Úvod > Co chcete dělat? > Drobné sakrální památky Vysočiny

Drobné sakrální památky Vysočiny

Památky
Při toulkách Vysočinou si prohlédnete hned několik drobných sakrálních památek. Boží muka, kapličky, staré kamenné, či litinové kříže na kopcích, u poutních míst, podél cest a na rozcestích. Jsou rozeseté po krajině a vytvořily její paměť, jejíž význam nám dnes už často uniká.

Boží muka, kapličky a kříže se staly také důležité pro vojenské mapování. Chodívala k nim procesí, anebo u nich alespoň zastavovala. Dnešní turisté při procházkách malebnou krajinou Vysočiny se opět mění v poutníky, míjejí tyto kříže a kapličky, jež jitří jejich fantazii a ptají se sami sebe, co za poselství v nich bylo ukryto člověkem, který je vystavěl.

Ještě naši dědové a jejich tátové neopomněli smeknout klobouk, když míjeli kříž, nebo kapličku, anebo se pokřižovali na těle pravou rukou či zavzpomínali, jak se dřív u těchto kapliček a křížů lidé modlívali. Kříž byl a je symbolem křesťanů, ti se původně označovali jako crucis religiosi, tedy uctívači kříže. V knize Havlíčkova Borová ve svědectví starých pergamenů od Jaroslavy Stránské se píše o několika místních křížích.

Danihelův kříž u Havlíčkovy Borové je starým, rodinným křížem, jetelového typu, každé jeho rameno tvoří jetelový trojlístek. Jde o znamení sv. Trojice. Ježků kříž byl postaven, aby připomínal bleskem zabitou Adolfinu Ježkovou roku 1920. Je to kříž na silnici u Vepřové poškozený kdysi při stavbě silnice a po opravě přesunutý na druhou stranu. Štefáčků kříž a bývalý rozlučkový kříž stojí nyní před farou. Ten stával kdysi na náměstí na rohu školy a sloužil při pohřbech. Dále je zde i kříž u Nejedlých čp. 108 a další.

Celý popis
Naposledy změněno: 3. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Chata U Meškadla na Vysočině

Chata U Meškadla na Vysočině

Vojnův Městec, Vysočina
Chata Velké Dářko

Chata Velké Dářko

Žďár nad Sázavou, Vysočina
Penzion Vysočina Škrdlovice

Penzion Vysočina Škrdlovice

Žďár nad Sázavou, Vysočina
Chata Doubravka

Chata Doubravka

Chotěboř, Vysočina