ÚvodCo chcete dělat?PřírodaRadovesická výsypka u Bíliny
Příroda

Radovesická výsypka u Bíliny

Radovesická výsypka je se svou rozlohou cca 1 200 ha a průměrnou mocností 50–70 m největší výsypkou Mostecké pánve a jednou z největších v Evropě. V současné době je území rekultivované a k výsypce vede naučná stezka.
Celkem pět vesnic: Lyskovice, Chotovenka, Hetov, Dřínek a Radovesice (největší z těchto obcí) bylo nuceno ustoupit těžbě. Jediná nestržená budova v Radovesicích – kostel Všech svatých, byla zasypána skrývkou v roce 1983. Od té doby zde byla až do roku 1996 ukládána vytěžená zemina z blízkých bílinských dolů, a to až do roku 2003.
 
Mohutné výsypkové těleso vystoupalo z nadmořské výšky 250 m n. m. k výsypce Jirásek na severozápadě a dosáhlo kóty 420 m n. m. ve své východní části, kde plynule navazuje na České středohoří. Povrch výsypky je již v současné době zrekultivován. Naleznete zde množství zalesněných a vodních ploch, mokřadů, luk a polí.
 
Na temeni výsypky jsou však ponechány dvě samostatné plochy, na nichž je sledován přirozený vývoj povrchu. Jedná se o unikátním studijní prostředí, ve kterém je možné sledovat postupný a přirozený vývoj fauny a flóry na nerekultivovaném území. Jedním z úspěchů rekultivace Radovesické výsypky je rozmnožení okáče metlicového. Dříve hojný a po celé republice rozšířený motýl výrazným způsobem ustoupil a dnes patří ke kriticky ohroženým druhům.
 
Naučná stezka seznámí zájemce nejen s faunou a flórou, která se v těchto místech zásluhou rekultivací obnovila, ale také s historií zaniklých obcí, které musely v 70. letech ustoupit těžbě.

Provozovatel

Radovesická výsypka

Sídliště Za Chlumem
418 01 Bílina
WWW:
www.icbilina.cz
GPS:
50,545738 13,824740
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Krušné hory
Město:
Bílina
Tipy na výlet:
Bílina a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Aktuality

Nedělní Kafáč

Multižánrový hudební festival.
Bílina, Ústecký kraj

Lucerna

Divadelní představení Docela velkého divadla.
Bílina, Ústecký kraj

Run and help

Charitativní běh pro třináctiletého Bohouška z Bíliny, který má nemocné srdce a trpí svalovou dystrofií. Výtěžek z dobrovolného startovného rodina použije na hrazení nákladů spojených s denní dopravou do specializované školy v Teplicích.
Bílina, Ústecký kraj

Pohádky pro uplakánka

Pohádka Docela velkého divadla Litvínov.
Bílina, Ústecký kraj

Hudební odpoledne nejen pro seniory

Hudební odpoledne nejen pro seniory na Mírovém náměstí.
Bílina, Ústecký kraj

Nedělní Kafáč

Multižánrový hudební festival.
Bílina, Ústecký kraj

Talkshow

Zábavná talkshow Marka Fottra a Petra Švancary.
Bílina, Ústecký kraj

Co se nese v lese

Divadelní představení pro děti pod širým nebem.
Bílina, Ústecký kraj

Pohádkový les Bílina

Pohádkový les Bílina se nachází v blízkosti sídliště Za Chlumem, je značený žlutou turistickou trasou.
Bílina, Ústecký kraj

Půjčovna elektrických vozítek Segway v Bílině

Poznejte, jak snadná je jízda na dvoukolce Segway. Přesvědčte se sami a využijte výletů do okolí Bíliny, Teplic, Mostu nebo Chomutova v Severozápadních Čechách.
Bílina, Ústecký kraj

Žižkovo údolí v Bílině

Jen několik minut chůze z centra Bíliny se nachází Žižkovo údolí.
Bílina, Ústecký kraj

Zámecký park v Bílině

Přírodně krajinářský park se nachází na skalním ostrohu nad historickým centrem města Bílina.
Bílina, Ústecký kraj

Bruslení a hokej v Bílině

Draci Bílina podporují sportovní a pohybové aktivity. Jsme hokejový klub s tradicí přes 40 let a věnujeme se malým dětem individuálně.
Bílina, Ústecký kraj

Hrad a zámek Bílina – hlavní sídlo Lobkowiczů

Bílinský zámek, původně přemyslovské hradiště a později gotický hrad, který byl v 17. století přestavěn na zámek, je mohutná dvoupatrová obdélná budova s velkými nárožními třípatrovými pavilony nacházející se v obci Bílina. Zámek není přístupný veřejnosti.
Bílina, Ústecký kraj

Kostel sv. Petra a Pavla v Bílině

Kostel byl postaven v roce 1061 Mstišem, purkrabím knížete Spytihněva. V celé architektuře se prolínají gotické a renesanční prvky, vzniklé za přestavby v letech 1573 – 1575 po požáru města.
Bílina, Ústecký kraj

Jakoubkovy stříbrňáky – poznávací hra na území města Bíliny

Dobrodružně poznávací hra pro celou rodinu na území města Bíliny v duchu honu za pokladem a odměnou v podobě absolventské vizitky v cíli výletu.
Bílina, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hospůdka u Kamila v Kostomlatech pod Milešovkou

Hospůdka U Kamila je pověstná vynikajícími burgery, které připravuje Američan Peter Lannigan z Bostonu. Své kulinářské umění předvádí každý víkend, když připravuje burgery, ale třeba i steaky nebo žebra.
Kostomlaty pod Milešovkou, Ústecký kraj

Autokemp Kyselka Bílina

Kemp se nachází vedle letního koupaliště u krásného lesoparku na Kyselce s pěkným výhledem na Bořeň.
Bílina, Ústecký kraj

Lesní kavárna Kafáč

Součástí lázeňských budov v areálu Kyselka se město Bílina pyšní legendární lesní kavárnou, lidově zvanou Kafáč, která měla své původní místo v Praze na zemské jubilejní výstavě v roce 1891.
Bílina, Ústecký kraj

Chata Milešovka

Chata Milešovka stojí na stejnojmené hoře Českého středohoří. Nabízí základní občerstvení – polévku, teplé uzeniny a alkoholické i nealkoholické nápoje.
Velemín, Ústecký kraj

Veberova nouzovna na Milešovce – útulna v Českém středohoří

Milešovka láká turisty k náročnému výstupu. Na vrcholu hory mohou při nepřízni počasí anebo v případě, že se do tmy nestihnou vrátit zpět dolů využít tzv. nouzovnu, skromný turistický přístřešek, který poskytne zázemí a místo pro přespání an jednu noc.
Velemín, Ústecký kraj

Bílka – ubytování s výhledem na Milešovku

Chalupa na návsi v obci Bílka s jedinečným výhledem na Milešovku – Královnu Českého středohoří. Nenajdete lepší výhled na Kapli sv. Václava než z okna našeho domu.
Bořislav, Ústecký kraj

Hotel Paradies v Teplicích

Malý hotel rodinného typu se nachází v lázeňské části města, 100 m od centra města. Naší snahou je zajistit pohodlí hostů a vytvořit pro ně příjemnou domácí atmosféru. Klademe důraz na osobní přístup k hostům.
Teplice, Ústecký kraj

Stellplatz Velemín pod Milešovkou

Stání pro 8 obytných vozů s připojením na elektřinu. Možnost dočerpání čisté vody, vylití odpadní vody a chemického WC či zbavení se odpadků. Stellplatz je uzavřený a samoobslužný. Místa jsou prostorná, připravená i na delší pobyt s možností vytažení markýzy a rozložení kempového nábytku.
Velemín, Ústecký kraj