Úvod > Co chcete dělat? > Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku
Příroda

Řeka Moravice – bystrá říčka z Hrubého Jeseníku

Moravice pramení v Moravskoslezském kraji, v Hrubém Jeseníku, zhruba 3 km jižně od Pradědu ve výšce 1135 m n.m. Horní úsek je sjízdný při jarním tání nebo po větších deštích, spodní úsek je závislý na vypouštění vody z přehrady.
Řeka Moravice, která je rozlohou čtvrtým největším tokem v povodí Odry, pramení v Hrubém Jeseníku v nadmořské výšce 1134 m ve Velkém Kotli zhruba 3 km jižně od vrcholu Pradědu. Odtud odtéká jižním směrem, protéká hned přes dvě přehradní díla (Slezská Harta a Kružberk) a po 99,1 km se vlévá do řeky Opavy těsně pod okresním městem Opavou.
 

Informace pro vodáky:

Moravice je vodácky nejoblíbenější řekou v Moravskoslezském kraji. Vodácká turistika se provozuje až od km 45 a níže (horní úsek je splavný pouze při tání a za dešťů, obtížnost WWII). Střední a dolní tok nepřesahuje obtížnost ZW, ale je závislý na upouštění vody z přehrad Harta a Kružberk.

Horní Moravice Kotelský potok – Slezsá Harta je splavná po deštích, protéká úzkým a místy zarostlým korytem v prudkých meandrech, přes řeku ležívají padlé stromy. Obtížnost úseku ústí Kotelského potoka – Malá Šťáhle (cca 15 km) je právem označeno obtížností WWII, protože řeka tu protéká úzkým a místy zarostlým korytem v prudkých meandrech. Často tu narazíte na padlé stromy. Další úsek Malá Šťáhle až k přehradě Slezská Harta je označen obtížností WWI. Tady končí horní sjízdný úsek. Dál jsou totiž na řece postavené dvě přehrady, které slouží jako zdroj pitné vody a vstup vodákům do řeky je tedy zakázán.

Střední Moravice: Stav vody v úseku Kružberk až po Žimrovice bývá pro vodácké účely nadlepšován vypouštěním z přehrady, a to až 8 x ročně. Je tomu tak na základě dohody organizátorů veřejných sjezdů s Povodím Odry. Jindy není v řece dostatek vody ke splouvání. Plavba na rychlých peřejkách v lesních úsecích a mezi loukami s obtížností do WWI vede krajinou přírodního parku Moravice v údolí Vítkovské vrchoviny velmi krásnou Anninou dolinou, kolem Větřkovického a Albrechtického mlýna do Hradce nad Moravicí. Tady hranice přírodního parku končí, ale ještě v dalším úseku do Branky nebo až do Opavy-Kylešovic je řeka velmi pěkná.
 
  • Kružberk – Vítkov Podhradí (cca 4 hod. plavby, 19 km)
  • Vítkov Podhradí – Hradec nad Moravicí (cca 4 hod. plavby, 21 km)
21.7.
30.10.
Dámou a pánem v každé době

Dámou a pánem v každé době

Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj
3.5.
30.10.
Umění Orientu

Umění Orientu

Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj
28.9.
2.10.
Květné amabile – květinová slavnost  na zámku Hradec nad Moravicí

Květné amabile – květinová slavnost na zámku Hradec nad Moravicí

Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Belaria v Hradci nad Moravicí

Hotel Belaria v Hradci nad Moravicí

Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj
Pivovar Stěbořice

Pivovar Stěbořice

Stěbořice, Moravskoslezský kraj