!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Naučná stezka u Bukovníku – procházka místy bojů třicetileté války
Letní sporty

Naučná stezka u Bukovníku – procházka místy bojů třicetileté války

Naučná stezka u Bukovníku připomíná historické bitvy v Pošumaví v době třicetileté války. Je dlouhá 1,026 km a vede z Bukovníku na legendami opředený vrch Bitovín, kde se v minulosti odehrála krvavá bitva třicetileté války.
V okolí Bukovníku na Klatovsku se odehrála bitva třicetileté války. Již samo jméno blízkého vrchu Bitovín (694 m) je údajně odvozeno od vítězné bitvy. Turistu zde zaujme i překrásný výhled do kraje. Bitva se odehrála na sklonku třicetileté války v roce 1648 a ještě dlouho poté zde zemědělci na polích nacházeli podkovy, ostruhy, části zbraní, mince různých měn, ale především lidské kosti.

Krajem tehdy táhla armáda švédského generála Königsmarka, císařským katolickým vojákům se ji však podařilo, za cenu mnoha životů, zastavit. Bojiště by bylo možné vymezit pomyslným trojúhelníkem, jehož strany tvoří spojnice mezi obcemi Soběšice – Bukovník – Mačice. Podle pověstí musela být bitva velmi krutá, s velkým množstvím zraněných a padlých vojáků. Potok, který pod kopcem protéká, byl prý tehdy rudě zbarvený od krve.
 

Procházka místy bojů třicetileté války

V roce 2021 vznikla v obci naučná stezka s názvem „Procházka místy bojů třicetileté války“. Po kilometrové trase naučné stezky uvidí návštěvníci čtyři cedule, na kterých jsou obrázky a texty, které přibližují atmosféru třicetileté války. Na jednom ze zastavení naučné stezky se nacházejí tři švédské mohyly. Jsou to až metr vysoké hromady kamenů, kde by údajně měli být pohřbeni švédští vojáci. Jelikož Švédové byli protestanté, neměli možnost nechat se pochovat na oficiálním pohřebišti. Zřizovali si tedy pohřebiště přímo na místě, kde došlo k bitvě.

Na návršíčku při okraji obce Bukovník, v místě zvaném Na Krchůvku stojí tři velké litinové kříže. Symbolizují bývalý hřbitov, který zde byl koncem 19. století zrušen. Na tomto místě byli pochováni císařští vojáci, katolíci, kteří padli v krvavé bitvě na Bitovíně právě se Švédy.
 
Zobrazit více