Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Galerie Benedikta Rejta v Lounech
Kultura

Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Hlasujte pro toto muzeum v soutěži Muzeum roku.

Při návštěvě Loun si nenechte ujít úžasný prostor Galerie Benedikta Rejta, který nabízí jedinečnou sbírku moderního umění, rozmanitý výstavní program a atraktivní doprovodné programy. Budova galerie v sobě spojuje historii i oceňovanou moderní architekturu.

Čeká vás téměř 1500 m2 výstavních ploch ve čtyřech patrech středověkého městského opevnění, v blízkosti náměstí, hned vedle radnice.
 

Z historie budovy:

Galerie Benedikta Rejta se zrodila v šedesátých letech minulého století z výjimečného kulturního kvasu, jenž město Louny vynesl mezi ohniska české kultury. Stalo se tak díky nadšení a tvorbě silných uměleckých osobností – ve stejnou dobu se zde potkali Jan Sekera, Zdeněk Sýkora, Kamil Linhart, Vladimír Mirvald, Josef Hlaváček, Emil Juliš, Josef Šimůnek, Jan Jíra a mnozí další. Své talenty, erudici i organizační schopnosti dali obdivuhodně do služeb umění a připravili tak půdu pro vznik galerie moderního umění. GBR nese jméno královského architekta Benedikta Rejta (1454–1536), překlenujícího období mezi gotikou a renesancí. Jeho veskrze avantgardní přístup, spojující dvě epochy, je vzhledem k zaměření galerie symbolický.

V roce 1967 dostala GBR budovu starého měšťanského pivovaru se záměrem adaptovat ji na galerii. To se však podařilo až mezi lety 1995–1998, kdy byla galerie rekonstruovaná podle návrhu architektů Emila Přikryla, Tomáše Bezpalce a Tomáše Novotného. Vznikl tak objekt mezinárodního významu. Autoři byli za tuto rekonstrukci v roce 2004 nominováni na Evropskou cenu za architekturu – Mies van der Rohe Award EU
 

Expozice galerie:

Galerie prochází od roku 2020 zásadní proměnou. Mění výstavní koncepci a otevírá se návštěvníkům. V galerii se setkáte se současným výtvarným uměním, fotografií i například se světelnými instalacemi. Instituce se pravidelně účastní také Lounské Muzejní noci.

Soubor uměleckých děl z depozitářů Galerie Benedikta Rejta patří svou šíří, ale zejména pak svým obsahem a zařazením k významným sbírkám na našem území. Jádrem celého souboru se již v počátcích galerie stalo v šedesátých letech významně se projevující tzv. objektivní, neokonstruktivistické umění, kterým se tehdy většina galerií zabývala jen okrajově. Dalším významným pilířem sbírek GBR je tvorba lounských malířů, především významné trojice Z. Sýkory, V. Mirvalda a K. Linharta, ale třeba také V. Jíry a V. Nováka. Nejobjemnější částí sbírky Galerie Benedikta Rejta je soubor grafik a kreseb, jenž je budován od vzniku galerie v roce 1966 a průběžně doplňován akvizicemi spojenými s výstavním programem galerie.

Celkově sbírka obsahuje přes 18 000 sbírkových předmětů; svým návštěvníkům se galerie snaží prostřednictvím pestrého výstavního programu a řady doprovodných akcí nabídnout pohled nejen na díla ze svých sbírek, ale také poskytnout prostor pro současné umělce a jejich tvorbu.

Workshop pro děti-| Architektura s Petrem Jakšíkem

Workshop pro děti od 6 let s Architektem Petrem Jakšíkem, který rozvíjí individuální a společnou kreativitu i kritické myšlení dětí.
Louny, Ústecký kraj

Instalace jednoho obrazu – 12 obrazů

V „komentované prohlídce“ jednoho obrazu kurátorka galerie představí vybrané dílo ze sbírek GBR.
Louny, Ústecký kraj

Arteterapeutický workshop – Kamila Ženatá

Terapie uměním – arteterapie využívá výtvarný projev pro pozitivní vliv na lidskou duši i jako prostředek k poznání vlastní psychiky a mezilidských vztahů.
Louny, Ústecký kraj

Performance – Eliška Brtnická – Obrysy

Performance Obrysy akrobatky Elišky Brtnické, se stane na čtyři hodiny součástí expozice Krása.
Louny, Ústecký kraj

Yana Reutova a spol. – Krása v síle – síla v kráse

Tanec jako součást výstavy Krása v koprodukci s Tancem Praha, choreografie Yany Reutové a vytvořený skupinou ukrajinských tanečnic.
Louny, Ústecký kraj

Instalace jednoho obrazu – 12 obrazů

V „komentované prohlídce“ jednoho obrazu kurátorka galerie představí vybrané dílo ze sbírek GBR.
Louny, Ústecký kraj

Shromáždit se a snít – Tereza Ondrová

Tereza Ondrová je tanečnice, choreografka a pedagožka, která v rámci regionálního programu festivalu TANEC PRAHA vystoupí v Galerii Benedikta Rejta s tanečním představením Shromáždit se a snít.
Louny, Ústecký kraj

Taxon five – Tereza Lenerová

"Taxon je označení skupiny konkrétních organismů, které mají společné znaky." performance Terezy Lenerové pronikne do expozice výstavy Krása.
Louny, Ústecký kraj

Léčivý pramen Luna v Lounech

V Lounech se vyskytují přírodní i umělé vývěry podzemních minerálních a léčivých vod. Na území města je historicky doloženo používání pramenů Mikulášovky a Jánovky. V jižní části města, na návrší U Spravedlnosti, byl navrtán významný zdroj alkalické kyselky – pramen Luna.
Louny, Ústecký kraj

Oblastní muzeum Louny

Muzeum je umístěno v centru historického jádra města v budovách památkové hodnoty, rekonstruovaných pro muzejní účely. Muzeum nabízí návštěvníkům dvě stálé expozice s historickou a přírodovědnou náplní.
Louny, Ústecký kraj

Rodný dům Kamila Hilberta v Lounech

Dům s fasádou z konce 19. století se nachází na hlavní náměstí v Lounech. V mládí v něm žil architekt Kamil Hilbert
Louny, Ústecký kraj

Menhir Dlouhý kámen v Lounech

Na nádvoří muzea v Lounech se nachází plochý kámen – menhir vysoký 1,7 m o hmotnosti přibližně jedné tuny ze šedorůžové dvojslídové ortoruly staré přes 600 milionu let.
Louny, Ústecký kraj

Chrám sv. Mikuláše v Lounech

Kostel sv. Mikuláše v Lounech, jedno z vrcholných děl české pozdní gotiky, je dominantou a chloubou města. Roku 1994 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.
Louny, Ústecký kraj

Historická budova staré radnice v Lounech

Empírová budova z let 1824 až 1826 nahradila starší v renesanci upravovanou radnici. V současné době sídlí v domě městská knihovna.
Louny, Ústecký kraj

Kotěrova kolonie – Zahradní město v Lounech

Na východě Loun, na kopci nad hlavním vlakovým nádražím, se nachází významná součást moderní české architektury – Kotěrova kolonie, jeden z nejstarších příkladů úspěšné aplikace zahradního města do českého prostředí.
Louny, Ústecký kraj

Žatecká brána v Lounech

Základy Žatecké brány, které se součástí městského opevnění, byly postaven roku 1500. Nešlo o bránu v pravém slova smyslu – ta stávala poněkud východněji v Žatecké ulici; doba jejího zničení není známa.
Louny, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel & Café Caramell Louny

Hotel & Café Caramell nabízí v nekuřácké restauraci na Mírovém náměstí minutková a hotová polední jídla. Ubytovat se můžete v deseti pokojích s celkovou kapacitou 16 lůžek.
Louny, Ústecký kraj

Restaurace a Hotel U Daliborky v Lounech

Restaurace & Hotel U Daliborky v Lounech sousedí s jedním z nejpozoruhodnějších domů ve městě zvaném Daliborka a zároveň v Hilbertově ulici vytváří protějšek bývalé radnice.
Louny, Ústecký kraj

Hotel Union Louny

V samém centru Loun, pouhých pár kroků od Mírového náměstí a v těsné blízkosti gotického kostela sv. Mikuláše, se nachází historicky známý hotel v renesanční stylu – Hotel Union Louny, který je vyhledáván pro své klidné a tiché prostředí i kvalitní služby.
Louny, Ústecký kraj

Restaurace Šalanda

Šalanda – vzorný hostinský podnik krušovický v budově Hotelu UNION v renesančním stylu.
Louny, Ústecký kraj

Hotel a restaurace Černý kůň Louny

Hotel Černý kůň se náchází v samém centru města Louny. Z jeho pokojů je nádherný výhled na lounskou pěší zónu a především chrám sv. Mikuláše.
Louny, Ústecký kraj

Hotel a restaurace Merlot

Jsme přesvědčeni, že se zde budete cítit příjemně a uvolněně. Věříme, že budete odcházet s pocitem příjemně strávených chvil a se zážitkem, na který jen tak nezapomenete.
Louny, Ústecký kraj

Pivo Zloun a Pivovarská restaurace Na Letňáku v Lounech

Minipivovar byl začal vařit pivo na podzim roku 2013. Součástí pivovaru je také Restaurace Na Letňáku. Celý areál se nachází v prostorech letního cvičiště v Lounech.
Louny, Ústecký kraj

Moštárna Louny

Výjimečná kvalita a chuť je zachována díky šetrné pasterizaci a také proto, že mošty se nepřislazují ani neředí. To jsou mošty z Loun.
Louny, Ústecký kraj