Úvod > Co chcete dělat? > Údolí Pluskovec ve Velkých Karlovicích
Životní styl

Údolí Pluskovec ve Velkých Karlovicích

Ve Velké Karlovicích navštivte atraktivní údolí Pluskovec s velkou koncentrací stylových valašských chalup. Některé z nich jsou součástí původní roubené architektury, další byly nově postaveny a slouží k rekreaci. Na konci údolí objevíte také stylovou hospůdku Kyčerka.

Údolí Pluskovec je od řeky Bečvy a centra Velkých Karlovic přibližně jihovýchodním směrem, kde má v cestě překážu v podobě mocného masívu hlavního hřebene Javorníků.

Začátkem údolí je Barvičův dům, nesoucí název podle posledního karlovského fojta, který je zároveň muzeem s famózní expozicí salašnictví a lidové řemeslné výroby, zpracování vlny, lnu a výroby ovčího sýru. Atmosféru muzea dokresluje prostá valašská kuchyně s původním vybavením, nabízející charakteristický obraz života lidí na Valašsku. Etnografickou část muzea završuje karlovský kroj zajímavý svou jednoduchostí a výtvarnou čistotou. Samostatná expozice dokládá výrobu lisovaného a foukaného skla v nedalekých Karolinských sklárnách.

Hned nad muzeem vás ohromí přenádherný, roubený valašský kostel panny Marie Sněžné z roku 1754, jedinečný svojí typickou architekturou, postavený bez jediného hřebíku!

Při dalším postupu údolím potkáte po pravé ruce první část Ski Areálu Kyčerka, kde je postaráno převážně od nejmenších až po teenagery. Součástí první části areálu je občerstvení Iglú u Eskymáka s vnitřním i venkovním posezením.

Dále v údolí naleznete řadu dřevěných stavení. Dřevěnice spolu s okolními pastvinami pro ovce možná navozují představu, že se zde může jednat o jakýsi skanzen, jako je tomu v Rožnově pod Radhoštěm, ale není to tak. Chalup nejsou ani obydlím starousedlíků, protože všechny tyto roubenky v originálním lidovém slohu vznikly až v nejbližší době a slouží jako stylové ubytování. Valašské chalupy se šindelovými střechami, v jejichž okolí se pasou stáda ovcí, jako je Dřevěnica Javorník, chalupa Bukoriška, Penzion na Pluskovci, Gaudeamus a další v okolí stylové hospody Kyčerka jsou téměř k nerozeznání od těch, které můžete vidět ve Valašském muzeu s tím rozdílem, že se tu můžete pohodlně ubytovat.

Navíc zde naleznete volně přístupnou Galerii dřevěných děl valašských mistrů řezbářů a sochařů, kde určitě stojí za zhlédnutí dřevěný betlém.

Hospoda Kyčerka nabízí pravou valašskou atmosféru a především poctivou domácí kuchyni, využívající suroviny z vlastních chovů a místních farem. Samozřejmostí je u nás zážitková gastronomie, kde kuchaři připravují pokrmy mezi vámi přímo na originální peci. Nabídnou vám zde i pečivo z domácí pekárny, jako například podmáslový chléb. Nedílnou součástí Hospody Kyčerka je samostatná Udírna u Chudějů, kde na terase hned vedle udírny můžete ochutnat zdejší výrobky, nebo se přímo podílet na výrobě klobás, sýrů, uzení masa, či ryb. Jednou ze specialit Hospody Kyčerka jsou grilovaná jehňata na kříži, která pro vás rádi připraví včetně samotného rituálu grilování. Samozřejmostí se již stalo pořádání pravidelných hudebních večerů s živou hudbou, která láká k poslechu i tanci. Nechybějí však ani folklorní pořady a besedy se zajímavými osobnostmi.

Provozovatel

Informační centrum Velké Karlovice

Velké Karlovice 299
756 06 Velké Karlovice
Tel.:
+420 571 444 039
Email:
icentrum@velkekar...
WWW:
www.velkekarlovic...
GPS:
49,352410 18,294451
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
Skialpové trasy na Valašsku

Skialpové trasy na Valašsku

Velké Karlovice, Zlínský kraj
Ski areál Synot Kyčerka ve Velkých Karlovicích

Ski areál Synot Kyčerka ve Velkých Karlovicích

Velké Karlovice, Zlínský kraj
Bike resort Valašsko

Bike resort Valašsko

Velké Karlovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hospoda Kyčerka ve Velkých Karlovicích

Hospoda Kyčerka ve Velkých Karlovicích

Velké Karlovice, Zlínský kraj
Penzion Zafúkané

Penzion Zafúkané

Velké Karlovice, Zlínský kraj
Ubytování Ve dvoře ve Velkých Karlovicích

Ubytování Ve dvoře ve Velkých Karlovicích

Velké Karlovice, Zlínský kraj
Chalupy Pod Horalem

Chalupy Pod Horalem

Velké Karlovice, Zlínský kraj