!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Secesní vodojem ve Skorkově na Vysočině

Secesní vodojem ve Skorkově na Vysočině

Památky
Secesní vodojem obecního gravitačního vodovodu se nachází jižně od obce Skorkov na Havlíčkobrodsku. Jde o drobnou stavbu z roku 1912 postavenou podle projektu Václava Špitálského.
Vodojem je cenným příkladem industriální architektury z počátku 20. století a také dokladem vývoje v oblasti technického rozvoje. Technické dílo vykazuje  i přes svůj  industriální charakter značnou estetickou hodnotu.

Zajímavý je i fakt, že objekt doposud slouží svému účelu a je součástí funkčního obecního vodovodu. Vodárenské zařízení se skládá ze dvou podzemních studní a jedné nad terén vystupující čtvercové komory. Studny jsou vyzděny z cihel a zaklenuty cihelnými valenými klenbami. Jejich povrch je překrytý vrstvou dusaného jílu a zeminy. Jsou odvětrávány dvojicí ocelových trubek. Od roku 2017 je kulturní památkou.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 20. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Piknik na zámku Herálec

Piknik na zámku Herálec

Herálec, Vysočina
Penzion Markéta v Chrudimi

Penzion Markéta v Chrudimi

Chrudim, Východní Čechy
Chocolaterie Kamila

Chocolaterie Kamila

Jihlava, Vysočina