Úvod > Co chcete dělat? > Orlické muzeum v Chocni
Kultura

Orlické muzeum v Chocni

Muzeum se sbírkami geologie, paleontologie, archeologie a etnografie se nachází na choceňském zámku. Renesanční stavbu nechal vybudovat Zikmund ze Šelmberka v 16. století, ale během času několikrát vyhořel a také byl vydrancován Švédy. Dnešní podobu zámek získal po roce 1829.
Orlické muzeum sídlí v Choceňském zámku, který naleznete v samotném centru Chocně na levém břehu Tiché Orlice. Renesanční zámek s přízemními arkádami na nádvoří dal vystavět Zikmund ze Šelmberka v roce 1562. O jeho rozšíření se zasloužil Hertvík Zejdlic ze Šenfeldu. Během 17. století se majitelé zámku často měnili. V roce 1829 vyhořel a jeho obnova proběhla už v klasicistním stylu. V letech 1849 až 1850 bylo přestavěno východní křídlo zámku na pseudogotickou zámeckou kapli Nanebevzetí Panny Marie, která tvoří vstupní prostor do zámku.
 

Expozice muzea

Historická expozice Orlického muzea vlastní zajímavý soubor starých tisků, svaté obrázky malované na skle, staré školní pomůcky, etnografické předměty denní potřeby, předměty z místní řemeslné výroby, mapu choceňského panství z roku 1811 nebo střelecké terče.
 
V archeologické sbírce se nalézá archeologický materiál z  lokalit Choceň, Běstovice, Skořenice, Plchůvky, Bošín, Zářecká Lhota a další. Zajímavý je hromadný nález zemědělského náčiní z doby bronzové z Bošína a část zásobnic ze středověké dehtářské dílny v Plchůvkách.
 
Paleontologickou expozici tvoří nálezy Ph.Mg. Františka Hlaváče, choceňského lékárníka a spoluzakladatele muzea, který muzeu poskytl své rozsáhlé sbírky: zkameněliny mlžů, břichonožců a hlavonožců. Nejvzácnější byly zkamenělé zbytky pravěkého ptakoještěra (pravá klíční kost a levá kost loketní), objevené v opukovém lomu východně od Chocně.
 
Geologická expozice prezentuje především nálezy druhohorních zkamenělin – především hlavonožce - loděnky a amonity.
 
Expozice cihlářství mapuje zaniklé cihelny a jejich výrobní materiál převážně z okresu Ústí nad Orlicí. K vidění je tu cihlářské zboží z Chocně, Vysokého Mýta, Brandýsa nad Orlicí, Cerekvice nad Loučnou, Ústí nad Orlicí, Zámrsku a dalších lokalit.

Ubytování a restaurace v okolí

Cukrárna V uličce v Chocni

Cukrárna V uličce v Chocni

Choceň, Pardubický kraj
Papu kafé

Papu kafé

Choceň, Pardubický kraj
Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Penzion a mlýn Jangelec ve Vysokém Mýtě

Vysoké Mýto, Pardubický kraj
Tábořiště Vochtánka Potštejn

Tábořiště Vochtánka Potštejn

Potštejn, Královéhradecký kraj