Úvod > Co chcete dělat? > Hrad a zámek Bílina – hlavní sídlo Lobkowiczů
Památky

Hrad a zámek Bílina – hlavní sídlo Lobkowiczů

Bílinský zámek, původně přemyslovské hradiště a později gotický hrad, který byl v 17. století přestavěn na zámek, je mohutná dvoupatrová obdélná budova s velkými nárožními třípatrovými pavilony nacházející se v obci Bílina. Zámek není přístupný veřejnosti.
Uvnitř zámeckého areálu stojí na obdélném půdorysu zbytek bývalého hradního opevnění, bašta zvaná Manda. Zámecké interiéry představují průřez jednotlivými historickými slohy a styly od pozdní gotiky, přes rané baroko až po klasicismus století devatenáctého. Ačkoliv byla interiérová instalace vytvořena do značné míry uměle, díky velké erudici a citlivosti vlastníka zámku a mecenáše umění, Dr. Georga Thalera, má svoji velkou vypovídací hodnotu. Z jednotlivých interiérů je nutné připomenout především Italský sál s vysoce umělecky hodnotnou freskovou výzdobou zobrazující sázení vinné révy a následně její sklízení, zhotovenou v letech 1676 – 1682. Tato skutečnost mimojiné dokládá oblíbenost pěstování vinné révy v Bílině ve středověku a novověku.

Je zde vystaven velice hodnotný nábytek, typický pro jednotlivá historická období, soubory vzácného porcelánu z Číny, množství cenných obrazů a spousta dalších předmětů, dokreslujících honosnost šlechtického sídla. Jednotlivé zámecké komnaty jsou propojené, a za běžných okolností průchozí. Zajímavé je také točité litinové schodiště z 19. století s fragmenty původního polstrování, vedoucí do osobních komnat někdejších pánů zámku. Dříve byl významným místem zámku také tzv. Velký sál (nyní nepřístupný), kde se obvykle scházela tzv. čajová společnost zastoupena šlechtici a představitele tehdejší monarchie.

Zámek Bílina tak není jen němým svědkem časů dávno minulých, ale je každoročně využíván pro celou řadu kulturních a společenských akcí. Velkou popularitu si získaly prohlídky zámeckého areálu pro širokou veřejnost umožněné s laskavostí majitele zámku, Dr. Georga Thalera a kastelána Martina Koukoly. Prohlídky se konají obvykle v předem stanovený den a jsou realizovány členy občanského sdružení Bílina 2006, o.s.

Konkrétní den prohlídek je zveřejňován na internetových stránkách sdružení, z důvodu omezené kapacity je třeba se předem objednat.
Zobrazit více

Provozovatel

Hrad a zámek Bílina

Na Zámku
418 01 Bílina
Tel.:
+420 417 810 985
Email:
bilina2006@gmail.com
WWW:
www.bilina2006.cz
GPS:
50,548319 13,776209
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Krušné hory
Město:
Bílina
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Autokemp Kyselka Bílina

Autokemp Kyselka Bílina

Bílina, Ústecký kraj
Lesní kavárna Kafáč

Lesní kavárna Kafáč

Bílina, Ústecký kraj
Hospůdka u Kamila v Kostomlatech pod Milešovkou

Hospůdka u Kamila v Kostomlatech pod Milešovkou

Kostomlaty pod Milešovkou, Ústecký kraj