Úvod > Co chcete dělat? > Morový sloup v Kutné Hoře
Památky

Morový sloup v Kutné Hoře

Morový sloup Panny Marie Neposkvrněné naleznete v Šultysově ulici v Kutné Hoře. Patří mezi kulturní památky České republiky. Na sloupu se nachází socha P. Marie Immaculaty, ale objevují se na měm i pracovní motivy v podobě plastik havířů.
Skvost kutnohorského baroka, dílo jezuitského sochaře Františka Bauguta, vznikal mezi lety 1713 – 1715 jako pocta obětem poslední morové epidemie, při níž v roce 1713 zahynulo mnoho lidí. Tento sochař byl také tvůrcem sousoší nacházejících se před jezuitskou kolejí.

Na vrcholu 16 metrů vysokého sloupu se nachází socha Panny Marie Immaculaty (Neposkvrněné). V prostřední části jsou sochy Karla Boromejského, svatého Šebestiána probodaného šípy, svatého Rocha se psem u nohou a Františka Xaverského. Mezi sochami světců jsou na soklu reliéfy Zvěstování Panny Marie, svatého Norberta, svaté Barbory a reliéf kutnohorského městského znaku. V nejnižší části sloupu jsou plastiky havířů se štíty, mezi nimi jsou reliéfy Marie Magdaleny, Jana Nepomuckého a svatého Dominika.

Chronogram obsahuje tato slova: "Matce Boží, vždy panně bez poskvrny počaté, postavila, když od morové rány milostí mariánskou osvobozena je, zbožná a sklíčená Kutná Hora". Součet v chronogramu obsažených čísel představuje pravděpodobně počet obětí, které podlehli moru v Kutné Hoře a okolních obcí.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace V Ruthardce

Restaurace V Ruthardce

Kutná Hora, Středočeský kraj
Vila U Varhanáře

Vila U Varhanáře

Kutná Hora, Středočeský kraj
Apartmány Dačický v Kutné Hoře

Apartmány Dačický v Kutné Hoře

Kutná Hora, Středočeský kraj
Cafe Dačický

Cafe Dačický

Kutná Hora, Středočeský kraj