Úvod > Co chcete dělat? > Dům ČKD na Můstku v Praze
Památky

Dům ČKD na Můstku v Praze

Dům, pod nímž je výstup z metra směrem do ulice Na příkopě, se stavěl v letech 1977-83 pro generální ředitelství podniku ČKD. Znamenal začátek nové postmoderní éry v československé architektuře.
Architekti manželé Jan a Alena Šrámkovi byly v roce 1973 vyzváni, aby navrhli dům do proluky, která vznikla po demolici Domu vlny a hedvábí, jež musel ustoupit stavbě metra. Návrh reflektuje původní stavbu, od rozložení oken až po mohutné světelné hodiny.

V domě původně byla tři podlaží kanceláří ČKD, grill bar v prvním patře a luxusní restaurace Modrá terasa na střeše. Parter domu byl původně otevřen, ulice splývala s interiérem domu a současně s vestibulem metra. 

Po krachu mateřské společnosti objekt postupně chátral. Vystřídala se v něm řada nájemníků, nikdo však neinvestoval. Teprve v srpnu 2002 jej odkoupila sesterská společnost německého módního domu, která se odhodlala k celkové rekonstrukci

Po rekonstrukci pod dohledem půbodní autorky, byl parter uzavřen, funkce domu změněny a původně veřejně přístupná terasa na střeše domu se stala soukromým prostrem pro nájemníky domu. 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 9. 10. 2019