Úvod > Aktuality > Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?
Kultura

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Poslechněte si audio verzi článku
Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
Zámek FrýdlantPři povstání českých stavů proti Habsburkům se Albrecht z Valdštejna přidal na stranu císaře, čímž získal jeho důvěru. Po porážce povstání na Bílé hoře roku 1620 byl povýšen na knížete a později na vévodu. Jeho Frýdlantské vévodství bylo jakýmsi státem ve státě. Vrcholem Valdštejnovy moci byl titul vrchního velitele císařských vojsk. S obrovskou armádou sklízel úspěchy v mnoha bitvách třicetileté války – v roce 1625 postavil pro císaře Ferdinanda II. velkou armádu, kterou poslal do bojů v severním Německu a proti dánskému králi Kristiánovi IV. Již jako Generalissimus zbavil zemi Sasů a vydal se do boje s armádou švédského krále Gustava II. Adolfa, který padl v bitvě u Lützenu (1632).

Valdštejský palácPo Albrechtovi z Valdštejna zůstalo v Čechách mnoho památek – v Praze výstavní Valdštejnská zahrada a Valdštejnský palác (kde dnes sídlí Senát ČR), Valdštejnské domky v Liberci, Valdštejnská lodžie u Jičína a v Chebu, kde došlo k Valdštejnově vraždě se dnes nachází muzeum s autentickým úmrtním pokojem. Vystavená je zde řada osobních předmětů vévody – jeho kord, ostruhy, sedla i vycpaný kůň, který byl zastřelen 16. 11. 1632 v již zmíněné bitvě u Lützenu. Součástí drobnějších předmětů v expozici, která prošla roku 2020 výraznou rekonstrukcí, je Valdštejnova mycí souprava cestovní a polní výbavy, jedná se o měděná kamínka, umyvadlo a vaničku.
 

Nepohodlný generál

Albrecht z ValdštejnaCtižádostivý vojevůdce však sklízel nejen úspěchy, ale také všelijaké intriky a pomluvy. Mezi všemi v těchto taktikách vynikal trojlístek ambiciózních důstojníků – Jan Matyáš Gallas, Ottavius Piccolomini a Jan Aldringen. Začátkem roku 1634 přišel Albrecht z Valdštejna sám s tím, že se vzdá generalátu. To by však pro císaře znamenalo vyplacení vysokého odstupného, na které se ve válkou zruinované královské pokladně nedostávalo. Proto byl vymyšlen plán, jak se již nepohodlného vévody zbavit a zkonfiskovat jeho majetek. Na základě falešných obvinění byl Albrecht z Valdštejna nařčen z toho, že se údajně spojil s nepřítelem a chtěl zavraždit císaře s jeho rodinou.

Večerní ChebCísař 24. ledna roku 1634 podepsal patent, kterým Albrechta z Valdštejna zbavoval vrchního velení císařské armády. Tímto dekretem učinil císař z Valdštejna a jeho společníků štvanou zvěř, vydanou na milost a nemilost útočníkům, kteří mohli udeřit kdykoliv a odkudkoliv. Valdštejn se pokusil uprchnout z dosahu císaře do Chebu, odkud chtěl kontaktovat nepřátele habsburské monarchie operující na říšském území. Malebné město se však všem stalo osudným. Na jeho fyzickou likvidaci se zde domluvil velitel města Chebu John Gordon, podplukovník Walter Leslie a plukovník dragounů Walter Butler.
 

Zločin a trest

Valdštejnova smrtJako první přišli na řadu Valdštenovi poslední spojenci – ti byli nalákáni na slavnostní banket, který pořádal v chebském hradu podplukovník Gordon. 25. února kolem osmnácté hodiny dorazili hosté na místo činu. Za hodinu již však nebyli mezi živými – všechny do jednoho je pobili Butlerovi dragouni.

Zbývalo se jen postarat o hlavní postavu tohoto dramatu – Albrechta z Valdštejna, který přebýval v centru města, Pachelbelově domě. Mezi osmou a devátou večer dorazili dragouni pod vedením Irčana Deverouxe, i sem. Těžce zranili sluhu, který nesl pohár s vínem a probodli i páže před Valdštejnovým pokojem. Tam nalezli vévodu beze zbraně, jen v noční košili. S výkřikem „Ty špatná, křivopřísežná, stará, odbojná šelmo!“ se Deveroux na starého muže vrhnul, až dlouhé ostří jeho partyzány (halapartny) projelo Valdštejnovým hrudníkem a vystoupilo mezi lopatkami. Vévoda z Frýdlantu byl na místě mrtev.

pachelbův dům – ložnice ValdštejnovaCísař Ferdinand II. nechal, poté co do Vídně dorazily první věrohodné zprávy o Valdštejnově smrti, sloužit za duše zemřelých tři tisíce mší. Jeho vrahy odměnil doposud nevídanými odměnami. Jan Matyáš Gallas dostal bohaté panství Frýdlant s Libercem a Smiřicemi. Ve výčtu obdarovaných nechyběl Ottavian Piccolomini, Jan Aldringen, ani tři plukovníci, kteří se ujali fyzické likvidace vévody. Například Walter Butler získal panství Doksy s Berštejnem, k tomu hraběcí titul, hodnost císařského komorníka a zlatý řetěz.
 

Zavzpomínejte na Albrechta na Valdštejnských slavnostech

Albrecht z Valdštejna v JičíněKaždoročně se Albrechtu z Valdštejna věnují velké městské oslavy – v sudé roky v Jičíně a v lichém roce ve Frýdlantu. Letos budou oblíbené Valdštejnské slavnosti probíhat v Jičíně, a to od 17. do 19. května 2024. Město opět ožije slavnostmi, ke kterým tradičně patří dobové kostýmy, tradiční řemesla, trhy a dobová hudba, výstavy, hry, průvod masek nebo ohňostroj. Na náměstí bude na návštěvníky čekat dobový trh s řemeslníky, dobovými výrobky a řadou skvělých dobrot a také bohatý kulturní program. Po celý víkend budete v ulicích města potkávat vojáky v dobových kostýmech, mužné pány, krásné dámy a samozřejmě vojevůdce Albrechta z Valdštejna s jeho chotí a družinou.
Chebský hrad – zimní prohlídky

4.11.
31.3.
Chebský hrad – zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani se zimním období.

7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech

7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech

S rodem Valdštejnů se při toulkách Českem setkáte leckde: na hradě Valdštejně a při Valdštejnských slavnostech, ve Valdštejnském paláci, ve Valdštejnské zahradě, v lesích Valdštejnska anebo u Valdštejnské lodžie. Některá místa jsou známá, jiná utajená – ostatně podobně jako sami Valdštejnové. Co o nich vlastně víme?

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Albrecht z Valdštejna – nejmajetnější Čech v historii

Albrecht z Valdštejna – nejmajetnější Čech v historii

Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (14. září 1583 – 25. února 1634) byl významný český vojevůdce, politik a zřejmě také nejbohatší Čech v dějinách. Byl majetnější než panovníci či prvorepublikoví továrníci, a dokonce předčil i nejbohatší současníky. Jak přišel syn chudého venkovského šlechtice z Podkrkonoší k tak obrovskému majetku?

Objevte kouzlo historie i přítomnosti v Chebu

Objevte kouzlo historie i přítomnosti v Chebu

Město Cheb se svou bezmála tisíciletou historií patří mezi nejstarší města České republiky. Pohnuté dějiny, dané jeho strategickou polohou na českoněmeckém pomezí, zde zanechaly mnoho architektonických a kulturních památek. Nechte se zlákat k procházce po jeho největších pamětihodnostech nebo si vyjeďte po cyklostezce až do sousedního Bavorska.

Valdštejnská lodžie u Jičína

Valdštejnská lodžie u Jičína

Z Jičína vede dva kilometry dlouhá čtyřdílná lipová alej do Valdštejnské lodžie. Tento architektonický skvost z počátku 17. století je obklopen Libosadem, kde se konají příležitostné akce a dílny zaměřené na rodiny s dětmi.

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz

Na kole nebo pěšky můžete projít turistickou cyklostezku v česko-německém hraničním pásmu z Chebu do německého Marktredwitzu. Stezka je pojmenována po slavném vojevůdci Albrechtu Valdštejnovi, který byl v roce 1634 v Chebu zavražděn.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Cheb

Cheb

Málokteré město se může chlubit takovou kuriozitou, jakou je chebský Špalíček – blok jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených uzounkou Kramářskou uličkou. Navštívit můžete také Chebský hrad s Černou věží anebo muzeum v domě, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Městská památková rezervace Cheb

Městská památková rezervace Cheb

Historické jádro města je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. V jednom z nejstarších měst v Česku najdeme románský hrad, dvoupatrovou kapli sv. Martina, Erharda a Uršuly nebo kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Náměstí se pyšní Špalíčkem – souborem kupeckých domů ze 14. století.

Sedm nejznámějších vražd na hradech a zámcích aneb vrah je zahradník

Sedm nejznámějších vražd na hradech a zámcích aneb vrah je zahradník

Obětí mordů na českých a moravských hradech a zámcích se stali králové, šlechtici, lazebnice, vojevůdci, důstojníci, ale i obyčejní lidé. Vybrali jsme ty nejznámější zločiny, objasněné i záhadné, a dokonce i takový, který se nikdy nestal. A budete se divit: mezi vrahy je i jeden zahradník!

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Portál Kudy z nudy pátral v minulosti po dějinách rodu Rožmberků, Pernštejnů, pánů z Kunštátu a Poděbrad, Lucemburků, Valdštejnů a dalších rodů zapsaných v naší historii. Pojďte si připomenout nejvýznamnější památky, osobnosti i události. Vydejte se s námi na výlety po stopách šlechtických rodů.

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác na Malé Straně představuje jednu z nejvýznamnějších staveb českého raného baroka. Jedná se o celý palácový komplex, který doplňuje Valdštejnská zahrada a Valdštejnská jízdárna. V současné době slouží palác jako sídlo Senátu Parlamentu České republiky.

Valdštejnovo muzeum a mincovna v Jičíně

Valdštejnovo muzeum a mincovna v Jičíně

Až budete v Jičíně, nezapomeňte se zastavit ve Valdštejnově muzeu naproti zámku. Nahlédnete zde do života vojevůdce, cestovatele, architekta, vyznavače horoskopů, muži s velkými ambicemi – Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna.

#světovéČesko a Chebský hrad: jediná císařská falc v Česku

#světovéČesko a Chebský hrad: jediná císařská falc v Česku

Cheb je město, které leží v blízkosti lázeňského trojúhelníku a jen pár kilometrů od hranic s Německem. Už zdálky uvidíte věže kostela sv. Mikuláše, na další zajímavosti se ale musíte přijet podívat zblízka, ty tolik nevyčnívají. Kromě Špalíčku, komplexu jedenácti hrázděných kupeckých domů, a Pachelbelova domu, kde v únoru 1634 zavraždili Albrechta z Valdštejna, patří ke zdejším unikátům Chebský hrad.

Valdštejnské domky v Liberci

Valdštejnské domky v Liberci

Když Albrecht z Valdštejna získal spolu s frýdlantským panstvím i Liberec, dal v létech 1631–1633 západně od Staroměstského náměstí vybudovat novou čtvrť nazvanou Nové Město. Dodnes se dochovaly tři domy, které jsou považovány za nejstarší měšťanské domy v Liberci.

Další aktuality

Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor, mezi Podbořany a Karlovými Vary, je i letos v zimě otevřený návštěvníkům. Navíc tu vždy v pátek a v sobotu spořádají noční prohlídky až do 23:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Horní Hrad pod Krušným horami je otevřený i v únoru

Horní hrad Hauenštejn nedaleko Stráže nad Ohří v zimním období rozhodně neupadá do zimního spánku. I v únoru má otevřeno denně: od pondělí do pátku na telefonické zavolání a o víknendech od 10:00 do 17:00 hodin. Užijte si zimní turistiku a romantiku, hradní čeládka se na vás těší!
Karlovarský kraj | Památky

Zámek Kynžvart se od února otevírá turistům

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. V únoru a březnu bude otevřeno vždy v úterý a čtvrtek, kdy budou vždy od 13:00 a od 15:00 hodin připraveny prohlídky zámeckých interiérů a ve 14:00 Muzea a kabinetu kuriozit.
Karlovarský kraj | Památky

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru

Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky. Váže se k němu také řada zajímavých příběhů a pověstí a s jeho dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí. Do konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Kam na běžky v Krušných horách?

Kam na běžky v Krušných horách? Ačkoli na mnohých hřebenech v Česku nasněžilo, naše severozápadní hory trápí ne příliš vysoká vrstva sněhu. Upravena ale je páteřní magistrála téměř v celé své délce. Díky mrazům v předchozích dnech bylo možné upravit i část magistrály vedoucí na NPR Božídarské rašeliniště, sněhu však stále není na mnoha místech dost a tam, kde zcela odtál podklad, může být ve stopě štěrk nebo tráva. Vždy si proto zjistěte aktuální informace z oblasti, kde se chystáte lyžovat.
Karlovarský kraj | Zimní sporty

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Karlových Varů a okolí, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Lázeňské město je totiž plné překvapení a malebných zákoutí!
Karlovarský kraj | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Mariánských Lázní

Milujete fotografování a často podnikáte výlety ve stylu loveckých výprav za tou nejhezčí fotkou? Pak se nechejte inspirovat tipy na nejfotogeničtější místa Mariánských Lázní! Lázeňské město na úpatí Slavkovského lesa patří k těm nejkrásnějším. Vyfoťte si Zpívající fontánu, dvoranu pramenů, ruch města anebo jarní nádheru rozkvetlých parků.
Karlovarský kraj | Zážitky