Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Radovesická výsypka u Bíliny
Příroda

Radovesická výsypka u Bíliny

Radovesická výsypka je se svou rozlohou cca 1 200 ha a průměrnou mocností 50–70 m největší výsypkou Mostecké pánve a jednou z největších v Evropě. V současné době je území rekultivované a k výsypce vede naučná stezka.
Celkem pět vesnic: Lyskovice, Chotovenka, Hetov, Dřínek a Radovesice (největší z těchto obcí) bylo nuceno ustoupit těžbě. Jediná nestržená budova v Radovesicích – kostel Všech svatých, byla zasypána skrývkou v roce 1983. Od té doby zde byla až do roku 1996 ukládána vytěžená zemina z blízkých bílinských dolů, a to až do roku 2003.
 
Mohutné výsypkové těleso vystoupalo z nadmořské výšky 250 m n. m. k výsypce Jirásek na severozápadě a dosáhlo kóty 420 m n. m. ve své východní části, kde plynule navazuje na České středohoří. Povrch výsypky je již v současné době zrekultivován. Naleznete zde množství zalesněných a vodních ploch, mokřadů, luk a polí.
 
Na temeni výsypky jsou však ponechány dvě samostatné plochy, na nichž je sledován přirozený vývoj povrchu. Jedná se o unikátním studijní prostředí, ve kterém je možné sledovat postupný a přirozený vývoj fauny a flóry na nerekultivovaném území. Jedním z úspěchů rekultivace Radovesické výsypky je rozmnožení okáče metlicového. Dříve hojný a po celé republice rozšířený motýl výrazným způsobem ustoupil a dnes patří ke kriticky ohroženým druhům.
 
Naučná stezka seznámí zájemce nejen s faunou a flórou, která se v těchto místech zásluhou rekultivací obnovila, ale také s historií zaniklých obcí, které musely v 70. letech ustoupit těžbě.

Provozovatel

Radovesická výsypka

Sídliště Za Chlumem
418 01 Bílina
WWW:
www.icbilina.cz
GPS:
50,545738 13,824740
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Krušné hory
Město:
Bílina
Tipy na výlet:
Bílina a okolí
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Vánoční prohlídky na Duchcově

Přijďte nasát vánoční atmosféru na svátečně vyzdobený zámek.
Duchcov, Ústecký kraj

Děsiví čerti a Krampusáci v Duchcově

V sobotu 10. prosince přijde hrůza do Duchcova! Městem projdou děsiví čerti a Krampusáci! Svou strašidelnou show zahájí horda dvaceti krampusáků v ulici Masarykova před Kulturním centrem, odkud projde pekelným koridorem na náměstí Republiky.
Duchcov, Ústecký kraj

Anděl v ruině – projekt Živého domu v Teplicích

Výstava Anděl v ruině představuje výtvarná díla účastníků 10. ročníku výtvarné soutěže Namaluj svého anděla, která byla inspirována projektem Živého domu v Teplicích.
Teplice, Ústecký kraj

Křest publikace na teplickém zámku

Autoři: Petr Pauliš, Zdeněk Dvořák, Karel Babka a Petr Fuchs. Akce se uskuteční ve středu 7. 12. od 17 hodin v Jazz Clubu na teplickém zámku.
Teplice, Ústecký kraj

Pohádkový les Bílina

Pohádkový les Bílina se nachází v blízkosti sídliště Za Chlumem, je značený žlutou turistickou trasou.
Bílina, Ústecký kraj

Půjčovna elektrických vozítek Segway v Bílině

Poznejte, jak snadná je jízda na dvoukolce Segway. Přesvědčte se sami a využijte výletů do okolí Bíliny, Teplic, Mostu nebo Chomutova v Severozápadních Čechách.
Bílina, Ústecký kraj

Žižkovo údolí v Bílině

Jen několik minut chůze z centra Bíliny se nachází Žižkovo údolí.
Bílina, Ústecký kraj

Zámecký park v Bílině

Přírodně krajinářský park se nachází na skalním ostrohu nad historickým centrem města Bílina.
Bílina, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hospůdka u Kamila v Kostomlatech pod Milešovkou

Hospůdka U Kamila je pověstná vynikajícími burgery, které připravuje Američan Peter Lannigan z Bostonu. Své kulinářské umění předvádí každý víkend, když připravuje burgery, ale třeba i steaky nebo žebra.
Kostomlaty pod Milešovkou, Ústecký kraj

Autokemp Kyselka Bílina

Kemp se nachází vedle letního koupaliště u krásného lesoparku na Kyselce s pěkným výhledem na Bořeň.
Bílina, Ústecký kraj

Lesní kavárna Kafáč

Vedle lázeňských budov Kyselky se město Bílina pyšní legendární lesní kavárnou Kafáč, která měla své původní místo v Praze na zemské jubilejní výstavě v roce 1891.
Bílina, Ústecký kraj

Chata Milešovka

Chata Milešovka stojí na stejnojmené hoře Českého středohoří. Nabízí základní občerstvení – polévku, teplé uzeniny a alkoholické i nealkoholické nápoje.
Velemín, Ústecký kraj