Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Peliny
Příroda

Přírodní rezervace Peliny

Strmé opukové skály nad Tichou Orlicí mezi Brandýsem nad Orlicí a Chocní porostlé vápnomilnými květnatými bučinami představují jedinečnou lokalitu, která vznikla jako pozůstatek křídového moře. Opukové stěny vysoké až 35 m jsou zvětralé do rozličných tvarů. Vyskytují se zde i vzácné druhy měkkýšů.
Přírodní rezervace Peliny byla zřízena v roce 1948 a své jméno dostala podle Pelova mlýna, který se poprvé uvádí v písemných pramenech roku 1407. Nachází se na pravém břehu řeky Tiché Orlice ve východním sousedství města Chocně.
 
35 metrů vysoké skalní útvary z opuky jsou zvětralé do rozličných tvarů. Ty nejzajímavější připomínají velblouda a Indiána. Roste tu klokoč zpeřený, tařice skalní nebo lilie zlatohlávek. Vyskytují se tu i vzácné druhy měkkýšů, například zrnovka žebernatá. Rybářům poskytuje řeka Tichá Orlice dostatek ryb včetně štik a dalších dravců. 
 
Zespoda jsou vyhlídkové skály hezké, ale výhled shora opravdu stojí zato. Pokud si chcete na vrcholky skal vyšlápnout, je možné. Stezka vás zavede vzhůru na Doskočilovu vyhlídku, odkud je nádherný výhled.

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna V uličce v Chocni

Cukrárna V uličce v Chocni

Choceň, Pardubický kraj
Papu kafé

Papu kafé

Choceň, Pardubický kraj
Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Vysoké Mýto, Pardubický kraj
Tábořiště Vochtánka Potštejn

Tábořiště Vochtánka Potštejn

Potštejn, Královéhradecký kraj