!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech
7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech

Vydáno 2. března 2021
S rodem Valdštejnů se při toulkách Českem setkáte leckde: na hradě Valdštejně a při Valdštejnských slavnostech, ve Valdštejnském paláci, ve Valdštejnské zahradě, v lesích Valdštejnska anebo u Valdštejnské lodžie. Některá místa jsou známá, jiná utajená – ostatně podobně jako sami Valdštejnové. Co o nich vlastně víme?
Valdštejnové patří k nejstarším šlechtickým rodům na území Čech. Své jméno odvozují od hradu Valdštejn u Turnova, který v druhé polovině 13. století založil některý člen starobylého rodu Markvarticů s erbem lva či lvice. Od 16. století se někteří Valdštejnové prosadili ve službách císařů a zaujali významné zemské úřady i pozice v armádě. Proslulý je především císařský generalissimus Albrecht z Valdštejna, v jehož době došlo k povýšení katolických Valdštejnů do hraběcího stavu. Jeho vzdálený strýc a poručník Adam mladší z Valdštejna, od roku 1627 nejvyšší purkrabí Českého království, sice neshromáždil tak rozsáhlý pozemkový majetek, ale podařilo se mu ho udržet pro své potomky i po Albrechtově pádu roku 1634.
 

1. Valdštejnové nežili jen na Valdštejně

Valdštejnové byli obratní ve sňatkové politice a také plodní, takže hlavní rod se záhy rozvinul do mnoha bočních linií. Právě větvení rodu a s ním spojené drobení majetku dlouho bránilo vzestupu rodiny mezi vyšší šlechtu. Už ve 14. století se například oddělila větev Brtnických z Valdštejna, která pak až do pobělohorských konfiskací sídlila na Vysočině na hradě Rokštejn a v Brtnici. Z bývalých valdštejnských sídel jsou přístupné především hrad ValdštejnČeském ráji a zámky Mnichovo Hradiště a Duchcov, do valdštejnských majetků ale delší či kratší dobu patřily také královské hrady Křivoklát, Bezděz nebo Radyně, zámky Loučeň, Stránov, Hrubá Skála, Kozel, Nebílovy, Svijany, Židlochovice či Sychrov.
 

2. Posunuté Valdštejnské slavnosti

Důvěrné seznámení s Valdštejny nabídl loňský jubilejní desátý ročník dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Valdštejnové aneb lvi ve službách císařů ale měli kvůli pandemii smůlu, takže na spousty slavností, speciálních prohlídek běžně nepřístupných míst a komentovaných procházek po valdštejnské architektuře nakonec nedošlo. Odložené jsou i Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu; uskuteční se až v roce 2023.
 

3. Novinka 2021: Grafický kabinet na zámku Duchcov

Jedním z vrcholů Valdštejnského roku mělo být otevření nového grafického kabinetu na zámku Duchcov, ze známých důvodů se sem ale první návštěvníci podívají až v letošní sezoně. Jde o závěrečnou zastávku nové prohlídkové trasy věnované rodu Valdštejnů, která vznikla v jižním křídle piana nobile. Ještě roku 1814 zdobilo stěny kabinetu 148 bíle zarámovaných a zasklených mědirytin s nejrůznějšími tématy: byly tu žánrové scénky, alegorické výjevy, karikatury, snové krajinky s antickými ruinami, portréty i bitevní scény. Časem byl kabinet zrušen a sbírku téměř 6 500 grafik koupil roku 1898 Arnošt Valdštejn, který počátkem 20. století zřídil grafický kabinet na zámku Doksy. Až do nedávné doby byl kabinet v mírně pozměněné podobně k vidění na zámku Zákupy, nyní se tedy grafický kabinet vrátil na původní místo, zpět na Duchcov.
 

4. Jičínská komponovaná krajina: Závisti navzdory

Albrecht z Valdštejna nebyl jen ctižádostivý válečník, který ovlivňoval evropskou politiku, ale stál také u zrodu jedné z prvních českých barokních komponovaných krajin. Jejím srdcem byl Jičín coby centrum frýdlantského vévodství. Valdštejn pro ně získal řadu privilegií: vévodství bylo v mnoha ohledech nezávislé, osvobozené od daní a například i od nákladné povinnosti zajistit zimní ubytování armád. Valdštejn tu razil vlastní mince s heslem Závisti navzdory, v Jičíně plánoval založení univerzity i samostatného biskupství, dnes tu můžete navštívit Valdštejnovo muzeum.

Plány zůstaly v lepším případě jen na papírech, podařilo se ale realizovat část barokní krajiny. Její osou je zhruba dva kilometry dlouhá lipová alej, která Valdickou bránu na Valdštejnově náměstíJičíně spojuje s Valdštejnskou lodžií a Libosadem. V prodloužení linie dosahovala ke kartuziánskému klášteru ve Valdicích, který nyní slouží jako věznice, jihozápadním směrem pak mířila na hrad Veliš.
 

5. Dvě italské lodžie a Valdštejnský palác

Zvláštní stavba, která vypadá, jako by pouhou náhodou zabloudila z Itálie na český venkov: to je Valdštejnská lodžie, budovaná v letech 1627 až 1632. Byla důležitou součástí krajinné osy, kterou naplánovali Valdštejn a jeho architekti. Dvojče má v Praze, a to salu terrenu ve Valdštejnské zahradě u Valdštejnského paláce, dnešního sídla Senátu. Prostor, otevřený do zahrady vysokými sloupovými arkádami, býval typickým prvkem barokních palácových a zámeckých zahrad. Na obou stavbách se zřejmě podíleli stejní italští architekti, mimo jiné Giovanni Battista Pieroni.

Mimochodem, Valdštejnský palác v Praze je rozlehlé reprezentativní sídlo se čtyřmi nádvořími, jehož podoba i rozsah konkurovaly samotnému Pražskému hradu a zcela proměnily tvář Malé Strany. Na místě 26 domů, několika zahrad a cihelny vyrostl v letech 1623–1629 a důkazem Valdštejnovy touhy vyniknout je hlavní sál, na jehož stropě se nechal vévoda vyobrazit jako Bůh války. Palác byl majetkem rodu až do 20. století, zestátněn byl po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Členové rodu dnes žijí převážně v Rakousku.
 

6. Do Mnichova Hradiště a za granátníky na Valdštejnsko

Známou rezidencí Valdštejnů byl zámek Mnichovo Hradiště: patřil jim až do roku 1946. Dobové valdštejnské interiéry obsahují vzácné sbírky porcelánu a zbraní, unikátní historické divadlo s funkční mašinérií a knihovnu s 22 tisíci svazky, kterou spravoval Giacomo Casanova na zámku Duchcov. V kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna a k vidění je i stálá expozice Paměť rodu přetrvá.

Není to ale zdaleka jediné sídlo, spojené s Valdštejny. O některých jsme se už zmínili, ale víte například, že až do roku 1945 patřila k největším Valdštejnským panstvím Bělá pod Bezdězem? Koncem 19. století patřilo k velkostatku nejenom dnešní Máchovo jezero, ale také více než 11 000 hektarů půdy včetně Valdštejnska, zámeckého komplexu pro odpočinek lovců. K loveckému areálu, který vznikl v první polovině 18. století uprostřed lesů poblíž Bělé, směřuje osm cest, jednu z nich dodnes střeží pozoruhodné sochy granátníků. Z původních pěti objektů sice zbyl jediný, ale pokud rádi jezdíte na kole, jsou rovné dlouhé cesty Valdštejnska bez běžného provozu skvělým cílem třeba pro rodinný výlet.
 

7. Můj miláček a Frýdlantsko jako šťastná země

Jednou z nejdramatičtějších bitev třicetileté války byla bitva u Lützenu nedaleko Lipska 16. listopadu 1632, v níž zastřelili Valdštejnova oblíbeného koně. Slyšel prý na jméno Mas Querido, což ve španělštině znamená Můj miláček, a měl zvláštní žíhanou srst. Kdy a kde se narodil zřejmě zůstane tajemstvím, jisté ale je, že jde o jednoho z nejstarších vypreparovaných koní na světě.

Unikátní vyobrazení Valdštejnova koně (kde nechybí nápis Můj miláček) a také vévodův jediný autentický portrét od Kristiana Kaulfersche jsou k vidění na zámku Frýdlant.

Frýdlantské panství koupil Albrecht z Valdštejna v roce 1622 za 150 tisíc zlatých a o dva roky později mu byl udělen titul vévody frýdlantského. Předchozí majitelé, Redernové, z panství vybudovali prosperující dominium, které Valdštejn nejen dál rozšiřoval a budoval, ale především využíval k zásobování svých vojsk. Soukenické dílny dodávaly sukno na uniformy, železné hamry se staly materiální základnou pro výzbroj armády. Frýdlantské vévodství se stalo v době třicetileté války Terrou felix, tedy šťastnou zemí, které se válčení až do smrti Albrechta z Valdštejna vyhýbalo. Po jeho zavraždění v roce 1634 se situace změnila a na Frýdlantě se střídala vojska císařská i švédská a zanechávala za sebou utrpení a smrt. Samotný hrad byl zpřístupněn veřejnosti v roce 1801 jako první hrad ve střední Evropě a právě osudy Albrechta z Valdštejna byly jedním z velkých návštěvnických lákadel. Ostatně tak je tomu dodnes.
Jičín

Jičín

Město pohádek Václava Čtvrtka o loupežníkovi Rumcajsovi a jeho rodině, ale také důstojná rezidence Albrechta z Valdštejna, který tady chtěl vybudovat hlavní město svého panství – to je Jičín, jedna z bran do Českého ráje a Prachovských skal. Najdete tu spousty pozoruhodných míst pro malé i velké!

Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště

Město mezi Turnovem a Mladou Boleslaví nad údolím řeky Mohelky je jednou ze vstupních bran do Českého ráje. Pozornost si zaslouží velkolepý barokní zámek s hrobkou Albrechta z Valdštejna i nádherná skalní města v blízkém okolí se zříceninami dvou známých hradů, Valečova a Drábských světniček.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí - Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Valdštejnský grafický kabinet na zámku Duchcov

Valdštejnský grafický kabinet na zámku Duchcov

Valdštejnský grafický kabinet na zámku v Duchcově obsahuje na 300 grafik. Návštěvníci se do něj mohou podívat během prohlídkové trasy zámkem.

Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu - přeloženo na 2023

14.5.
16.5.
Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu - přeloženo na 2023

Město ve znamení Valdštejnských slavností. Slavnosti 2021 budou zrušeny.

Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn - nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Duchové Valdštejnů na Duch(c)ově

16.10.
Duchové Valdštejnů na Duch(c)ově

Večerní prohlídky, během nichž vás zámkem provedou samotní duchové, vás zavedou nejen do zámeckých interiérů, ale i do sklepení.

Zámek Nižbor - poznejte každodenní život Keltů

Zámek Nižbor - poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.

Valdštejnské slavnosti 2021 v Chebu

27.8.
28.8.
Valdštejnské slavnosti 2021 v Chebu

Další ročník velkolepých historických slavností s příjezdem Albrechta z Valdštejna do Chebu. Součástí bude bohatý kulturní program s průvodem Albrechta z Valdštejna a jeho družiny, dobová hudba, trh s převahou tradičních řemesel a další.

Hrad Lukov - romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov - romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.

Expozice Národní galerie Praha - největší sbírka výtvarného umění

Expozice Národní galerie Praha - největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín leží zhruba 2 km severovýchodně od Jičína. Díky svému typickému vzhledu je jednou z dominant celé jičínské kotliny.

Zřícenina hradu Kozlov - Chlum v Českém ráji

Zřícenina hradu Kozlov - Chlum v Českém ráji

Bývalý skalní hrak Kozlov - Chlum se nachází na vrcholu kopce Kozlov (381 m) na Hruboskalsku, poblíž obec Kacanovy. Jedná se o klasický skalní hrad zasazený a přizpůsobený terénu skalních stěn. Z hrádku se dodnes dochovaly pouze vytesané světničky ve skále a zbytky obranných příkopů.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína - hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Zřícenina hradu Rokštejn

Zřícenina hradu Rokštejn

Pokud patříte k milovníkům starých hradů a romantických zřícenin, vydejte se na hrad Rokštejn, jeden z historických skvostů Vysočiny. Hrad měl zmizet pod hladinou přehrady, z jejíž stavby nakonec sešlo.

Cheb

Cheb

Málokteré město se může chlubit takovou kuriozitou, jakou je chebský Špalíček – blok jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených uzounkou Kramářskou uličkou. Navštívit můžete také Chebský hrad s Černou věží anebo muzeum v domě, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Zámek Valdštejnů patří k nejstarším památkám v Litvínova. Po dlouhé rekonstrukci se otevřel veřejnosti v únoru 2015 a slouží výstavním, komerčním i reprezentativním účelům. V zadním traktu přiléhá k zámku udržovaný park.

Hrad Bezděz - královskou cestou na výlet

Hrad Bezděz - královskou cestou na výlet

Král hradů - takovou přezdívku dostal Bezděz od návštěvníků. Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší!

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. V současné době probíhá památková obnova některých zahrad.

Hrad Návarov - strážce řeky Kamenice

Hrad Návarov - strážce řeky Kamenice

Zřícenina Hradu Návarov je aktuálně nedostupná, probíhá zde obnova plánovaná do prosince 2022.

Hrad a zámek Frýdlant - nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant - nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Kůň Albrechta z Valdštejna – druhá nejstarší vycpanina v Evropě

Kůň Albrechta z Valdštejna – druhá nejstarší vycpanina v Evropě

Slyšel na jméno Mas Querido, což ve španělštině znamená Můj miláček. Valdštejnův kůň, kterého pod slavným vojevůdcem zastřelili švédští vojáci 16. listopadu 1632 v bitvě u Lützenu, je zřejmě nejstarší vycpaninou v České republice a druhou nejstarší v Evropě. Zvíře však poutalo pozornost ještě za svého života, a to například svým žíháním.

Zámek Návarov u Zlaté Olešnice

Zámek Návarov u Zlaté Olešnice

Zámek Návarov, který se nachází ve vsi Návarov, části obce Zlatá Olešnice, získal svůj název od nedalekého hradu Návarov a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Zámek Návarov nechala v letech 1664-1666 v barokním stylu postavit Marie Angela Nounkelová.

Valdštejnská lipová alej v Jičíně - nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Valdštejnská lipová alej v Jičíně - nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Jedním ze symbolů města Jičín je Valdštejnova lipová alej, která byla vysazena Albrechtem z Valdštejna. Při slunovratech na jednom konci aleje slunce vychází, na druhém zapadá.

Kalvárie ve skalách u hradu Valdštejn

Kalvárie ve skalách u hradu Valdštejn

Kalvárii tvoří tři velké kamenné kříže, podle kterých se také někdy nazývá. Nachází se na okraji skal asi 250 metrů vzdušnou čarou od hradu Valdštejn.

Barokní Salla Terrena na zámku Mnichovo Hradiště

Barokní Salla Terrena na zámku Mnichovo Hradiště

Vzácně dochovaný barokní zámek rodu Valdštejnů s mimořádně bohatou interiérovou výbavou, která stále zachovává atmosféru 18. století.

Léčivé prameny v Lázních Libverda

Léčivé prameny v Lázních Libverda

Historie léčivých pramenů v těchto místech je velmi stará. První zmínky o léčivých účincích zdejších kyselek jsou již ze středověku, z roku 1381.

Zřícenina hradu Vildštejn

Zřícenina hradu Vildštejn

Místo, kde kdysi stával rozlehlý hrad oválného půdorysu obehnaný příkopem, je dnes zarostlé mladým lesem a zasypané množstvím sutě. Přesné uspořádání hradu není tedy možné určit, avšak s velkou pravděpodobností jsou pod vrstvami nánosu zachovány zbytky zdiva, čekající na archeologický průzkum.

Hrad Rychmburk

Hrad Rychmburk

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od sezóny 2021 se však památka otevírá turistům.

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí

Jičínský zámek je největší budovou na Valdštejnově náměstí a je jednou z dominant městské památkové rezervace. Stojí v rohu náměstí, má 12 arkádových pilířů a průčelí ukončují původní nárožní arkýře. Sídlí v něm Regionální muzeum, galerie a základní umělecká škola.

Zámek Rabštejn nad Střelou - dopřejte si romantickou svatbu

Zámek Rabštejn nad Střelou - dopřejte si romantickou svatbu

Zámek v Rabštejně na Střelou se pomalu otevírá veřejnosti. Po prvních rekonstrukcích, které mají objekt stavebně vrátit do stavu dle jednotlivých historických slohů, slouží prostory ke svatebním obřadům a příležitostným prohlídkám.

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb - Marktredwitz

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb - Marktredwitz

Na kole nebo pěšky můžete projít turistickou cyklostezku v česko-německém hraničním pásmu z Chebu do německého Marktredwitzu. Stezka je pojmenována po slavném vojevůdci Albrechtu Valdštejnovi, který byl v roce 1634 v Chebu zavražděn.

Valdštejnské domky v Liberci

Valdštejnské domky v Liberci

Když Albrecht z Valdštejna získal spolu s frýdlantským panstvím i Liberec, dal v létech 1631–1633 západně od Staroměstského náměstí vybudovat novou čtvrť nazvanou Nové Město. Dodnes se dochovaly tři domy, které jsou považovány za nejstarší měšťanské domy v Liberci.

Letohrádek královny Anny v Praze - Belveder

Letohrádek královny Anny v Praze - Belveder

Na východním okraji Královské zahrady na Pražském hradě (nesprávně Belveder) dal vybudovat v letech 1538 - 1560 Ferdinand I. Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Letohrádek je nejčistší vlašská renesanční architektura mimo italskou půdu.

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Momentálně prochází hrad nákladnou rekonstrukcí, prohlídky se konají.

Valdštejnská lodžie u Jičína

Valdštejnská lodžie u Jičína

Z Jičína vede dva kilometry dlouhá čtyřdílná lipová alej do Valdštejnské lodžie. Tento architektonický skvost z počátku 17. století je obklopen Libosadem, kde se konají příležitostné akce a dílny zaměřené na rodiny s dětmi.

Valdštejnova cyklostezka z Chebu do německého Waldsassenu

Valdštejnova cyklostezka z Chebu do německého Waldsassenu

Město Cheb a německý Waldsassen propojila Valdštejnova cyklostezka. Podařilo se dobudovat její druhou část mezi chebskou částí Háje a pohraničními Slapany.

Valdštejnovo muzeum v Jičíně

Valdštejnovo muzeum v Jičíně

Až budete v Jičíně, nezapomeňte se zastavit ve Valdštejnově muzeu naproti zámku. Nahlédnete zde do života vojevůdce, cestovatele, architekta, vyznavače horoskopů, muži s velkými ambicemi – Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada - oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem. Do 24. 5. 2020 je uzavřena.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Románský hrad Vildštejn byl založen v roce 1166, až ale v roce 2001 byl poprvé zpřístupněn veřejnosti. Je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Dnes nabízí návštěvníkům bohatý program.

Valdštejnská lipová alej v Zahrádkách

Valdštejnská lipová alej v Zahrádkách

Valdštejnská alej vede od zámku v Zahrádkách směrem na jih k Novozámecké bažantnici a Žižkovu vrchu se zámkem Vítkovcem. Stromořadí založeno v 17. století z popudu Albrechta z Valdštejna. Lipová alej v délce téměř dva kilometry je trvale udržovaná.

Hrad Vranov - Pantheon

Hrad Vranov - Pantheon

Asi 8 km od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Areál Valdštejnsko u Bělé pod Bezdězem

Areál Valdštejnsko u Bělé pod Bezdězem

Nedaleko Bělé pod Bezdězem asi patnáct kilometrů severozápadně od Mladé Boleslavi se uprostřed lesů nachází Valdštejnsko - pozoruhodné místo loveckého odpočinku.