Úvod > Co chcete dělat? > Galerie Benedikta Rejta v Lounech
Galerie Benedikta Rejta v Lounech
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Kultura

Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Při návštěvě Loun si nenechte ujít úžasný prostor Galerie Benedikta Rejta, který nabízí jedinečnou sbírku moderního umění, rozmanitý výstavní program a atraktivní doprovodné programy. Budova galerie v sobě spojuje historii i oceňovanou moderní architekturu.

Čeká vás téměř 1500 m2 výstavních ploch ve čtyřech patrech středověkého městského opevnění, v blízkosti náměstí, hned vedle radnice.
 

Z historie budovy:

Galerie Benedikta Rejta se zrodila v šedesátých letech minulého století z výjimečného kulturního kvasu, jenž město Louny vynesl mezi ohniska české kultury. Stalo se tak díky nadšení a tvorbě silných uměleckých osobností – ve stejnou dobu se zde potkali Jan Sekera, Zdeněk Sýkora, Kamil Linhart, Vladimír Mirvald, Josef Hlaváček, Emil Juliš, Josef Šimůnek, Jan Jíra a mnozí další. Své talenty, erudici i organizační schopnosti dali obdivuhodně do služeb umění a připravili tak půdu pro vznik galerie moderního umění. GBR nese jméno královského architekta Benedikta Rejta (1454–1536), překlenujícího období mezi gotikou a renesancí. Jeho veskrze avantgardní přístup, spojující dvě epochy, je vzhledem k zaměření galerie symbolický.

V roce 1967 dostala GBR budovu starého měšťanského pivovaru se záměrem adaptovat ji na galerii. To se však podařilo až mezi lety 1995–1998, kdy byla galerie rekonstruovaná podle návrhu architektů Emila Přikryla, Tomáše Bezpalce a Tomáše Novotného. Vznikl tak objekt mezinárodního významu. Autoři byli za tuto rekonstrukci v roce 2004 nominováni na Evropskou cenu za architekturu – Mies van der Rohe Award EU
 

Expozice galerie:

Galerie prochází od roku 2020 zásadní proměnou. Mění výstavní koncepci a otevírá se návštěvníkům. V galerii se setkáte se současným výtvarným uměním, fotografií i například se světelnými instalacemi. Instituce se pravidelně účastní také Lounské Muzejní noci.

Soubor uměleckých děl z depozitářů Galerie Benedikta Rejta patří svou šíří, ale zejména pak svým obsahem a zařazením k významným sbírkám na našem území. Jádrem celého souboru se již v počátcích galerie stalo v šedesátých letech významně se projevující tzv. objektivní, neokonstruktivistické umění, kterým se tehdy většina galerií zabývala jen okrajově. Dalším významným pilířem sbírek GBR je tvorba lounských malířů, především významné trojice Z. Sýkory, V. Mirvalda a K. Linharta, ale třeba také V. Jíry a V. Nováka. Nejobjemnější částí sbírky Galerie Benedikta Rejta je soubor grafik a kreseb, jenž je budován od vzniku galerie v roce 1966 a průběžně doplňován akvizicemi spojenými s výstavním programem galerie.

Celkově sbírka obsahuje přes 18 000 sbírkových předmětů; svým návštěvníkům se galerie snaží prostřednictvím pestrého výstavního programu a řady doprovodných akcí nabídnout pohled nejen na díla ze svých sbírek, ale také poskytnout prostor pro současné umělce a jejich tvorbu.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel & Café Caramell Louny

Hotel & Café Caramell Louny

Louny, Ústecký kraj
Hotel Union Louny

Hotel Union Louny

Louny, Ústecký kraj
Restaurace Šalanda

Restaurace Šalanda

Louny, Ústecký kraj