Úvod > Co chcete dělat? > Kaple Panny Marie v Simtanech

Kaple Panny Marie v Simtanech

Památky
Volně stojící barokní kaplička z doby kolem poloviny 18. století tvoří zajímavou dominantu obce Simtany na Havlíčkobrodsku.
Kaple byla v dubnu 2018 vyhlášena kulturní památkou. Mimořádně hodnotná je toitž vedle vlastní architektury zejména fresková výmalba interiéru, která vyniká neobyčejně vysokou uměleckou úrovní a pro obdobný typ drobné sakrální architektury je naprosto unikátní.

Ćástečně odkryté a do detailu propracované mistrovské dílo svou úrovní převyšuje i výzdobu mnoha velkých sakrálních objektů, včetně nedalekého poutního místa kaple sv. Anny v Pohledu.

Tato náhodně objevená cenná  figurální výmalba, pravděpodobně z období baroka,  je zasazená do iluzivního celku malované oltářní architektury. Zatím je celoplošně ukryta pod pozdějším vápenným líčením. Téma motivu tak lze zatím jen odhadovat na základě několika provedených sond. Celkové odhalení malby a následné restaurování proběhne v roce 2018.

Kaple byla kompletně rekonstruována v roce 2013. Byla provedena rekonstrukce fasády a střechy a odvlhčení položením drenáže. Došlo k elektrifikaci zvonění a přeskládání podlahy. 
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Vymazlená kavárna Havlíčkův Brod

Vymazlená kavárna Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina
Hotel Brixen Havlíčkův Brod

Hotel Brixen Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina
Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina