Úvod > Aktuality > 7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech
Památky

7 věcí, které nevíte o… Valdštejnech

Poslechněte si audio verzi článku
S rodem Valdštejnů se při toulkách Českem setkáte leckde: na hradě Valdštejně a při Valdštejnských slavnostech, ve Valdštejnském paláci, ve Valdštejnské zahradě, v lesích Valdštejnska anebo u Valdštejnské lodžie. Některá místa jsou známá, jiná utajená – ostatně podobně jako sami Valdštejnové. Co o nich vlastně víme?
Valdštejnové patří k nejstarším šlechtickým rodům na území Čech. Své jméno odvozují od hradu Valdštejn u Turnova, který v druhé polovině 13. století založil některý člen starobylého rodu Markvarticů s erbem lva či lvice. Od 16. století se někteří Valdštejnové prosadili ve službách císařů a zaujali významné zemské úřady i pozice v armádě. Proslulý je především císařský generalissimus Albrecht z Valdštejna, v jehož době došlo k povýšení katolických Valdštejnů do hraběcího stavu. Jeho vzdálený strýc a poručník Adam mladší z Valdštejna, od roku 1627 nejvyšší purkrabí Českého království, sice neshromáždil tak rozsáhlý pozemkový majetek, ale podařilo se mu ho udržet pro své potomky i po Albrechtově pádu roku 1634.
 

1. Valdštejnové nežili jen na Valdštejně

Valdštejnové byli obratní ve sňatkové politice a také plodní, takže hlavní rod se záhy rozvinul do mnoha bočních linií. Právě větvení rodu a s ním spojené drobení majetku dlouho bránilo vzestupu rodiny mezi vyšší šlechtu. Už ve 14. století se například oddělila větev Brtnických z Valdštejna, která pak až do pobělohorských konfiskací sídlila na Vysočině na hradě Rokštejn a v Brtnici. Z bývalých valdštejnských sídel jsou přístupné především hrad ValdštejnČeském ráji a zámky Mnichovo Hradiště a Duchcov, do valdštejnských majetků ale delší či kratší dobu patřily také královské hrady Křivoklát, Bezděz nebo Radyně, zámky Loučeň, Stránov, Hrubá Skála, Kozel, Nebílovy, Svijany, Židlochovice či Sychrov.
 

2. Posunuté Valdštejnské slavnosti

Důvěrné seznámení s Valdštejny nabídl loňský jubilejní desátý ročník dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Valdštejnové aneb lvi ve službách císařů ale měli kvůli pandemii smůlu, takže na spousty slavností, speciálních prohlídek běžně nepřístupných míst a komentovaných procházek po valdštejnské architektuře nakonec nedošlo. Těšit se můžete v roce 2022 na květnové slavnosti v  Jičně . Ve dnech 27. až 29. května tu Albrecht z Valdštejnai bude pořádat rytířské hry, hostiny a bankety, vystoupí  všelicí muzikanti, kejklíři, tanečníci, potulní herci. Další Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu se uskuteční v roce 2023.
 

3. Grafický kabinet na zámku Duchcov

Jedním z vrcholů Valdštejnského roku bylo otevření nového grafického kabinetu na zámku Duchcov,. Jde o závěrečnou zastávku nové prohlídkové trasy věnované rodu Valdštejnů, která vznikla v jižním křídle piana nobile. Ještě roku 1814 zdobilo stěny kabinetu 148 bíle zarámovaných a zasklených mědirytin s nejrůznějšími tématy: byly tu žánrové scénky, alegorické výjevy, karikatury, snové krajinky s antickými ruinami, portréty i bitevní scény. Časem byl kabinet zrušen a sbírku téměř 6 500 grafik koupil roku 1898 Arnošt Valdštejn, který počátkem 20. století zřídil grafický kabinet na zámku Doksy. Až do nedávné doby byl kabinet v mírně pozměněné podobně k vidění na zámku Zákupy, nyní se tedy grafický kabinet vrátil na původní místo, zpět na Duchcov.
 

4. Jičínská komponovaná krajina: Závisti navzdory

Albrecht z Valdštejna nebyl jen ctižádostivý válečník, který ovlivňoval evropskou politiku, ale stál také u zrodu jedné z prvních českých barokních komponovaných krajin. Jejím srdcem byl Jičín coby centrum frýdlantského vévodství. Valdštejn pro ně získal řadu privilegií: vévodství bylo v mnoha ohledech nezávislé, osvobozené od daní a například i od nákladné povinnosti zajistit zimní ubytování armád. Valdštejn tu razil vlastní mince s heslem Závisti navzdory, v Jičíně plánoval založení univerzity i samostatného biskupství, dnes tu můžete navštívit Valdštejnovo muzeum.

Plány zůstaly v lepším případě jen na papírech, podařilo se ale realizovat část barokní krajiny. Její osou je zhruba dva kilometry dlouhá lipová alej, která Valdickou bránu na Valdštejnově náměstíJičíně spojuje s Valdštejnskou lodžií a Libosadem. V prodloužení linie dosahovala ke kartuziánskému klášteru ve Valdicích, který nyní slouží jako věznice, jihozápadním směrem pak mířila na hrad Veliš.
 

5. Dvě italské lodžie a Valdštejnský palác

Zvláštní stavba, která vypadá, jako by pouhou náhodou zabloudila z Itálie na český venkov: to je Valdštejnská lodžie, budovaná v letech 1627 až 1632. Byla důležitou součástí krajinné osy, kterou naplánovali Valdštejn a jeho architekti. Dvojče má v Praze, a to salu terrenu ve Valdštejnské zahradě u Valdštejnského paláce, dnešního sídla Senátu. Prostor, otevřený do zahrady vysokými sloupovými arkádami, býval typickým prvkem barokních palácových a zámeckých zahrad. Na obou stavbách se zřejmě podíleli stejní italští architekti, mimo jiné Giovanni Battista Pieroni.

Mimochodem, Valdštejnský palác v Praze je rozlehlé reprezentativní sídlo se čtyřmi nádvořími, jehož podoba i rozsah konkurovaly samotnému Pražskému hradu a zcela proměnily tvář Malé Strany. Na místě 26 domů, několika zahrad a cihelny vyrostl v letech 1623–1629 a důkazem Valdštejnovy touhy vyniknout je hlavní sál, na jehož stropě se nechal vévoda vyobrazit jako Bůh války. Palác byl majetkem rodu až do 20. století, zestátněn byl po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Členové rodu dnes žijí převážně v Rakousku.
 

6. Do Mnichova Hradiště a za granátníky na Valdštejnsko

Známou rezidencí Valdštejnů byl zámek Mnichovo Hradiště: patřil jim až do roku 1946. Dobové valdštejnské interiéry obsahují vzácné sbírky porcelánu a zbraní, unikátní historické divadlo s funkční mašinérií a knihovnu s 22 tisíci svazky, kterou spravoval Giacomo Casanova na zámku Duchcov. V kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna a k vidění je i stálá expozice Paměť rodu přetrvá.

Není to ale zdaleka jediné sídlo, spojené s Valdštejny. O některých jsme se už zmínili, ale víte například, že až do roku 1945 patřila k největším Valdštejnským panstvím Bělá pod Bezdězem? Koncem 19. století patřilo k velkostatku nejenom dnešní Máchovo jezero, ale také více než 11 000 hektarů půdy včetně Valdštejnska, zámeckého komplexu pro odpočinek lovců. K loveckému areálu, který vznikl v první polovině 18. století uprostřed lesů poblíž Bělé, směřuje osm cest, jednu z nich dodnes střeží pozoruhodné sochy granátníků. Z původních pěti objektů sice zbyl jediný, ale pokud rádi jezdíte na kole, jsou rovné dlouhé cesty Valdštejnska bez běžného provozu skvělým cílem třeba pro rodinný výlet.
 

7. Můj miláček a Frýdlantsko jako šťastná země

Jednou z nejdramatičtějších bitev třicetileté války byla bitva u Lützenu nedaleko Lipska 16. listopadu 1632, v níž zastřelili Valdštejnova oblíbeného koně. Slyšel prý na jméno Mas Querido, což ve španělštině znamená Můj miláček, a měl zvláštní žíhanou srst. Kdy a kde se narodil zřejmě zůstane tajemstvím, jisté ale je, že jde o jednoho z nejstarších vypreparovaných koní na světě.

Unikátní vyobrazení Valdštejnova koně (kde nechybí nápis Můj miláček) a také vévodův jediný autentický portrét od Kristiana Kaulfersche jsou k vidění na zámku Frýdlant.

Frýdlantské panství koupil Albrecht z Valdštejna v roce 1622 za 150 tisíc zlatých a o dva roky později mu byl udělen titul vévody frýdlantského. Předchozí majitelé, Redernové, z panství vybudovali prosperující dominium, které Valdštejn nejen dál rozšiřoval a budoval, ale především využíval k zásobování svých vojsk. Soukenické dílny dodávaly sukno na uniformy, železné hamry se staly materiální základnou pro výzbroj armády. Frýdlantské vévodství se stalo v době třicetileté války Terrou felix, tedy šťastnou zemí, které se válčení až do smrti Albrechta z Valdštejna vyhýbalo. Po jeho zavraždění v roce 1634 se situace změnila a na Frýdlantě se střídala vojska císařská i švédská a zanechávala za sebou utrpení a smrt. Samotný hrad byl zpřístupněn veřejnosti v roce 1801 jako první hrad ve střední Evropě a právě osudy Albrechta z Valdštejna byly jedním z velkých návštěvnických lákadel. Ostatně tak je tomu dodnes.
Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Albrecht z Valdštejna – nejmajetnější Čech v historii

Albrecht z Valdštejna – nejmajetnější Čech v historii

Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (14. září 1583 – 25. února 1634) byl významný český vojevůdce, politik a zřejmě také nejbohatší Čech v dějinách. Byl majetnější než panovníci či prvorepublikoví továrníci, a dokonce předčil i nejbohatší současníky. Jak přišel syn chudého venkovského šlechtice z Podkrkonoší k tak obrovskému majetku?

Výlet okolo Hrubého Rohozce zámeckou stezkou

Výlet okolo Hrubého Rohozce zámeckou stezkou

Mezi francouzskými šlechtici, kteří se v minulosti usadili v českých zemích, se obejvilo i jméno rodu Des Fours. Desfoursové [defúrové] jsou šlechtický rod, který do českých zemí přišel z Lotrinska. Hlavním sídlem rodu v Čechách byl po tři sta let zámek Hrubý Rohozec, k tomuto panství patřila také část Jizerských hor. Víte, kde se s ním ještě můžete setkat?

Po stopách šlechtických rodů: s rodinou Kinských k nejkrásnějším místům v okolí Jičína

Po stopách šlechtických rodů: s rodinou Kinských k nejkrásnějším místům v okolí Jičína

Ne nadarmo se Jičínu říká město pohádky. Důvodem není jen oblíbený dětský festival, ale také jeho poloha. Malebné město leží na hranici krásné oblasti Českého ráje, v blízkosti oblíbených hradních zřícenin a skalních měst. Vydejte se na výlet na hrad Trosky, Kost, Drábské vesničky i do Mladé Boleslavi a objevte kouzelnou atmosféru těchto míst.

Za pohádkami nejen do Jičína

Za pohádkami nejen do Jičína

Ani vévoda frýdlantský Albrecht z Valdštejna si Jičín neoblíbil pro nic za nic – a kdyby se mu tady nelíbilo, jen těžko by z města v Českém ráji učinil svou rezidenci a hospodářské centrum celého panství. Dnes se do Jičína jezdí hlavně kvůli pohádkám Václava Čtvrtka a jeho hrdinům v čele s loupežníkem Rumcajsem, Mankou a Cipískem.

Poznejte pověstné pražské baroko

Poznejte pověstné pražské baroko

Pražské baroko je skutečný pojem. Objevíte je téměř všude, nechalo svůj otisk na fasádách kostelů, paláců i měšťanských domů na Malé Straně a na Starém Městě. Barokní architekti vtiskli městu nad Vltavou neopakovatelný styl a jedinečnou krásu, která přitahuje návštěvníky z celého světa.

Po stopách šlechtických rodů: za Valdštejnovou šťastnou hvězdou do Jičína

Po stopách šlechtických rodů: za Valdštejnovou šťastnou hvězdou do Jičína

Vévoda frýdlantský Albrecht z Valdštejna si Jičín nezamiloval pro nic za nic. Kdyby se mu tady nelíbilo, jen těžko by z města v Českém ráji učinil svou rezidenci a hospodářské centrum panství. O pozornost návštěvníků ovšem musí svádět boj s velmi vyrovnanými soupeři – s Rumcajsem, Mankou a Cipískem.

Výlet na poutní místo Hejnice na úbočí Jizerských hor

Výlet na poutní místo Hejnice na úbočí Jizerských hor

Město Hejnice leží na severním úpatí Jizerských hor v údolí řeky Smědé. Jeho historie byla odedávna úzce spjata s poutním místem, jehož vznik podle pověsti spadá do roku 1211. Na uzdravování nemocných zřejmě měla vliv léčivá voda, pramenící v nedalekých Lázních Libverda.

Valdštejnská lodžie u Jičína

Valdštejnská lodžie u Jičína

Z Jičína vede dva kilometry dlouhá čtyřdílná lipová alej do Valdštejnské lodžie. Tento architektonický skvost z počátku 17. století je obklopen Libosadem, kde se konají příležitostné akce a dílny zaměřené na rodiny s dětmi.

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Valdštejnská lipová alej v Jičíně – nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Valdštejnská lipová alej v Jičíně – nejstarší dochovaná historická alej v ČR

Jedním ze symbolů města Jičín je Valdštejnova lipová alej, která byla vysazena Albrechtem z Valdštejna. Při slunovratech na jednom konci aleje slunce vychází, na druhém zapadá.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína – hned vedle městečka Libáň. Bohatý program zde nabízí pět pohádkových prohlídkových okruhů a 2 historické prohlídkové okruhy. Provedou vás živé pohádkové bytosti v rolích průvodců.

Zřícenina hradu Rokštejn

Zřícenina hradu Rokštejn

Pokud patříte k milovníkům starých hradů a romantických zřícenin, vydejte se na hrad Rokštejn, jeden z historických skvostů Vysočiny. Hrad měl zmizet pod hladinou přehrady, z jejíž stavby nakonec sešlo.

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet

Hrad Bezděz – královskou cestou na výlet

Král hradů – takovou přezdívku dostal Bezděz od návštěvníků. Hrad je dostupný pěšky z Doks po červené tzv. Máchově cestě – 7 km, vlakem i autobusem. Pod hrad Bezděz vede i cyklotrasa č. 25 a 3045. Výstup k hradu je pouze pro pěší!

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz

Na kole nebo pěšky můžete projít turistickou cyklostezku v česko-německém hraničním pásmu z Chebu do německého Marktredwitzu. Stezka je pojmenována po slavném vojevůdci Albrechtu Valdštejnovi, který byl v roce 1634 v Chebu zavražděn.

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Městská památková rezervace Jičín

Městská památková rezervace Jičín

Městské historické jádro Jičína je již od roku 1956 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Mezi nejcennější památky patří Valdická brána, renesanční a raně barokní domy se zámkem na Valdštejnově náměstí, či kostel sv. Jakuba Většího a sv. Ignáce z Loyoly s jezuitskou kolejí.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti

V sousedství zámku Mnichovo Hradiště se nachází komplex kapucínského kláštera ze 17. století. Jeho součástí je klášterní kostel sv. Tří králů ze stejné doby a Kaple sv. Anny. Jedná se o třetí návštěvnický okruh Zámku Mnichovo Hradiště, tzv. Lapidárium.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Zámek Valdštejnů patří k nejstarším památkám Litvínova. Po dlouhé rekonstrukci se otevřel veřejnosti v únoru 2015 a slouží výstavním, komerčním i reprezentativním účelům. V zadním traktu přiléhá k zámku udržovaný Zámecký park.

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury

Chebský Špalíček – symbol chebské architektury

Unikátní komplex jedenácti středověkých kupeckých domů zvaný Špalíček se nachází v severní části chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Seskupení domů, které vyrůstalo od 13. století na místě kramářských bud a masných krámů, rozděluje Kramářská ulička široká pouhých 160 cm.

Hrad Valečov se skalními byty

Hrad Valečov se skalními byty

V severozápadní části Českého ráje nad obcí Boseň leží hrad Valečov, který byl postaven na počátku 14. století na pískovcové skále jako skalní hrad. Ve skalách vytesané prostory pak byly doplněny dřevěnými stavbami, podobně jako tomu bylo v nedalekých Drábských světničkách.

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Cheb

Cheb

Málokteré město se může chlubit takovou kuriozitou, jakou je chebský Špalíček – blok jedenácti měšťanských domů, těsně přilepených k sobě a rozdělených uzounkou Kramářskou uličkou. Navštívit můžete také Chebský hrad s Černou věží anebo muzeum v domě, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Valdštejnská lipová alej v Zahrádkách

Valdštejnská lipová alej v Zahrádkách

Valdštejnská alej vede od zámku v Zahrádkách směrem na jih k Novozámecké bažantnici a Žižkovu vrchu se zámkem Vítkovcem. Stromořadí založeno v 17. století z popudu Albrechta z Valdštejna. Lipová alej v délce téměř dva kilometry je trvale udržovaná.

Zámek Zahrádky na Českolipsku

Zámek Zahrádky na Českolipsku

Barokní perla Českolipska a nejvýznamnější památka v Zahrádkách je samotný zámek, dříve nazývaný také Nový zámek. Vlastníkem objektu je Univerzita Karlova, která plánuje jeho prodej.

Kalvárie ve skalách u hradu Valdštejn

Kalvárie ve skalách u hradu Valdštejn

Kalvárii tvoří tři velké kamenné kříže, podle kterých se také někdy nazývá. Nachází se na okraji skal asi 250 metrů vzdušnou čarou od hradu Valdštejn.

Dlážděná cesta u Jestřebí

Dlážděná cesta u Jestřebí

Dlážděná cesta je starobylá cesta vylámaná do kaňonu Švábského potoka u Jestřebí na Českolipsku. V roce 2010 byla prohlášena technickou památkou.

Barokní Salla Terrena na zámku Mnichovo Hradiště

Barokní Salla Terrena na zámku Mnichovo Hradiště

Vzácně dochovaný barokní zámek rodu Valdštejnů s mimořádně bohatou interiérovou výbavou, která stále zachovává atmosféru 18. století.

Areál Valdštejnsko u Bělé pod Bezdězem

Areál Valdštejnsko u Bělé pod Bezdězem

Nedaleko Bělé pod Bezdězem asi patnáct kilometrů severozápadně od Mladé Boleslavi se uprostřed lesů nachází Valdštejnsko – pozoruhodné místo loveckého odpočinku.

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín u Jičína

Vrch Zebín leží zhruba 2 km severovýchodně od Jičína. Díky svému typickému vzhledu je jednou z dominant celé jičínské kotliny.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku

Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku

Gotický hrad Rychmburk v obci Předhradí nedaleko Skutče ve východních Čechách, stojí na ostrohu mezi říčkou Krounkou a jejím levým přítokem a je součástí městské památkové rezervace. V objektu býval domov pro osoby s duševním onemocněním, od roku 2022 je však otevřený turistům.

Hrad Vranov – Pantheon

Hrad Vranov – Pantheon

Asi 8 km od Turnova, na Malé Skále, se na strmém útesu nad řekou Jizerou tyčí skalní hrad Vranov, dnes známý spíše jako Pantheon. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad, jehož historie sahá do roku 1166. Moderní historie se píše od roku 2001, kdy byl hrad zrekontruován, znovu otevřen a zpřístupněn veřejnosti.

Zámek Rabštejn nad Střelou – dopřejte si romantickou svatbu

Zámek Rabštejn nad Střelou – dopřejte si romantickou svatbu

Zámek v Rabštejně na Střelou se pomalu otevírá veřejnosti. Po prvních rekonstrukcích, které mají objekt stavebně vrátit do stavu dle jednotlivých historických slohů, slouží prostory ke svatebním obřadům a příležitostným prohlídkám.

Jičín

Jičín

Město pohádek Václava Čtvrtka o loupežníkovi Rumcajsovi a jeho rodině, ale také důstojná rezidence Albrechta z Valdštejna, který tady chtěl vybudovat hlavní město svého panství – to je Jičín, jedna z bran do Českého ráje a Prachovských skal. Najdete tu spousty pozoruhodných míst pro malé i velké!

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Zřícenina hradu Vildštejn

Zřícenina hradu Vildštejn

Místo, kde kdysi stával rozlehlý hrad oválného půdorysu obehnaný příkopem, je dnes zarostlé mladým lesem a zasypané množstvím sutě. Přesné uspořádání hradu není tedy možné určit, avšak s velkou pravděpodobností jsou pod vrstvami nánosu zachovány zbytky zdiva, čekající na archeologický průzkum.

Valdštejnovo muzeum a mincovna v Jičíně

Valdštejnovo muzeum a mincovna v Jičíně

Až budete v Jičíně, nezapomeňte se zastavit ve Valdštejnově muzeu naproti zámku. Nahlédnete zde do života vojevůdce, cestovatele, architekta, vyznavače horoskopů, muži s velkými ambicemi – Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna.

Léčivé prameny v Lázních Libverda

Léčivé prameny v Lázních Libverda

Historie léčivých pramenů v těchto místech je velmi stará. První zmínky o léčivých účincích zdejších kyselek jsou již ze středověku, z roku 1381.

Mnichovo Hradiště

Mnichovo Hradiště

Město mezi Turnovem a Mladou Boleslaví nad údolím řeky Mohelky je jednou ze vstupních bran do Českého ráje. Pozornost si zaslouží velkolepý barokní zámek s hrobkou Albrechta z Valdštejna i nádherná skalní města v blízkém okolí se zříceninami dvou známých hradů, Valečova a Drábských světniček.

Bismarckovy věže – unikátní pomníky německého kancléře

Bismarckovy věže – unikátní pomníky německého kancléře

Bismarckovy věže jsou památníky, připomínající Ottu von Bismarcka (1815–1898), politika a budovatele sjednoceného Německa. Většina z nich vznikla mezi jeho smrtí a stým výročím narození v roce 1915. Z původních 240 Bismarckových věží se jich dosud dochovalo přibližně 170. Většina se nachází v Německu, najdete je ale i ve Francii, Polsku, Rusku, Rakousku či Dánsku, ale také v Kamerunu, Chile nebo Tanzanii. V České republice dosud stojí tři.

Chebský hrad – jediná falc v České republice

Chebský hrad – jediná falc v České republice

Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území. Je zároveň nejvýchodněji položenou falcí vůbec a v porovnání s ostatními patří k těm, které si nejlépe dochovaly svou původní středověkou podobu. Z paláce sice zbyly jen obvodové zdi, ale Černá věž a kaple se dochovaly téměř neporušené.

Zámek Návarov u Zlaté Olešnice

Zámek Návarov u Zlaté Olešnice

Zámek Návarov, který se nachází ve vsi Návarov, části obce Zlatá Olešnice, získal svůj název od nedalekého hradu Návarov a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Zámek Návarov nechala v letech 1664-1666 v barokním stylu postavit Marie Angela Nounkelová.

Hrad Návarov – strážce řeky Kamenice

Hrad Návarov – strážce řeky Kamenice

Hrad Návarov stával vysoko nad soutokem potoka Zlatníka s říčkou Kamenicí a býval středem rozsáhlého panství, které sahalo hluboko do nitra Jizerských hor. Pevnost sloužila až do 17. století, než ji úmyslně zbořilo císařské vojsko.

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.

#světovéČesko a 400 let od Bílé hory: prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

#světovéČesko a 400 let od Bílé hory: prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

To místo na západním okraji Prahy zná kdekdo: pláň na Bílé hoře, kde jedné listopadové neděle roku 1620 proběhla bitva. Obora, letohrádek Hvězda a další stavby tu už v té době stály, další vznikly krátce po bitvě: pojďte si projít někdejší bojiště krok za krokem.

Městské muzeum Frýdlant

Městské muzeum Frýdlant

Zavítejte na sever Čech do Frýdlantu na prohlídku Městského muzea. Expozice se nachází ve druhém poschodí frýdlantské radnice. Muzeum vzniklo roku 1893 a od té doby nabízí svým návštěvníkům ke zhlédnutí celou řadu sbírkových předmětů, které mají vztah k městu a jeho okolí.

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí

Jičínský zámek na Valdštejnově náměstí

Jičínský zámek je největší budovou na Valdštejnově náměstí a je jednou z dominant městské památkové rezervace. Stojí v rohu náměstí, má 12 arkádových pilířů a průčelí ukončují původní nárožní arkýře. Sídlí v něm Regionální muzeum, galerie a základní umělecká škola.

Novorenesanční radnice Frýdlant

Novorenesanční radnice Frýdlant

Dominantou Frýdlantu je neorenesanční radnice, která byla vybudována v letech 1893-1896 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna, tvůrce radnice v Liberci.

Kůň Albrechta z Valdštejna – druhá nejstarší vycpanina v Evropě

Kůň Albrechta z Valdštejna – druhá nejstarší vycpanina v Evropě

Slyšel na jméno Mas Querido, což ve španělštině znamená Můj miláček. Valdštejnův kůň, kterého pod slavným vojevůdcem zastřelili švédští vojáci 16. listopadu 1632 v bitvě u Lützenu, je zřejmě nejstarší vycpaninou v České republice a druhou nejstarší v Evropě. Zvíře však poutalo pozornost ještě za svého života, a to například svým žíháním.

Valdštejnský grafický kabinet na zámku Duchcov

Valdštejnský grafický kabinet na zámku Duchcov

Valdštejnský grafický kabinet na zámku v Duchcově obsahuje na 300 grafik. Návštěvníci se do něj mohou podívat během prohlídkové trasy zámkem.

Valdštejnova cyklostezka z Chebu do německého Waldsassenu

Valdštejnova cyklostezka z Chebu do německého Waldsassenu

Město Cheb a německý Waldsassen propojila Valdštejnova cyklostezka. Podařilo se dobudovat její druhou část mezi chebskou částí Háje a pohraničními Slapany.

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Hejnice, ležící v zeleném údolí řeky Smědé a obklopené několika přírodními rezervacemi, má staletou poutní tradici. Tato obec bývá navštěvovaná především díky baroknímu kostelu, bazilice minor Navštívení Panny Marie, stojící na místě starého poutního místa, kterému se přezdívá český Mariazell.

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Letohrádek královny Anny v Praze – Belveder

Na východním okraji Královské zahrady na Pražském hradě (nesprávně Belveder) dal vybudovat v letech 1538 – 1560 Ferdinand I. Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny. Letohrádek je nejčistší vlašská renesanční architektura mimo italskou půdu.

Valdštejnské domky v Liberci

Valdštejnské domky v Liberci

Když Albrecht z Valdštejna získal spolu s frýdlantským panstvím i Liberec, dal v létech 1631–1633 západně od Staroměstského náměstí vybudovat novou čtvrť nazvanou Nové Město. Dodnes se dochovaly tři domy, které jsou považovány za nejstarší měšťanské domy v Liberci.

Zámek Doksy

Zámek Doksy

Zámek v Doksech prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Dělníci již objevili například renesanční portál nebo tapetovaný rokokový strop. V přízemí zámku vzniknulo informační centrum s prostorem pro příležitostné výstavy, v prvním a druhém patře naleznete prohlídkový okruh. Nachází se zde i Muzeum Čtyřlístku.

Malostranské náměstí v Praze

Malostranské náměstí v Praze

Malebné náměstí je odedávna centrem Malé Strany. Místo pro něj bylo vybráno v blízkosti brodů, mimo dosah častých záplav, kterými byla pověstná neregulovaná řeka Vltava. Náměstí je součástí Královské cesty – procházely tudy korunovační průvody a za Rakouska-Uherska tu sídlily nejvyšší zemské úřady.

Zřícenina hradu Kozlov – Chlum v Českém ráji

Zřícenina hradu Kozlov – Chlum v Českém ráji

Bývalý skalní hrak Kozlov – Chlum se nachází na vrcholu kopce Kozlov (381 m) na Hruboskalsku, poblíž obec Kacanovy. Jedná se o klasický skalní hrad zasazený a přizpůsobený terénu skalních stěn. Z hrádku se dodnes dochovaly pouze vytesané světničky ve skále a zbytky obranných příkopů.

Další aktuality

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky

Nad hlavou jen nebe: 10 tipů na nejzajímavější stavby se skleněnými střechami

Mít nad hlavou jen nebe, a přesto být v bezpečí a v teple. Tak by se stručně dal popsat pobyt v originálně navržených stavbách, které mají místo klasické krytiny neobyčejnou skleněnou střechu. Staveb takového druhu není mnoho, většinou se jedná o církevní budovy anebo o drobné architektonické počiny, které byly vystavěny v souladu s přírodou. V některých případech se jedná o prestižní přístavby související se sklářskou tradicí a není od věci nahlédnout také do elegantních exotických skleníků. Většina těchto míst je otevřená návštěvníkům po celý rok, takže se může jednat o zajímavý výletní cíl i mimo sezónu.
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé.
Památky