Úvod > Aktuality > Skalní města, kde (možná) nepotkáte davy lidí a nezaplatíte ani kačku
Příroda

Skalní města, kde (možná) nepotkáte davy lidí a nezaplatíte ani kačku

  • Vydáno4. června 2023
Vadí vám davy lidí ve známých lokalitách, jako je Adršpach, Prachovské skály nebo Hruboskalské skalní město? Pokud dáváte přednost komornějším místům na výlet, která nejsou navíc zpoplatněna, jeďte jinam, skalních měst je u nás habaděj. Neslibujeme, že v nich budete sami, ale rozhodně v nich nečekejte obrovský nával turistů.
Skalním městem v Adršpachu projde každoročně kolem 300 tisíc platících návštěvníků (skály jsou proto přístupné po předchozí rezervaci), podobné to bývá i na jiných místech, jako jsou například Prachovské skály. Když člověk stojí frontu před parkovištěm, v infocentru, na záchodech i u pokladny, pak v tlačenicích ve skalních soutěskách a na žebřících, už má všeho po krk. Na portálu Kudy z nudy ale víme o místech, kde se tlačit nebudete!
 

Broumovsko, to není jen Adršpach!

Broumovské stěnyPřitom ani v Adršpachu nemusíte házet flintu do žita, protože tady jste jen pár kilometrů od Broumovských stěn, kde je nádherných skal víc než dost. Například pár set metrů nad osadou Slavný narazíte na slavné skalní hřiby, a když si dáte záležet, objevíte houby různých velikostí od malých kamenných hříbků až po několikametrové obry. O kousek dál vás čeká seznámení s Čertovou tchyní, žlutá značka vás zase Zaječí roklí dovede ke Kamenné bráně s pěknou vyhlídkou na Broumov a okolí, červená se proplétá mezi skalami přes Supí hnízdo až ke kapli na Hvězdě. Skal si tady užijete až až a lidí potkáte rozhodně méně než v Adršpachu.

BroumovskoNevelké skalní město – ale dostatečně velké na to, abyste se tu zabavili na pár hodin a nemuseli se tlačit se stovkami dalších výletníků – se skrývá na stolové hoře Ostaš severně od Police nad Metují. Turistická stezka vás dovede až ke studánce Samaritánka, nad kterou byl v roce 1856 kameníkem Celestýnem Šolcem vytesán do pískovcové stěny reliéf zobrazující ženu podávající vodu sedícímu Kristu. Po zelené značce se dostanete do Dolního labyrintu, kde se ukrývá další řada pozoruhodných skalních útvarů. V části nazývané Betlém, leží ukryta sluj Českých bratří, kde se podle legendy tajně scházeli pronásledovaní evangelíci k bohoslužbám v době násilné rekatolizace.

Božanovský špičákDolní labyrint vrchu Ostaš tvoří Kočičí skály s Kočičím hrádkem. Skalní městečko se vytvořilo na úzké, ale poměrně dlouhé plošině, zvané Kocouří hřbet. Největším masívem Kočičích skal je skalní útvar Kočičí hrádek skrývající ve svém nitru romantickou soustavu průchodných chodbiček, průlezů, jeskyněk, průchodů, a puklin. Nachází se na značené odbočce vedoucí z cesty vedoucí od Ostaše do Dědova.

Krásný výlet je také na Božanovský Špičák se skalními útvary Želva, Velbloud, Kočka, Kačenka, Varan nebo Veverka. Náš tip? Pokud cestujete s dětmi, zastavte se také v Muzeu stavebnice Merkur a v Muzeu papírových modelů.
 

Pět skvělých (a téměř neznámých) skalních měst

Na severním Plzeňsku u Žihle se v lese skrývá skalní město s viklanem a dalšími zvláštními útvary. Některé z nich jsou památkou na těžbu žuly, jiné sem před miliony let přicestovaly zarostlé v ledovci – třeba Bába a Dědek. Kulaťoučký Dědek měří na šířku dvanáct metrů a je přes pět metrů vysoký, Bába s miskovitou prohlubní je o něco menší. Lesem vás provede žlutá značka, zpět do Žihle se můžete vracet po červené kolem Černého rybníka, který je oblíbeným místem ke koupání.

Podobnou zvláštností je Smolný vrch Rychlebských horách, ztracený v lesích mezi Vidnavou, Žulovou a Černou Vodou. Na jeho vrcholku objevíte malé skalní město s upravenými vyhlídkami, místní zvláštností jsou Venušiny misky, kameny s okrouhlými prohlubněmi. Nevěřte pověstem o erozním vlivu dešťové vody, všichni široko daleko ví, že misky slouží místním skřítkům a vílám ke koupání a praní prádla. Přistihnete je jen těžko, na to jsou velmi opatrní, ale za namáhavý výstup vás odmění hezká vyhlídka do kraje. Místo je ideální také pro výlet na kole, ale bicykly raději nechte dole pod závěrečným výstupem.

O davy turistů nepochybně nebudete zakopávat ani ve skalním městě Rabštejn mezi Šumperkem a Rýmařovem. Srdcem oblasti je hradní zřícenina rozložená na dvou vysokých skaliscích (25 a 35 m) – ve své době to byl nejvýše postavený hrad na Moravě. Na vrchol se dostanete pomocí žebříků. Ve stejném kraji můžete prozkoumat také nádhernou skalní soutěsku Rešovských vodopádů. Kdyby byla v Alpách, nebude tu k hnutí, ale v odlehlém kraji východních Jeseníků rozhodně žádný nával nečekejte. Dalším utajeným skvostem je skalní město u Potštátu.
 

Krajem kamenů: Sedlčansko a Česká Kanada

Česká KanadaSkutečným a stále ještě málo objeveným rájem kamenů je Sedlčansko; kameny najdete doslova všude, a to včetně toho, který je považován za největší viklan v Česku. Leží v lese kousek od silnice z Petrovic do Vysokého Chlumce, na značené trase poblíž Žemličkovy Lhoty. Tvrdí se o něm, že vyzařuje zvláštní energii. Na tom není nic neobvyklého, říká se to téměř o všech viklanech. Zdaleka ne o všech se ale říká, že z nich kázal Jan Hus. Navíc kolem prochází naučná stezka Petrovicko; je poměrně dlouhá, ale když se jí budete držet, představí vám plno roztodivných balvanů rozličných tvarů, velikostí a jmen, často připomínajících malá skalní města.

Dalším místem, kde se snadno vyhnete ostatním výletníkům, je Česká Kanada a tamní kamenné skvosty; znáte například zřícený viklan Trkal, útvar jménem Ďáblova prdel, kamenný stůl u Kunějova nebo skalní město u Stálkova? Ostatně procházku skalním městem tady připomíná kdejaká obyčejná cesta lesem; vydejte se třeba na výlet úzkokolejkou, vystupte na zastávce Kaproun a vracejte se po červené značce Vlčí jámou a podél Struhy do Kunžaku, budete překvapení, co všechno cestou potkáte!

Znáte skalní město Stálkov? To se nachází na žluté turistické trase vedoucí ze Stálkova do Vlastkovce. V blízkosti skautské základny zaujme především výrazná vrcholová skála a seskupení volně ležících kamenů. Dominantou lokality je výrazný skalní blok s věšteckou miskou na vrcholové plošině, boční trhlinou a převisem. V jeho okolí se nacházejí další osamocené kameny i kamenná seskupení, některé z nich mají funkci dolmenu či cairnu. Východní částí katastru Stálkova prochází naučná stezka ze Slavonic do Českého Rudolce, vedoucí kolem několika skalních skupin s typickými ukázkami zvětrávání žuly.
 

Kamenné ráje v Českém ráji

Český rájSkalní města jako jsou Prachovské skály nebo Hruboskalské skalní město o turisty samozřejmě nemají nouzi a zejména v létě je tu dost živo. Přestože je Český ráj oblíbenou prázdninovou oblastí, najdou se i zde místa, kde určitě nebude přeplněno.

Jedním z nich jsou Besedické skály, kde vás nadchne procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Romantický labyrint pískovcových skal leží nad levým břehem Jizery poblíž obce Besedice. Hlavní skupinou skal je Chléviště se Slují exulanta Václava Sadovského ze Sloupna a nádhernými vyhlídkami. V seskupení skal U Kalicha uprostřed pěti skalních roklí se skrývá oltář s vytesaným kalichem a letopočtem 1634. Na stěnách je úryvek z Kšaftu J. A. Komenského, verše o Kralické bibli a verše františkánského mnicha J. Vitáska. Mezi zastávky na stezce patří také pískovcový vrchol Sokol, kde se nachází plošina s krásným výhledem do údolí Jizery v okolí Malé Skály a na Suché Skály. Další krásnou vyhlídkou je Kde domov můj, Kinského či Hořákova. Celý okruh měří 5 km, trasa z obce Besedice je nenáročná a lehce ji zvládnou i děti, které si užijí cestu nádhernými úzkými chodbičkami mezi skalami.

betlémské skályZa návštěvu stojí Příhrazské skály se Studeným průchodem. Přírodní rezervace s charakteristickým komplexem skalních měst leží na okraji pískovcové skalní plošiny Mužský. V Příhrazských skalách se nachází 178 pískovcových skalních věží, z čehož většina skal je situována hlavně na okrajích kaňonovitých údolí. Dominantou skalního města je bizardní skalní útvar Kobylí hlava.

Posledním tipem jsou Klokočské skály, položené jižně od Malé Skály. Jedná se o souvislou skalní hradbu tvořenou prvohorními pískovci o mocnosti až 60 metrů s mnoha jeskynními dutinami. Nejrozsáhlejší podzemní prostorou oblasti je jeskyně Postojná – Amerika v Zeleném dole, největší pseudokrasová jeskyně v Českém ráji, která byla osídlena již lidem lužické kultury. Součástí této přírodní rezervace jsou také Betlémské skály. Jedná se o severní výběžek Klokočských skal spadající směrem k řece Jizeře. Betlémskými skalami prochází červeně značená stezka z Turnova na Kozákov, ze které si můžete udělat malou odbočku k vyhlídce s názvem Zdenčina skála. Z místa, kde stezka vede po oblých skalních hřbetech (tzv. sloní hřbety), jsou výhledy směrem k Ještědu a Kopanině.
Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových okruhů.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí i fakt, že se ve 20. století stala první chráněnou krajinnou oblastí Československa (v roce 1955).

Hruboskalské skalní město

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Skalní městečko Drábovna u Malé Skály

Skalní městečko Drábovna u Malé Skály

Drábovna je neveliké skalní město asi 2 km nad Malou Skálou, kterému se také říká "Skály nad Záborčím". Najdete zde skromné zbytky středověkého hradu a archeologické naleziště z mladší doby kamenné – sídliště lužického lidu.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Drátenická skála ve Žďárských vrších

Drátenická skála ve Žďárských vrších

Drátenická skála v přírodní památce Dráteničky je dominantní skalní útvar uprostřed CHKO Žďárských vrchů, asi 200 m severozápadně od obce Blatiny, které se nacházejí asi 10 km od Nového Města na Moravě.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Viklany u Žihle – skalní městečko nevšedních tvarů

Viklany u Žihle – skalní městečko nevšedních tvarů

Nedaleko obce Žihle na Plzeňsku se nachází skalní městečko Viklany – skupina balvanů biolitické žuly, která byla vyhlášena již roku 1933 chráněným územím. O kousek dále najdete také dva balvanovité útvary Bába a Dědek, které vznikly bochníkovitým zvětráváním tiské žuly.

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Bílé kameny u Jítravy v Lužických horách – Sloní skály

Skupina skal Bílé kameny leží asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomínajícími mohutné hřbety odpočívajících slonů, proto jsou někdy označovány jako Sloní skály.

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický

Znělcová hora Bořeň v Českém středohoří – geologický "bratr" Ďáblovy věže v americkém Wyomingu

V nejzápadnější části Českého středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem, se do výše 539 metrů nad mořem tyčí skalnatý, zčásti zalesněný kopec zvaný Bořeň. Jedná se o unikátní místo se skvělým kruhovým výhledem na průmyslovou krajinu pod ním.

Viklan Vindiš u Krásné Hory

Viklan Vindiš u Krásné Hory

Rozložitý viklan Vindiš se nachází v lokalitě zvané Vindiš nebo také Ve Vindiši zhruba 1 km severozápadně od města Krásná Hora nad Vltavou, v okrese Příbram. Místo je situováno nad údolím potoka Pivoňka, jižně od vrcholu Na Krámcích (449 m n. m.), a lze se sem dosat po žluté turistické značce.

Přírodní rezervace Klokočské skály

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Maštalskými hvozdy

Maštalskými hvozdy

Cyklovýlet kopcovitým terénem s mnoha stoupáními a klesáními vede převážně po nezpevněných polních a lesních cestách, kratší úseky po zpevněných místních komunikacích. Celý okruh je vybaven speciálním cyklistickým značením Mikroregionu Toulovcovy maštale.

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.

Potštátské skalní město

Potštátské skalní město

Vydáte-li se z Potštátu podél říčky Velička, která si v odolných horninách okraje Oderských vrchů prorazila cestu, narazíte na uskupení výrazných skalisek, které si vysloužily pojmenování Potštátské skalní město.

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Pod Křížovým vrchem si můžete projít naučnou stezku, která je obohacena interaktivními prvky na informačních panelech. Jedná se o strmý kopec s několika skalními věžemi. Pojmenován je podle křížové cesty, která byla vytvořena v 17. století.

Osvětimanské skály alias Čertovky

Osvětimanské skály alias Čertovky

Krásné pískovcové skalní městečko v srdci Chřibů se pro velkou rozmanitost jištěných cest stalo oblíbeným místem milovníků climbingu. Značené cesty sem nevedou, proto se výlet do skal může stát skutečným dobrodružstvím. Svou přezdívku dostaly dle romantických pověstech o čertech.

Skalní město Stálkov v České Kanadě

Skalní město Stálkov v České Kanadě

Stálkov je malá víska nedaleko Slavonic. V blízkém okolí obce se nachází jednak řada skalních útvarů. Větším seskupením skalek a balvanů zde vzniklo menší skalní město.

Jeskyně Mordloch u Štětí

Jeskyně Mordloch u Štětí

Jeskyně Mordloch v liběchovských lesích asi 1,5 km severně od obce Ješovice na Kokořínsku, je vlastně přirozený pískovcový převis uměle rozšířený v jeskyni. Podle místních legend zde za třicetileté války sídlili loupežníci.

Vranovské skály u Ralska

Vranovské skály u Ralska

Pískovcové skalní útvary najdete v osadě Vranov, kousek od Mimoně. Některé mohutné skalní bloky zde byly zpřístupněny již roku 1822 schodištěm tesaným v pískovci. Neznámějším místem je skalní vyhlídka zvaná Julinka, odkud se nabízí daleký výhled na Českolipskou kotlinu.

Pulčínské skály na Valašsku

Pulčínské skály na Valašsku

Na Valašsku jižně od Vsetína se nedaleko obce Pulčín nachází nádherný malý pískovcový labyrint Pulčínské skály, lidově zvaný Pulčiny. Pulčínské skály jsou největším moravským skalním labyrintem, který se nachází v nadmořské výšce 600 až 750 m n.m.

Skalní město Rabštejn na Jesenicku

Skalní město Rabštejn na Jesenicku

Vyhlídkové skály Velký Rabštejn (803 m) s hradní zříceninou leží v Hraběšické hornatině, 2 km severně od Bedřichova. Z vyhlídky na vrcholu zadních skal, kam lze vylézt po dřevěném žebříku ve skalní puklině, je krásný pohled na Jeseníky a na druhé straně až na Hanou.

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Film Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň z produkce studia Walt Disney Pictures se natáčel na třech kontinentech, filmaři navštívili Velkou Británii, různé kouty USA, Nový Zéland, Polsko a také Českou republiku – především skalní město v Tisé.

Venušiny misky na Smolném vrchu

Venušiny misky na Smolném vrchu

Národní přírodní památka Venušiny misky jsou žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy. Nacházejí se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný u obce Velká Kraš v Rychlebských horách.

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce

CHKO Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Mužské kameny v Krkonoších

Mužské kameny v Krkonoších

Mužské kameny je skalní vyhlídka, která leží v Krkonoších na česko-polské hranici asi 6 km severně od Špindlerova Mlýna a 7,5 km jihovýchodně od polského města Szklarska Poręba.

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Poznejte místa s bohatou historií Geopark Ralsko nabízí výjimečné scenérie 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím. Svým rovinatým terénem láká k návštěvě turisty, cykloturisty, "in-linisty", ale také rodiny s dětmi a kočárky.

Martinské stěny na Kokořínsku

Martinské stěny na Kokořínsku

Přírodní památka Martinské stěny leží nad Komářím dolem v CHKO Kokořínsko. Stěny tvoří pískovcová plošina a příkrá hrana skal. Na plošině je písčitá půda a rostoucí bor, kdežto na hraně skal je pouze zvětralý písek a solitérní borovice.

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Branické skály – krásná vyhlídka a naleziště zkamenělin

Nedaleko Barrandovského mostu, kousek od vltavského břehu, se v Praze 4 – Braníku tyčí působivé Branické skály. Sestávají ze dvou samostatných částí – z vlastní Branické skály s lesoparkem Dobeška a z lokality zvané Školní vrch. Obě části od sebe odděluje přístupová Stará cesta.

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Jiráskovy skály u Teplic nad Metují

Skalní útvary Jiráskovy skály jsou součástí Adršpašsko-teplických skal a leží nedaleko Teplic nad Metují. Skály získaly název podle osady a zříceniny hradu Skály, kam Alois Jirásek umístil děj svého stejnojmenného románu.

Další aktuality

Krakonoš: démon, pohádkový dědeček i předloha Tolkienova čaroděje Gandalfa

Krkonošské pohádky z televizních Večerníčků a další filmové pohádky a příběhy, staré mapy, pohádkové muzeum, sochy, hotely a dokonce i pivovar: to jsou místa, kde se můžete setkat s Krakonošem. Prastarý vládce Krkonoš se dokonce stal předobrazem pro čaroděje Gandalfa z Hobita a Pána prstenů.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Česko ve filmu: Sněženky, machři a snowboarďáci – víte, kde se točily zimní filmové komedie?

Vydrž, Prťka, vydrž! Je to sice dál, ale zato horší cesta. Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud nešťastný. Tyto a další oblíbené hlášky z filmového plátna prozrazují, že tentokrát se vydáme po stopách Sněženek a machrů – a kam jinam než do Krkonoš? S novějšími zimními komediemi ale nahlédneme také do Jizerských hor a dokonce až na Slovensko.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Přijďte se podívat, jak Vánoce prožívali naši předci, do skanzenu Krňovice

Prožít Vánoce ve skanzenu můžete od 9. do 10. prosince v Krňovicích. Nasajte atmosféru Vánoc na vsi a ponořte se do života našich předků. Podorlický skanzen Krňovice je jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji. K vidění jsou historické stavby, dobové vybavení a technika.
Královéhradecký kraj | Kultura

Jeleni v Krkonoších potřebují v zimě trochu klidu

Na české straně hor jich žije přibližně 650. Pokud v zimě nemají ve volné přírodě dostatek potravy, působí škody v lese, především na přirozeném zmlazení. Jako prevence těchto škod v Krkonoších slouží 18 přezimovacích obůrek, kde je zvěř v zimě uzavřena. Aby měla klid, tak na 17 cestách vedoucích v těsné blízkosti nebo skrz tyto obůrky a krmeliště vydává Správa KRNAP každý rok zákaz vstupu. Ten platí od 1. prosince 2023 do 30. dubna 2024.
Královéhradecký kraj | Příroda

Objevte kouzlo adventu v Babiččině údolí

Babiččino údolí u České Skalice má svoje kouzlo i v zimě. Místa proslavená románem Boženy Němcové Babička i jeho filmovými přepisy jsou atraktivní jak pro milovníky přírody, tak historie. Od 5. do 9. prosince 2023 údolí ožije již tradiční akcí Advent v Babiččině údolí.
Královéhradecký kraj | Památky

Pevnost Stachelberg má v sobotu otevřeno

Krkonošská pevnost Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem, zve návštěvníky na prohlídky i v prosinci, a to každou sobotu ve 13:00 hodin. Do širokého kraje se pak můžete podívat z rozhledny Eliška.
Královéhradecký kraj | Příroda

Na Černé Hoře již zahajují lyžařskou sezónu

Jedno z prvních lyžařských středisek zahajuje už v pátek 1. prosince 2023 novou lyžařskou sezónu! Pro zájemce bude otevřena bude sjezdovka Anděl a Černohorská s dojedzem ke kabince. Lyžovat se bude vejen v pátek, ale i po celý víkend – a navíc za speciální jízdné. Kabinková lanovka Černohorský Express a vlek Anděl budou v provozu od 9:00 do 16:00 hodin. 
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vypravte se na adventní prohlídky a trh do Broumovského kláštera

Přijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Na stříbrnou neděli 17. prosince proběhne tradiční Adventní trh, již v neděli 3. prosince začínají Adventní prohlídky kláštera. Ve svátečním období se dále konají Vánoční prohlídky a Silvestrovské prohlídky.
Královéhradecký kraj | Památky