ÚvodCo chcete dělat?KulturaPort 1560 v Českém Krumlově
Kultura

Port 1560 v Českém Krumlově

V areálu bývalého schwarzenberského pivovaru se nachází kulturní a společenské centrum Českého Krumlova. Port znamená vstup, bránu, přístav. A datum 1560? Rok, kdy se v předhradí Českého Krumlova poprvé uvařilo pivo.
Pokud máte rádi výstavy a kulturní akce, zajímá vás historie ze všech možných úhlů a rádi trávíte svůj čas smysluplně, máme pro vás skvělou zprávu. V průběhu prosince 2023 po dlouhé době a citlivé a náročné rekonstrukci, otevřelo své brány nové kulturně společenské centrum Českého Krumlova a Jihočeského kraje: Port 1560.

Najdete v něm dlouhodobou expozici Život. Práce. Umění. Sny. Každé z expozic je věnován jeden objekt, který dříve sloužil jako důležitý článek při výrobě piva ve městě nebo měl historicky významnou roli už v raném novověku. Varna, Hvozd, Palác. To jsou místa, která byla dlouho skryta všem – obyvatelům města i jeho návštěvníkům. Vstupenky do expozic zakoupíte na webu, nebo přímo v areálu. 

Krumlovský pivovar pro přichystal prohlídky svého zákulisí v novém kabátě. Seznámíte se s historickou varnou i moderní výrobou zlatého moku, který ochutnáte při degustaci. V návštěvnickém centru celého areálu Port 1560 si pak můžete koupit pivo či merch s sebou domů. Prohlídky je možné rezervovat online, emailem či telefonicky. Sraz účastníků prohlídky je v návštěvnickém centru Port 1560.


Stálé expozice v areálu Port 1560

Život
Jak vypadal běžný den před sto lety? Objevíte v interaktivní expozici v Paláci Anny z Rogendorfu.
Objednejte si tehdejší jídlo a nechte si jej naservírovat nebo se projeďte na kostitřasu.

Práce
Co byl cíz a monžík, k čemu sloužil stavoznak? Zjistíte díky citlivě zrekonstruované původní pivovarské technologii v objektu Varna. A nezapomeňte vystoupat až do podkroví, v interaktivní hospodě z roku 1900 se něco semele.

Sny
Budova Hvozdu je nedílnou součástí při výrobě piva. V tom našem se do technologií promítá umění vyvolávající dojmy ze snového světa. Na prohlídce nebudete jen vy a průvodce. Netrpělivě vás čeká i skupina duchů a obří hlava.

Umění
Zamiřte do Galerie a nechte se inspirovat uměleckými projekty renomovaných umělců, členů Sdružení českých umělců grafiků Hollar Praha. Výstava je průřezem toho, co grafické techniky nabízí. 
 

Co vše v Portu 1560 naleznete

  • Portál – návštěvnické centrum je vstupní branou do areálu Port 1560. Najdete tu všechny informace, zakoupíte vstupenky a propagační materiály.
  • Palác – gotické základy s renesančním rozkvětem. To je Palác, kde dožívala matka Petra Voka, Anna z Rogendorfu. Dnes je v něm interaktivní expozice Život a v galerijní části expozice Umění. 
  • Hvozd – suší se v něm naklíčený ječmen – slad. A je od podlahy po půdu plný dobových technologií. Opravili jsme je, od korečkového výtahu po klobouky. Kromě toho zde uvidíte i expozici Sny.
  • Varna – novogotická Varna je místo, kde vládl sládek. Bývalo to srdce pivovaru, dnes je srdcem areálu. Architektonický i technologický skvost. Najdete zde expozici Práce.
  • Pivovar – panský pivovar přestal v 16. století vyhovovat zvyšující se výrobě a Vilém z Rožmberka nechal v roce 1560 postavit v předhradí nový objekt, k němuž v roce 1561 vybudoval Jakub Krčín z Jelčan nový vodovod.
  • Zahrada – zahradu založila v roce 1592 Anna z Rogendorfu. Byla v ní otevřená kuželna i míčovna, v oranžerii rostly a voněly exotické rostliny a samozřejmě okrasná část plná místních květin. Zájemci se zde mohou těšit na koncerty a představení pod širým nebem
 

Historie areálu

V areálu bývalého Schwarzenberského pivovaru se vařilo pivo Eggenberg. Palác Anny z Rogendorfu, matky Viléma z Rožmberku a Petra Voka, pochází z 16. století. Je nejstarší, historicky nejcennější budovou celého areálu.

Obnova části areálu začala v roce 2015, významnou roli hrály fondy Evropské unie. Od té doby se v České Krumlově opět vaří pivo pod značkou Krumlov. V roce 2024 jsou zrekonstruovány čtyři budovy z celého areálu, počítá se s další obnovou v budoucnu. Měly by zde vzniknout ubytovací kapacity a investor se chce zaměřit na kongresovou turistiku. 

Aktuality

Grafický workshop – gázotisk

O víkendu 20.–21. července proběhnou v dílně Portu 1560 dva jednodenní grafické workshopy pod vedením výtvarnice a členky SČUG Hollar Zuzany Růžičkové.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Expozice „Práce“ v Portu 1560 – prohlídka pivovaru

Expozice „Práce“ v Portu 1560 – Prohlídka historické Varny, současného provozu Pivovaru Krumlov a ochutnávka piva s průvodcem.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Expozice „Život“ v Portu 1560

Jak vypadal běžný den před sto lety? To se dozvíte v naší stálé interaktivní expozici nacházející se v nejstarší budově našeho areálu – v Paláci Anny z Rogendorfu.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Výstava Bytosti v Portu 1560

Spolek výtvarných umělců grafiků Hollar připravil na červen až srpen 2024 pro návštěvníky galerie Port 1560 výstavu s tajemným názvem Bytosti. Kdo to ovšem jsou bytosti? Vždyť pod tímto názvem si každý představuje něco jiného...
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Noc v Hollywoodu

Na koncertě Festivalu Krumlov zmapuje PKF – Prague Philharmonia pod vedením Jana Kučery vývoj filmové hudby. V Pivovarské zahradě zazní oscarové melodie Ericha Korngolda, Miklóse Roszy či Maxe Steinera ale i novodobých velikánů jakými jsou John Williams, Maurice Jarre či Jerry Goldsmith.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Hravá opereta – hvězdný muzikál

Nejslavnější operety a muzikálové melodie z Broadwaye na Festivalu Krumlov zapějí domácí i světové hvězdy Michaela Gemrotová-Štiková, Morgan James, Daniel Matoušek a Hugh Panaro. V Pivovarské zahradě je doprovodí Severočeská filharmonie vedená dirigentem Janem Kučerou.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Shakespeare 460 – Romeo a Julie

Festival Krumlov zakončí koncert na počest 460 let od narození Williama Shakespeara a uvede téma jeho hry Romeo a Julie v pojetí čtyř hudebních skladatelů a doplněné baletní choreografií Jiřího Bubeníčka. PKF–Prague Philhamormonia provede Shakesperovským večerem dirigent Tomáš Brauner.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Rozloučení s létem s kapelou Škwor a kapelami ze Skutečné Ligy

Rozloučení s létem s kapelou Škwor a kapelami ze Skutečné Ligy.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Surfsport Rafting & Biking – výlety na raftech po Vltavě

Půjčovna kánoí, raftů, kajaků, paddleboardů, ale i kol, elektrokol a koloběžek. Zajišťujeme jednodení a vícedení vodácké výlety na řece Vltavě v úseku mezi Vyšším Brodem a Boršovem nad Vltavou.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

3+ galerie – výstava ilustrací s programem pro děti

Vstupte do světa fantazie . 3+ galerie je místo, kde můžete snít s otevřenýma očima, kde jsou děti až na prvním místě, a kde objevíte sbírku těch nejkvalitnějších knižních ilustrací pro děti z celého světa.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Historická herna v českokrumlovských klášterech

Historická herna (interaktivní expozice) je tematicky zařízená místnost pro děti přibližují řemesla, tradiční znalosti nejen středověku a život šlechty v době gotiky a renesance.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Červená brána v Českém Krumlově

Červená brána se nachází při vstupu na I. nádvoří zámku Český Krumlov. Jedná se o dvoukřídlá dřevěná vrata se znakem rodu Schwarzenberků.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Latrán v Českém Krumlově

Latrán je jedna z historických částí města Český Krumlov a nachází se v severovýchodní části města.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Voroplavba Radka Šťovíčka

Vyhlídkové plavby srdcem Českého Krumlova na vorech s nezaměnitelnou atmosférou a to po celý rok!
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Městské divadlo Český Krumlov

Městské divadlo v Českém Krumlově navazuje na více jak 500 letou tradici divadel v Českém Krumlově.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Náplavka v Českém Krumlově

Bistro Náplavka najdete v Chill zóně u řeky Vltavy. Vychutnáte si zde výběrovou kávu i pokrmy postavené na moderních gastronomických trendech.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Historický pivovar Český Krumlov

Českokrumlovský pivovar připravuje pravidelné prohlídky svého zákulisí. Seznámíte se zde s tajemstvím výroby zlatého moku, který můžete i ochutnat. Tradice vaření piva ve městě sahá do roku 1560.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Historická Pivovarská Restaurace Český Krumlov

Pivovarská Restaurace v Českém Krumlově je kouzelné místo, kde gastronomické zážitky doprovází místní kultura, kde lokální výrobci a tradiční produkty vzdávají hold naší bohaté historii a dědictví. Zámecký komplex či Klášterní areál jsou téměř za rohem. Parkoviště P2 přímo s areálem sousedí.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Pizzerie Nonna Gina v Českém Krumlově

Pizzerie Nonna Gina, to je tradiční italská kuchyně! Nechybí ani velký výběr nejlepších italských vín. Podnik vede rodilý Ital, který vám nabídne skvělou pizzu i domácí těstoviny.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Hotel Monastery Garden v Českém Krumlově

Designový hotel Monastery Garden naleznete v centru Českého Krumlova, v blízkosti zámku, náměstí Svornosti a kostela sv. Jošta. Hotel Monastery Garden nabízí velmi příjemné ubytování, bezplatné Wi-Fi, bar a terasu.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Krumlovská věž

Unikátní ubytování v historickém městě Český Krumlov nadchne kdejakého milovníka historie a kultury. Penzion z roku 1502 nabízí dva samostatné apartmány, se dvěma pokoji a vlastní koupelnou. Nechte se unést romantickým posezením s krásným výhledem na město.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Apartments Latrán 43

Apartmány Latrán 43 nabízí moderní ubytování v sousedství zámku Český Krumlov v historické měšťanské budově.
Český Krumlov, Jihočeský kraj

Zámecká apartmá v Českém Krumlově

Přímo u krumlovského zámku v samém srdci města stojí hned tři středověké domy nabízející kvalitní ubytování: U trumpetisty, U tří havranů a U kominíka.
Český Krumlov, Jihočeský kraj