!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov
Příroda

Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov

Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov se nachází podél řeky Svratky. Lokalita představuje unikátní krajinný celek vodního toku se slepými rameny a přilehlých podmáčených luk.
Přírodní rezervace se rozprostírá na více než 60 hektarech pozemků údolní nivy. Lokalita známá také pod názvem Rychtářky představuje jedinečný krajinný celek s přirozeně meandrujícím vodním tokem, slepými rameny a tůněmi obklopenými původními pravidelně zaplavovanými loukami na výjimečné rozloze. Vyskytuje se zde řada druhů živočichů a rostlin, které jinde z krajiny mizí.

Z chráněných druhů rostlin tu roste například orchidej prstnatec májový, všivec lesní nebo rdest alpský. V území se daří obojživelníkům, plazům a ptákům. Rezervace je významným hnízdištěm vzácného hýla rudého. Široce rozevřené údolí s klikatícím se tokem řeky Svratky mezi zalesněnými hřebeny je výjimečné nejen pro Žďárské vrchy, ale i pro celou Českomoravskou vrchovinu.
Zobrazit více

Provozovatel

AOPK ČR - RP SCHKO Žďárské vrchy

Přírodní rezervace Meandry Svratky u Milov
592 03 Sněžné
Email:
zdarvrch@nature.cz
WWW:
https://www.ochra...
WWW:
https://zdarskevr...
GPS:
49,671937 16,088884
 
Region:
Vysočina
Oblast:
Vysočina
 

Časová náročnost

2,0 hodiny