Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní park Březná u Štítů
Příroda

Přírodní park Březná u Štítů

Přírodní parku se rozkládá v Drozdovské vrchovině, částečně zasahuje také do Zborovské vrchoviny, Rovenské pahorkatiny a Maletínské vrchoviny. Oblast je známá tím, že zde jaře zde kvetou tisíce bledulí jarních.
Přírodní park Březná leží v drsném a divokém koutu severozápadní Moravy.
Nejvýstižnějším znakem přírodního parku Březná je určitě jarní trvalka – bledule jarní. Koberce této zákonem chráněné rostlinky najdete koncem března na vlhkých loukách v okolí osady Na Horách a obcí Horní Studénky, Drozdov a Jedlí.

Mezi zvláštnosti tohoto parku patří také například balvanové proudy, balvanová moře a také četné mrazové sruby s průměrnými výškami okolo 10 metrů, které se nachází na svazích Pálené hory a Vlčí jámy. Parkem protékají řeky Březná a Moravská Sázava, které v krajině vytvářejí výrazná, hluboká a symetrická údolí. Zajímavostmi tohoto území jsou také přes 170 let starý les pralesovitého charakteru rozkládající se v lokalitě Vodní stráně nebo cenný soubor smrků, jedlí, javorů a bohatého bylinného podrostu, který se nazývá Lesina. Při procházce můžete zpozorovat celou řadu chráněných druhů živočichů, mezi jinými například výra velkého a čápa černého.

Za návštěvu rozhodně stojí i dvě vodní nádrže. Ta první leží nedaleko obce Nemile u Zábřeha a má i stejnomenný název – Nemilka. Dříve byla zásobárnou pitné vody pro město Zábřeh, dnes je spíše místem k oddechu a rekreaci. Druhou významnou vodní plochou je rybník Sychrov, vzdálený zhruba kilometr severně po červené značce od Horních Studének. Je významnou ornitologickou lokalitou, jak pro běžně se vyskytující kachnu divokou, tak i pro volavku popelavou a čápa černého, který zde na několika místech již léta hnízdí.

Pokud rádi obdivujete historické památky, tak si určitě nenechejte ujít návštěvu zříceny gotického hradu Hoštejna, který se nachází nad stejnojmennou obcí. Navštívit můžete také městečko Štíty, které se honosí nejen krásným barokním kostelem, ale také unikátním střediskem akrobatického lyžováníAcrobat parkem, které založil olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta. Pod dohledem špičkových instruktorů si tady některé akrobatické skoky můžete i vyzkoušet.