Úvod > Co chcete dělat? > Vývaziště na Jiráskově nábřeží a Lannova loděnice v Českých Budějovicích
Zážitky

Vývaziště na Jiráskově nábřeží a Lannova loděnice v Českých Budějovicích

Pravidelné výletní plavby mezi Českými Budějovicemi a zámkem Hluboká nad Vltavou vyplouvají od Lannovy loděnice. Vývaziště pro malá a rekreační plavidla (přístavní hrana) se nachází na Jiráskově nábřeží nedaleko Dlouhého mostu.
Nové vývaziště neboli přístavní hrana vylepšilo Vltavskou vodní cestu a pro vůdce malých a rekreačních plavidel je mnohem přívětivějším. Jde o výrazné rozšíření možností pro přistání nedaleko centra města. Přístaviště Lannova loděnice, které slouží od srpna 2010, kapacitně nedostačovalo, kvůli čemuž zde vznikalo napětí mezi velkými výletními loděmi a malými plavidly. Navíc je „nešikovně“ na levém břehu, odkud je to dál do centra.

Nová přístavní hrana vznikla roku 2021 na pravém břehu. Má mít historický vzhled a obslužné molo plní zároveň funkci chodníku navazujícího na obou koncích na stávající vyhlídkovou pěšinu po hraně břehu řeky.

Přístavní hrana je tvořena kotvenou štětovou stěnou s dřevěným trámem v hraně. Prostor přístavní hrany tvoří chodník, který je vydlážděný kamennými vazáky v rámci dřevěného roštu z dubových trámů. Svah nad přístavní hranou je osetý tradičními travinami a výsadbou malých keřových vrb. Součástí svahu jsou přístupové schody navazující na stávající sousední parkoviště a „pobytové schody“ pro využití veřejností v rámci volnočasových, rekreačních aktivit.

Umožňuje vyvázání menších i větších rekreačních plavidel podél 255 m volné přístavní hrany, která je rozdělena na „vyšší část“ s délkou 107,5 m a s volnou výškou 0,9 m nad hladinou (pro plavidla do šířky 6 m) a na „nižší část“ s délkou 147,5 m s a volnou výškou 0,6 m nad hladinou (pro plavidla šířky do 4 m). Plavidla budou vyvazována přímo k přístavní hraně, kde jsou k danému účelu osazeny vyvazovací prvky – 29 malých a 17 velkých pacholat.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Sport hotel v Českých Budějovicích

Sport hotel v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jihočeský kraj
Hotel Budweis v centru Českých Budějovic

Hotel Budweis v centru Českých Budějovic

České Budějovice, Jihočeský kraj
Café Hostel České Budějovice

Café Hostel České Budějovice

České Budějovice, Jihočeský kraj