Úvod > Co chcete dělat? > Archeologické naleziště Vedrovice a NS Po stopách prapředků
Příroda

Archeologické naleziště Vedrovice a NS Po stopách prapředků

Archeologické naleziště Vedrovice se proslavily mezi díky četným nálezům zejména z období neolitu, ale i ze starší doby kamenné. Byly zde odkryty půdorysy kůlových domů, pecí i více než stovka kostrových hrobů. Zajímavostí je pravěký lom kamene rohovce.
Pravěký areál ve Vedrovicích je rozsáhlým a archeologicky systematicky prozkoumaným nalezištěm z mladší doby kamenné (9 000 – 8 000 let př. nl.). Skládá se z ohrazeného sídliště, pohřebiště a kultovního areálu. První objevy zde byly učiněny již v 19. století, systematicky byl areál zkoumán ve druhé polovině 20. století. Ze starší fáze kultury s lineární keramikou pochází desítka tzv. dlouhých domů, stavební jámy a četné pece na vypalování keramiky.
 
Severně od sídelního areálu bylo prozkoumáno pohřebiště s počtem 96 kostrových hrobů, jenž jej řadí k největším ve střední Evropě. Areál dnes však bohužel není v terénu rozpoznatelný.

Zvláštností je také zdejší naleziště kamene rohovce, který se tu těžil s přestávkami až 7 500 let – lidé z něj vyráběli nástroje a také s ním obchodovali. Proč zde ale dobývali tento kámen i v době, kdy už znali bronz a železo, je však dodnes záhadou.
 

Naučná archeostezka Po stopách prapředků

Seznámit se s nálezy a nalezišti této obce ležící nedaleko Moravského Krumlova můžete i vy díky 6 informačním panelům archeostezky Po stopách prapředků umístěným na nejvýznačnějších místech zdejších archeologických nálezů: od pravěkého hradiska na Leskounu v jihozápadní části obce, až k nalezišti těžby kamene rohovce v Krumlovském lese na severu. Krásný výhled na Vedrovice se vám pak otevře ze skaliska Čertova díra obestřeného tajuplnou pověstí. Trasu mezi jednotlivými zastaveními si přitom zvolíte sami, nejde o značenou cestu – ale dají se propojit asi do 5 km dlouhého okruhu

Po cestě spatříte i zdejší technickou památku – větrné vodovodní kolo, a půjdete také okolo místního infocentra a Muzea, kde jsou k vidění kostrové nálezy tzv. skrčenců z pravěkých pohřebišť, pravěké nádoby a řada dalších archeologických zajímavostí. K muzeu patří i Venkovská stodola, kde se ukrývají původní zemědělské stroje, řemeslnické nástroje a vybavení venkovské domácnosti z přelomu 19. a 20. století. Přímo před vchodem do Muzea a infocentra najdete také moc pěkné dětské hřiště – je docela velké a hrací prvky jsou zde ze dřeva.
 
 

Provozovatel

Turistické informační centrum Vedrovice

Vedrovice 327
671 75 Vedrovice
Tel.:
+420 607 026 631
Email:
info@muzeumvedrov...
WWW:
www.muzeumvedrovi...
GPS:
49,013943 16,358045
 
 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Regionální produkty Znojemska

Regionální produkty Znojemska

Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj
Hotel Rokiten

Hotel Rokiten

Moravský Krumlov, Jihomoravský kraj
Vinařství Perla vín – vinný mošt i vinné želé

Vinařství Perla vín – vinný mošt i vinné želé

Jezeřany-Maršovice, Jihomoravský kraj
Znojemské Bylinky

Znojemské Bylinky

Miroslav, Jihomoravský kraj