Úvod > Co chcete dělat? > Suchý žleb v Moravském krasu
Příroda

Suchý žleb v Moravském krasu

Mezi Skalním Mlýnem a jeskyní Balcarka se v délce asi 5 km táhne Suchý žleb. Kaňonem s množstvím jeskyní vede zelená turistická značka od Skalního Mlýna do Vilémovic. Mezi nejkrásnější místa patří Kateřinská jeskyně, Balcarka nebo skalní oblouk Čertův most.
Suchý žlebMoravském krasu je jednou z větví starobylé Jantarové stezky, významným krasovým údolím, jež se táhne od zříceniny hradu Holštejna přes Ostrov u Macochy až ke Skalnímu Mlýnu, kde se spájí s Pustým žlebem. Byl vytvořen paleotokem Bílé vody a přemodelován bočními přítoky Lopače a Krasovského potoka. Suchý žleb se dělí do tří částí – Hradský, Ostrovský a vlastní Suchý. Nejdivočejší úsek nabízí pod vesnicí Vilémovice, kde se sevře do krasového kaňonu s několika soutěskami a mnoha jeskyněmi. Má však co nabídnout i ve svých méně známých částech.

V Suchém žlebu je evidováno na 350 jeskyní, z nichž dvě (Balcarka a Kateřinská) jsou zpřístupněny veřejnosti a Jeskyně Císařská slouží jako léčebna. Půl kilometru východně od Kateřinské jeskyně určitě nepřehlédněte dva kamenné oblouky Čertova mostu, z nichž ten menší je někdy nazýván Čertovou brankou. V minulosti kolem tohoto útvaru, který je troskami staré jeskyně, vedla turistická značka. Dnes je kvůli bezpečnosti nepřístupný. Podle pověstí tady odjakživa strašilo, a proto se tomuto místu lidé vyhýbali.
 

Jeskyně Suchého žlebu

Mimo již zmíněných přístupných jeskyní (Balcarka a Kateřinská) ukrývá Suchý žleb množství dalších jeskyní. Některé z nich jsou nepřístupné, další je možné navštívit na vlastní nebezpečí. Najdete zde například Rytířskou jeskyni, Mastný flek, Koňskou jámu, Královu jeskyni, Kravskou díru, Ovčí jeskyni, Verunčinu díru, Srnčí jeskyně a další. Nedaleko Ostova u Macochy naleznete Cigánskou jeskyni a Vintockou propast, závrt, jeskyně Žižkůvka, Mlynářovo propadání anebo jeskyni Lopač, kterou protéká stejnojmenný potok. Známá je i 40 m hluboká Ostrovská propast.
 
Nedaleko Vilémovic byste našli Smrtní jeskyni. Do této malé jeskyňky odedávna byla na jaře vynášena smrtka – Morana a před jeskyní byla obřadně upalována.

Zapomenout nesmíme ani na jeskyně u zříceniny hradu Holštejna. Nejznámější je zde jeskyně Hladomorna (Lidomorna), jež ve středověku sloužila jako hladomorna. Dále je zde Stará a Nová Rasovna, Křížový kluk a Piková dáma, Wankelův závrt, krápníková Matalova Vymodlená a pro veřejnost otevřená jeskyně Horizont a lezecká stěna v lomu Velká dohoda.

Provozovatel

Správa CHKO Moravský kras

Svitavská 29
678 01 Blansko
Tel.:
+420 516 428 880
Email:
morkras@nature.cz
WWW:
moravskykras.ochr...
GPS:
49,354370 16,646844
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí