Úvod > Co chcete dělat? > Valdštejnovo muzeum a mincovna v Jičíně
Vstup
"> Vstup "> nádvoří "> interiér "> Mincovna "> Valdštejnovo muzeum a mincovna ">
Přidat foto
Kultura

Valdštejnovo muzeum a mincovna v Jičíně

Až budete v Jičíně, nezapomeňte se zastavit ve Valdštejnově muzeu naproti zámku. Nahlédnete zde do života vojevůdce, cestovatele, architekta, vyznavače horoskopů, muži s velkými ambicemi – Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna.
Uvidíte a sami si vyzkoušíte, jak se razily mince v Jičíně. Domů si odnesete vlastnoručně zhotovený čtvrttolar. Mince Albrechta z Valdštejna jsou vzácné, protože po jeho zavraždění byla na císařův příkaz většina z nich roztavena. Tím měla být zničena jeho památka. Naštěstí to se zcela nepodařilo a naše muzeum tak může připravovat expozici originálních valdštejnských mincí.

Dozvíte se spoustu zajímavých informací o Albrechtu z Valdštejna, jeho vztahu k Jičínu a zájmu o astrologii. Do konce srpna 2020 je v muzeu také instalována výstava grafik z Knihy o prubířství od Lazara Erckera.

Vstup do muzea je ze dvora, kde již od června 2020 funguje kavárna. Muzeum si mohou návštěvníci prohlédnout sami nebo s průvodcem. 

Český šlechtic a vojevůdce Albrecht z Valdštejna patřil ve své době mezi nejvlivnější evropské osobnosti. Narodil se 14. září 1583 v Heřmanicích u Jaroměře. V roce 1625 byl jmenován vrchním velitelem císařské armády a povýšen na vévodu frýdlantského. Jičín se stal centrem jeho frýdlantského vévodství a během jeho působení ve městě a okolí vznikla řada staveb. V roce 1634 byl prohlášen za zrádce a 25. února 1634 zavražděn v Chebu.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion U Synagogy

Penzion U Synagogy

Jičín, Královéhradecký kraj
Zámecká restaurace Jičín

Zámecká restaurace Jičín

Jičín, Královéhradecký kraj
Restaurace Casa De Piedra

Restaurace Casa De Piedra

Jičín, Královéhradecký kraj
Kozlovna U Anděla

Kozlovna U Anděla

Jičín, Královéhradecký kraj