa Jána. V polovině července 1928 stavitelé položili základní kámen. Tento kámen, opatřený letopočtem, může pozorný návštěvník najít mezi kvádry kamenné podezdívky. Stavba horské chaty na Bouřňáku stála asi 1 milion korun a byla slavnostně otevřena 8. června 1930. Dnes ji zdobí i pamětní deska věnovaná Karlu Límovi od akademického sochaře Františka Rábela. Karlu Límovi připisujeme ještě jedno autorství, vymyslel český název hory – Bouřňák. Do té doby totiž měla německý název „Stürmer“.
 

Na Bouřňák v zimě i v létě: turistika, cyklistika, sjezdovky i běžky

Svou polohou je Bouřňák významným turistickým bodem s překrásným výhledem a klíčovým místem zimního střediska Sport centrum Bouřňák. Z vrcholu Bouřňáku vede šest sjezdových tratí různé obtížnosti. V okolí Nového Města upravuje Sportcentrum Bouřňák celkem 59 kilometrů běžeckých stop, které navazují na Krušnohorskou magistrálu vedoucí po hřebeni Krušných hor. Běžkaři mohou využívat také tras na lyžařském běžeckém stadionu Nové Město, který je vybaven ohřívárnou, šatnou a bufetem. V jeho okolí naleznete řadu náročnějších homologovaných tratí a oblíbené tratě 5 a 10 km.

I v létě je ale na Bouřňáku co dělat. Pěší turisté si vychutnají rozhledy z vrcholu Bouřňáku nebo si projdou některou ze značených stezek. Cyklisté mohou jezdit po českých i německých cyklostezkách a pro řadu z nich je výzvou vyjet z Mikulova po asfaltové silnici až na vrchol Bouřňáku. Pozornost určitě upoutá i trasa Moldavské horské železnice, která je od roku 1998 kulturní památkou ČR a každoročně se tu konají příležitostné jízdy historických vlaků.
 

Horský hotel Bouřňák: rekonstrukce do roku 2025

Chata – horský hotel byl využíván k ubytování, nechyběla zde restaurace, ski bar a občerstvení. V současné době probíhá rekonstrukce chaty do původní podoby tak, aby se hotel zároveň přeměnil na moderní zařízení, které bude splňovat současné nároky na ubytovací služby. Po dokončení projektu zde vznikne přibližně deset moderních apartmánových pokojů, k dispozici bude i sauna nebo sluneční terasa. Pro hotelové hosty i příchozí výletníky počítáme s novou restaurací s kapacitou 25 osob pro vnitřní sezení a venkovní terasou.

První návštěvníci by se mohli v hotelu ubytovat už v roce 2025.
 

Přírodní památka Buky na Bouřňáku

Na západní straně hory se nachází buky (je asi 200 let starý bukový porost v nadmořské výšce 850 metrů) vytvarované pomocí klimatických jevů do zajímavých tvarů. Buky se nacházejí na západním svahu vrcholu Bouřňáku, asi 400 metrů jihovýchodně od zástavby Nového Města u Moldavy.

Můžete zde také spatřit chráněný mléčivec alpský a vzácný pryskyřník omějolistý pravý.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

EuroCamp Barbora u Teplic

EuroCamp Barbora u Teplic

Jeníkov, Severozápadní Čechy
AutoCamp Osek

AutoCamp Osek

Osek, Severozápadní Čechy
Restaurace Zahrada Teplice

Restaurace Zahrada Teplice

Teplice, Severozápadní Čechy
Čajovna a kavárna Pohoda v Duchcově

Čajovna a kavárna Pohoda v Duchcově

Duchcov, Severozápadní Čechy