Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Expozice Lapidárium Lanškroun
foto: Radek Lepka
Kultura

Expozice Lapidárium Lanškroun

Kamenné pozůstatky z historie nás Čechy a Poláky spojují – nová stálá expozice Městského muzea Lanškroun ve sklepním prostoru zámku.
Cílem partnerského projektu z Dzierżoniówa je taktéž zlepšit stav prvků kulturního dědictví a zrestaurovat barokní vjezdové pískovcové portály z přelomu 16. a 17. století. Portály jsou arkádového tvaru zdobené římsami, nápisy a erbovými kartušemi. Nyní jsou portály vystaveny v Lapidáriu.

Celkové uznatelné náklady projektu jsou rozpočtovány na 51 135,97 EUR, z čehož dotace činí 30 000 EUR a ze státního rozpočtu 1 764, 70 EUR. Společnými projekty chtějí obě města přiblížit veřejnosti zlomky naší společné minulosti zvýšit návštěvnost a turistickou atraktivitu. Vzájemná spolupráce upevňuje dlouhotrvající a bohaté partnerství obou měst.

Dlouholetým partnerem města Lanškroun je již od roku 1999 partnerské polské město Dzierżoniów. Cílem projektu je zpřístupnit další část kulturního dědictví, a to konkrétně vybudováním Lapidária, které se nachází ve sklepním prostoru Městského muzea Lanškroun a je součástí lanškrounského zámku. Lapidárium (z latinského lapis-kámen) je sbírka kamenných soch, architektonických detailů, vykopaných nebo vyňatých z bořených objektů nebo originály nahrazené na původním místě kopií nebo odlitkem.

Celý prostor Lapidária byl zrekonstruován a upraven tak, aby zde mohla vzniknout stálá expozice zrestaurovaných kamenných prvků.

 

Provozovatel

Městské muzeum Lanškroun

Nám. A. Jiráska 1
563 01 Lanškroun
Tel.:
+420 465 324 328
Email:
muzeum@muzeumlans...
GPS:
49,913356 16,613682
 
 

Vstupné

Cena: 100 Kč

Snížená cena: 50 Kč

Poznámka:Vstupné je do celého objektu muzea

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Adventní Lanškroun

Zažijte rozzářený Adventní Lanškroun. Okouzlí vás naše vánoční městečko s Ježíškovou poštou, betlémem a bohatým kulturním programem pro malé i velké. Adventní domky zaplní řemeslníci a tvůrci nejen z kreativního světa Fleru a prodejci občerstvení, kteří provoní náměstí punčem a a dalšími dobrotami.
Lanškroun, Pardubický kraj

Štěkání a mňoukání na Ježíška v útulku Lanškroun

Načerpejte vánoční atmosféru se zvířátky v lanškrounském útulku.
Lanškroun, Pardubický kraj

Divadlo Bez zábradlí – Blbec k večeři

Při srážce s blbcem se může rozsvítit i tzv. inteligentovi. Přesto si raději dvakrát rozmyslete, než někoho prohlásíte za blbce. Může se vám stát, tak jako v této bláznivé komedii, že se na váš účet bude bavit někdo jiný. Představení je součástí divadelního abonmá podzim 2022.
Lanškroun, Pardubický kraj

Divadlo Kampa – Vánoční pohádka o kapru Karlovi

Vánoční příběh o kapru Karlovi, kocouru Bubinovi a paní Ludmilce Houskové je pohádkovým vyprávěním, ve kterém nebudou chybět koledy a ve kterém spolu s herci může diváctvo obeplout celý svět. Dozvíme se, jak se slaví Vánoce třeba u Laponců, u Indiánů nebo v Polynésii.
Lanškroun, Pardubický kraj

Zámek Lanškroun

Nejstarší částí budovy lanškrounského zámku je trakt přiléhající ke kostelu sv. Václava. Byl východním křídlem kláštera, postaveného augustiniány po roce 1393. Klášter byl za husitských válek vypálen.
Lanškroun, Pardubický kraj

Městské muzeum Lanškroun

Městské muzeum Lanškroun nabízí pohled do historie města Lanškrouna a okolí, sklářství na pomezí Čech a Moravy nebo do kabinetu mincí a medailí akademického sochaře Zdeňka Kolářského. Další expozicí je pamětní síň skladatele a dirigenta Jindřicha Pravečka.
Lanškroun, Pardubický kraj

Od torza kláštera k loveckému zámku v Tatenici

Vydejte se na výlet do údolí řeky Moravské Sázavy, která spojuje torzo kláštera ze 13. století s renezančním zámečkem století 17., a to podél železničního koridoru vybudovaného v 21. století.
Lanškroun, Pardubický kraj

Po evropském rozvodí na poutní místo Mariánská Hora

Putování ke kostelu, kde z východního okapu stéká voda do povodí Moravy – Dunaje k Černému moři a západní okap vodu posílá do povodí Orlice – Labe moři Severnímu.
Lanškroun, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Pastýře Lanškroun

Restaurace U Pastýře vznikla v roce 1999. Hospodářské stavby lanškrounské fary byly rekonstruovány a do obnovených prostor byla zakomponována nynější restaurace, která prošla rekonstrukcí a modernizací. Velká rarita se ukrývá na dámských toaletách, kde můžete nahlédnout do hloubky historické studny.
Lanškroun, Pardubický kraj

Hotel & Depandance Kopacka v Lanškrouně

Hotel & depandance Kopacka nabízí ubytování v atypických stylově zařízených apartmá, z nichž každé překvapí svou jedinečností. Jeho přidanou hodnotu představuje nově přistavená depandance propojená příjemným atriem.
Lanškroun, Pardubický kraj

Statek 100dola

Statek se zajímavou historií. Zájemcům poskytujeme komentované prohlídky: nutno domluvit předem. V minulosti byl sídlem německé cihlářské rodiny. Historické exponáty v celém areálu. Nyní po rekonstrukci nabízí konání společenských akcí, možnost ubytování. Bez Wifi a televize!
Luková, Pardubický kraj

Penzion a Country Steak Restaurant v Albrechticích u Lanškrouna

Kuchyně Restaurace Country Steak preferuje čerstvé produkty vlastní výroby, používá pouze chlazená masa a nevaří z polotovarů. Penzion pak nabízí pohodlné ubytování v osmi světlých prostorných pokojích s vlastní koupelnou.
Lanškroun, Pardubický kraj