Úvod > Co chcete dělat? > Jaci na hradišti Tasnovice u Štítar
Příroda

Jaci na hradišti Tasnovice u Štítar

V okolí starobylého hradiště Tasnovice mezi stejnojmennou obcí a Štítary je možné zahlédnout jaky – exotické kopytníky, kteří spásají zdejší zachovalé a rozlehlé louky. Napomáhají tak přirozené údržbě lučních biotopů s výskytem chráněných rostlin a k nim vázaných drobných živočichů, motýlů i hmyzu.
V podhůří Českého lesa, u hradiště Tasnovice nedaleko městečka Hostouň v Domažlickém okresu, se doposud zachovaly ojedinělé, ničím nenarušené kousky přírody, které vypadají stejně jako před staletími. O zhruba sto hektarů takových vzácných ploch pečují členové ČSOP Libosváry, a to starobylým způsobem – kosením a pastvou ovcí a koz. Avšak domácí přežvýkavci nestíhali tak velkou rozlohu sklidit, a proto dostali před před dvěma desítkami let exotické pomocníky – jaky domácí, mohutná zvířata, jejichž původním domovem jsou asijské velehory.

Stádo vede nejstarší jačice. Samci váží půl tuny, samice o 200 kg méně. Z Asie se tato zvířata vyvážet nesmějí, a tak první „zakladatele“ dnešního stáda získali členové ČSOP Libosváry z Ruska a východního Německa. Jaci potřebují ke své spokojenosti členitý terén ale také porosty vhodné na drbání a „česání“, které jim pomáhají udržovat krásnou dlouhou srst. Cateringový servis zajišťují jakům koňské povozy. Ty jim přivážejí v létě vodu a v zimě navíc seno. Ročně za jaky koně naběhají 5 000 – 7 000 km!

Spásání rozlehlých luk jaky má velký přínos pro původní luční květenu, která je tolik důležitá pro drobný hmyz i motýly. Na loukách které se sekají mechanicky vyrůstá zhruba 40 druhů vyšších rostlin. Na spásané půdě je to cca až pětkrát tolik.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Hubertus v Poběžovicích

Hotel Hubertus v Poběžovicích

Poběžovice, Plzeňský kraj
Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Horšovský Týn, Plzeňský kraj
Zámecká restaurace Horšovský Týn

Zámecká restaurace Horšovský Týn

Horšovský Týn, Plzeňský kraj
Penzion a restaurace Parkur Horšovský Týn

Penzion a restaurace Parkur Horšovský Týn

Horšovský Týn, Plzeňský kraj