Úvod > Co chcete dělat? > Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce
Památky

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

V letech 1900 – 1902 byla vybudována firmou Moses Löw-Beer ve Svitávce tzv. Velká vila. Byla zde tehdy soustředěna podstatná část textilní výroby židovské průmyslnické rodiny Löw-Beerů, jejichž další významné sídlo se nacházelo v Brně.
Výrazný rozvoj podnikatelských aktivit příslušníků rodiny Löw-Beerů se projevil i jejich snahou o vybudování náležitého reprezentativního sídla. Jelikož podstatná část jejich podnikání v oblasti textilní výroby byla soustředěna ve Svitávce, je logické, že si pro umístění tohoto sídla, Velké vily, zvolili právě Svitávku.
 
Vila byla vybudována v letech 1900-1902, a to podle návrhu brněnského stavitele Josefa Nebehostenyho. Téměř zámecký charakter Velké vily s barokními a klasicistními prvky se promítá v celkové hmotě i měřítku stavby, na průčelích, ale i v dispozici, která je řešena jako podélný dvoutrakt. Již při vstupu do budovy upoutá pozornost noblesní mramorové schodiště, které ústí do obrovské haly. Zde se nacházel další dominantní prvek, a to reprezentativní schodiště vedoucí do prvního patra budovy. Stěny v této hale byly potaženy zeleným, stříbrem protkávaným brokátem. V hale se nacházel krb, stával zde i kulečník, šachový stolek, zelená kožená křesla, brokátem potažená lavice.
 
Kromě klasických pokojů zde byla knihovna s tisíci svazky nebo hostinský pokoj se starožitným nábytkem. Vnitřní část vily prošla v polovině 30. let 20. století přestavbou, kterou inicioval Fritz Löw-Beer a to podle projektu architekta Rudolfa Baumfelda. Součástí prohlídkové trasy jsou místnosti, které byly při rekonstrukci dány do původního stavu, podle dobových materiálů, které byly získány od potomků rodiny Löw-Beerů, žijících v zahraničí. Uvidíte v nich různé fotografie a písemnosti, které mapují život rodiny.
 
Ze Svitávky pocházela Grete Tugendhatová, za svobodna Löw-Beerová. Právě pro ni a jejího manžela Fritze Tugendhata navrhl architekt Ludwig Mies van der Rohe světoznámou vilu v Brně.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020
Areál Markland ve Skalici nad Svitavou

Areál Markland ve Skalici nad Svitavou

Skalice nad Svitavou, Jižní Morava
Skákací boty Boskovice

Skákací boty Boskovice

Boskovice, Jižní Morava
Židovská márnice v Boskovicích

Židovská márnice v Boskovicích

Boskovice, Jižní Morava
Židovský hřbitov Boskovice

Židovský hřbitov Boskovice

Boskovice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Tří volů Býkovice

Hotel U Tří volů Býkovice

Býkovice, Jižní Morava
Pivovar Černá Hora – 60 minut s pivem

Pivovar Černá Hora – 60 minut s pivem

Černá Hora, Jižní Morava
Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Rájec-Jestřebí, Jižní Morava