Úvod > Co chcete dělat? > Skalní město Rabštejn na Jesenicku
Příroda

Skalní město Rabštejn na Jesenicku

Vyhlídkové skály Velký Rabštejn (803 m) s hradní zříceninou leží v Hraběšické hornatině, 2 km severně od Bedřichova. Z vyhlídky na vrcholu zadních skal, kam lze vylézt po dřevěném žebříku ve skalní puklině, je krásný pohled na Jeseníky a na druhé straně až na Hanou.

Velký Rabštejn u Rýmařova na Jesenicku je největším skalním městem na severní Moravě. Láká nejen turisty, ale taky horolezce. Ti si užívají výhledu do kraje z řady skalních věží. K dispozici mají na 200 tras. Některé jsou poměrně mladé, ale jiné vznikly už před válkou. Jsou zde cesty všech stupňů obtížnosti, takže si zde zalezou jak rekreační lezci tak lovci extrémů. Skála je pevná a bohatě členěná. Lezení je rozmanité, od stěnového lezení a převisů po komíny a spáry. Cvičné skály tvoří dvě skupiny. Přední skály – dosahují výšky 15-20 m, zadní skály, na kterých stával hrad, dosahují až 35 m.

K oblíbeným výletním cílům patří také zřícenina hradu Rabštejn. Hrad se rozkládal na dvou vysokých skaliscích (25 a 35 m) a ve své době byl nejvýše postaveným hradem na Moravě. Na jeho vrchol je v současné době možné se dostat jedině pomocí žebříků. O vzniku jeho názvu vypráví pověst. Podle ní měl hradnímu pánovi poté, co upadl do zajetí, přinést havran prsten, který věnoval své milé a ona ho zahodila.

Přístup od auta či autobusu je ze sedla Skřítek (7 km, modrá značka) nebo z Bedřichova (4 km, červená značka).

Štola Pod Bílým kamenem v Sobotíně

Štola Pod Bílým kamenem v Sobotíně

Sobotín, Olomoucký kraj
Štola Walihloch

Štola Walihloch

Nový Malín, Olomoucký kraj
Psí spřežení Jeseníky

Psí spřežení Jeseníky

Sobotín, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí