Úvod > Co chcete dělat? > Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce
Památky

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

V letech 1900 – 1902 byla vybudována firmou Moses Löw-Beer ve Svitávce tzv. Velká vila. Byla zde tehdy soustředěna podstatná část textilní výroby židovské průmyslnické rodiny Löw-Beerů, jejichž další významné sídlo se nacházelo v Brně.
Výrazný rozvoj podnikatelských aktivit příslušníků rodiny Löw-Beerů se projevil i jejich snahou o vybudování náležitého reprezentativního sídla. Jelikož podstatná část jejich podnikání v oblasti textilní výroby byla soustředěna ve Svitávce, je logické, že si pro umístění tohoto sídla, Velké vily, zvolili právě Svitávku.
 
Vila byla vybudována v letech 1900-1902, a to podle návrhu brněnského stavitele Josefa Nebehostenyho. Téměř zámecký charakter Velké vily s barokními a klasicistními prvky se promítá v celkové hmotě i měřítku stavby, na průčelích, ale i v dispozici, která je řešena jako podélný dvoutrakt. Již při vstupu do budovy upoutá pozornost noblesní mramorové schodiště, které ústí do obrovské haly. Zde se nacházel další dominantní prvek, a to reprezentativní schodiště vedoucí do prvního patra budovy. Stěny v této hale byly potaženy zeleným, stříbrem protkávaným brokátem. V hale se nacházel krb, stával zde i kulečník, šachový stolek, zelená kožená křesla, brokátem potažená lavice.
 
Kromě klasických pokojů zde byla knihovna s tisíci svazky nebo hostinský pokoj se starožitným nábytkem. Vnitřní část vily prošla v polovině 30. let 20. století přestavbou, kterou inicioval Fritz Löw-Beer a to podle projektu architekta Rudolfa Baumfelda. Součástí prohlídkové trasy jsou místnosti, které byly při rekonstrukci dány do původního stavu, podle dobových materiálů, které byly získány od potomků rodiny Löw-Beerů, žijících v zahraničí. Uvidíte v nich různé fotografie a písemnosti, které mapují život rodiny.
 
Ze Svitávky pocházela Grete Tugendhatová, za svobodna Löw-Beerová. Právě pro ni a jejího manžela Fritze Tugendhata navrhl architekt Ludwig Mies van der Rohe světoznámou vilu v Brně.

Provozovatel

Löw-Beerovy vily

Hybešova 166
Velká Löw-Beerova vila
679 32 Svitávka
Tel.:
+420 724 097 622
Email:
zoubek.j@seznam.cz
WWW:
www.low-beerovy-v...
GPS:
49,504058 16,597536
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 
Areál Markland ve Skalici nad Svitavou

Areál Markland ve Skalici nad Svitavou

Skalice nad Svitavou, Jihomoravský kraj
Skákací boty Boskovice

Skákací boty Boskovice

Boskovice, Jihomoravský kraj
Židovská márnice v Boskovicích

Židovská márnice v Boskovicích

Boskovice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Tří volů Býkovice

Hotel U Tří volů Býkovice

Býkovice, Jihomoravský kraj
Pivovar Černá Hora – 60 minut s pivem

Pivovar Černá Hora – 60 minut s pivem

Černá Hora, Jihomoravský kraj
Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Zámecký penzion a restaurace Kopeček

Rájec-Jestřebí, Jihomoravský kraj