Úvod > Co chcete dělat? > Po hřbetě Zábřežské vrchoviny

Po hřbetě Zábřežské vrchoviny

Letní sporty
Vydejte se pěšky či na kole z Lanškrouna k rozhledně Lázek (714 m n.m.) a za dalekými rozhledy na panorama Jeseníků a Kralického Sněžníku na vrch Gansberg.
Lázek (714 m n. m.) je nejvyšším vrchem Zábřežské vrchoviny. Spadá strmým svahem na sever do údolí Hraničního potoka, jižní svahy k obci Strážná jsou mírnější. Výrazný vrch v podhůří orlické a jesenické oblasti je tvořen pararulami zábřežského krystalinika. Čistou přírodu dokládají sousedící chráněná území: V dole, Selský potok, Selský les, přírodní park Březná. Název zřejmě pochází od polí – lazů, které vznikly vypálením lesů. Na Lázku (714 m n.m.) byla postavena původní dřevěná rozhledna počátkem 20. stol. Roku 1933 byla vystavěna nová zděná Reichlova chata s rozhlednou a výletním hostincem. Nedaleko chaty stojí pomník obětem protinacistického odboje za 2. světové války. V letních měsících zde můžete využít možnost občerstvení.

Sousedící vrch Gansberg s výletní chatou leží pouhý 1,5 km od Lázku či Cotkytle směr Janoušov, kde se vám nabídne nádherný výhled na panorama Jeseníků a Kralického Sněžníku. Celoročně je zde k dispozici rychlé občerstvení.

Délka výletu: 2 – 4 hod. (do 3 km)
Východiska: bus/auto: Cotkytle, pod Lázkem; Cotkytle, rozc.Janoušov; Cotkytle, Janoušov, samota
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Lanškroun, Východní Čechy
Minipivovar Faltus v České Třebové

Minipivovar Faltus v České Třebové

Česká Třebová, Východní Čechy
Kavárna a cukrárna Cafe 59 v České Třebové

Kavárna a cukrárna Cafe 59 v České Třebové

Česká Třebová, Východní Čechy