Úvod > Co chcete dělat? > Kostelík sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově
Kostelík sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Památky

Kostelík sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově

Klepáčov leží na pokraji Hrubého Jeseníku 18 km od Šumperku a je známý hlavně jako lyžařský areál. Ve vesnici je také cenný pozdně renesanční dřevěný roubený kostelík sv. Jana Nepomuckého.
Dřevěný roubený kostelík, zasvěcený sv. Janu Nepomuckému, byl postaven v roce 1783. Původně to byla soukromá kaple postavená obcí na popud klepáčovského rychtáře Antonína Langera. Materiál na stavbu poskytl Velehradský klášter.

Současnost
Půvabná roubená stavba stojí ve svahu, její střecha s barokní věžičkou je pokrytá šindelem. Interiér byl v minulých letech z velké části vykraden, přesto po opravách okouzluje svou čistotou a jednoduchostí. Spolu s krásou krajiny přitahuje věřící i ostatní návštěvníky. Původně soukromá kaple je dnes opět v soukromých rukou. Kaple je majetkem pana Josefa Sedlačíka, který je současně majitelem opodál stojícího hotelu Myslivna. Liturgie se v kapli slaví jednou ročně, a to v květnu u příležitosti pouti na svátek Jana Nepomuckého.

Historie
Stavba byla v minulosti ve vážném stavu. Převážně německy mluvící obyvatelstvo, které v regionu žilo, bylo po válce odsunuto a kostel byl postupně devastován. V osmdesátých letech byl kostelík totálně zdevastovaný, zejména v interiéru. Zařízení bylo záměrně zničeno, zčásti rozkradeno. Značně poškozenou stavbu zachránila generální oprava na počátku devadesátých let 20. století, kterou sponzorsky hradila Česká státní pojišťovna a konala se ve spolupráci s Okresním vlastivědným muzeem v Šumperku. Celková oprava byla z velké části dokončena v roce 1991. V roce 1997 byla dokončena renovace a kostel byl navrácen církevnímu životu. V roce 1998 byl vysvěcen zvon věnovaný bývalými německými farníky.

Stavba
Kaple je postavena ve svahu na mohutné kamenné zídce, která je až jeden metr vysoká a krytá šindelovou stříškou. Valbová střecha kaple je poměrně vysoká a kryje ji štípaný šindel. Dominantu vytváří oplechovaná barokní věžička s lucernou a cibulí. Kněžiště je zakončeno trojboce, uvnitř je závěr obedněn, další stěny jsou omítnuty vápennou maltou. Plochý strop je prkenný, spáry jsou překryty dřevěnými lištami. Zděná příčka odděluje od prostoru kaple vstupní předsíň, ze které vede vchod do sakristie a také odtud vedou schody na kruchtu. Nosné trámy kruchty jsou vroubeny do bočních stěn kaple a její plocha nad síní a částí prostoru samotné kaple zabírá téměř polovinu půdorysného rozměru celé stavby.

Klepáčov
Lyžarské středisko Klepáčov se nachází ve stejnojmenné vesnici na pokraji Hrubého Jeseníku. Jeho nadmořská výška je mezi 740 až 850 m n. m. V roce 1975 byl v Klepáčove postaven první kotvičkový vlek. Nyní jsou v provozu čtyři vleky, celková délka sjezdovek je přes 1,3 km.

V roce 2006 byla ve středisku vybudována nová vícefunkční budova se zázemím. Zasněžovány jsou hlavní sjezdovky (celá červená, modrá), nechybí dětská sjezdovka. Pro běžkare jsou na blízkém sedle Skřítek pripraveny upravené běžecké okruhy.

Provozovatel

Horské sporty s.r.o.

Sobotín-Klepáčov 70
788 16 Sobotín
Tel.:
+420 608 476 662
Email:
klepacov@klepacov.cz
WWW:
www.klepacov.cz
GPS:
50,010646 17,146163
 
Region:
Olomoucký kraj
Oblast:
Jeseníky
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Motorest Permoník v Sobotíně

Motorest Permoník v Sobotíně

Sobotín, Olomoucký kraj
Motorest Skřítek v Sobotíně

Motorest Skřítek v Sobotíně

Sobotín, Olomoucký kraj
Chalupa Pod kopcem Vernířovice

Chalupa Pod kopcem Vernířovice

Vernířovice, Olomoucký kraj
Ubytování na faře v Sobotíně

Ubytování na faře v Sobotíně

Sobotín, Olomoucký kraj