Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.
Naděje je nevelká rekreační ves v Lužických horách, malebně položená mezi lesy na jihovýchodním úpatí Suchého vrchu asi 1 km severně od Trávníku a 1,5 km západně od Mařenic.
Rybník Naděje leží přibližně tři kilometry od Lomnice nad Lužnicí a patří do CHKO Třeboňsko. Necelými 70 ha patří k větším rybníkům u nás a chovají se zde mimo jiné i slavní třeboňští kapři. Rybník je tedy chovný a není určen ke koupání.
Křížová cesta na Kuksu je novodobým pojetím 300 let staré myšlenky hraběte F. A. Šporka. Novou křížovou cestu vytvořil spolu s dalšími autory sochař Vladimír Preclík, který měl vřelý vztah k této krajině. Sochy najdete na úpatí zalesněného svahu nad železniční tratí mezi Žirčí a Stanovicemi.
Cesta je obdobou křesťanské křížové cesty, má též čtrnáct zastavení. Pojmenovává největší bolesti moderního člověka a vede ho k naději. Cesta začíná v Píseckých horách "U Vodáka" (parkoviště) a končí na Vyhlídce píseckých lesníků.
Několik kilometrů severozápadně od obce Mařenice leží v hlubokém zalesněném údolí Hamerského potoka přehrada U Naděje.
Trampská osada Ztracená naděje (též Ztracenka) nedaleko Štěchovic je jednou z nejstarších trampských osad v České republice.
Nadějská rybniční soustava patří mezi nejvzácnější přírodní rezervace Třeboňska. Základ soustavy tvoří rybníky Naděje, Skutek, Víra, Láska a Dobrá vůle. Založil ji Jakub Krčín v letech 1577–1579, dokončena byla v poslední čtvrtině 19. století.
Puklinová pseudokrasová jeskyně, jediná svého druhu v České republice, v níž led vydrží po celý rok, se nachází na severní návětrné straně Suchého vrchu v CHKO Lužické hory nedaleko osady Hamr u Naděje.
Bylinkovou zahradu založila Jarmila Podhorná, která vždy milovala přírodu a její dary, tak se její záliba stala i povoláním. Zabývá se novým léčebným směrem - gemmoterapií a možnosti významného působení výtažků z pupenů rostlin – gemmoterapeutik na lidský organismus.
Havraní kámen postavilo na vrchol svého Kostelního vrchu město Kryry. Mohutný kamenný artefakt s vybroušenými „obtisky“ dvou lidských dlaní by se vedle Schillerovy rozhledny měl stát novým turistickým lákadlem a dominantou městečka, které se pyšní havranem v obecním znaku.
Má příspěvek časově omezenou dobu trvání?