Úvod > Co chcete dělat? > Kotěrova kolonie – Zahradní město v Lounech
Památky

Kotěrova kolonie – Zahradní město v Lounech

Na východě Loun, na kopci nad hlavním vlakovým nádražím, se nachází významná součást moderní české architektury – Kotěrova kolonie, jeden z nejstarších příkladů úspěšné aplikace zahradního města do českého prostředí.

Kolonie vznikla na počátku 20. století, v době velkého hospodářského rozvoje města, aby pomohla zažehnat bytovou krizi. Její stavby se zhostil významný český architekt Jan Kotěra. Podle jeho původního plánu z roku 1909 mělo vzniknout zahradní město, první svého druhu v celé monarchii, které by poskytlo moderní bydlení rodinám zaměstnanců dráhy.

Hlavní důraz kladl Kotěra na spojení výhod městského a venkovského života. Člověk měl být ve spojení s přírodou, v čistém prostředí plném zeleně a přitom jen několik kroků od zaměstnání.

Ve spodní části kolonie měly vzniknout veřejné budovy – škola, obchody, hostinec nebo holičství. Na vrcholu kopce se měl tyčit kostel. Plán soběstačného města s veškerým sociálním zázemím, lemovaný javorovým stromořadím, byl nakonec realizován jen částečně.

Na počátku roku 1911 došlo z nedostatku financí k přepracování původního plánu a v horní části zamýšlené zástavby se realizovala pouze stavba 53 domů včetně dvou prádelen, které jsou jediným připomenutím zamýšlené vybavenosti městečka.

Se stavbou se započalo na sklonku roku 1911 a již v létě následujícího roku byly dostavěny první bloky obytných domů. V lednu 1913 byly zkolaudovány i zbývající budovy a kolonie byla  dokončena.

Pro kolonii je typická kombinace červených pálených cihel a režného zdiva doplněná lehkým ornamentálním zdobením. Prvořadým požadavkem není efekt, ale praktičnost. Velký důraz je kladen na dostatek světla v hlavních obytných místnostech.

Jednopatrové domy můžeme rozdělit podle počtu bytů a interiérové dispozice do devíti typů. Jednoduché členění bytů na vstupní halu, kuchyň, obývací pokoj, ložnici a toaletu bylo založeno na autorově smyslu pro detail a jednoduché praktické bydlení. Do poschodí vede točité schodiště a většina domů má balkon. Významným prvkem je dostatek zeleně.

V Městském informačním středisku si můžete objednat prohlídku kolonie s průvodcem, k dispozici je také 3D mapa kolonie.

Provozovatel

Městské informační centrum v Lounech

Pražská 95
440 01 Louny
Tel.:
+420 415 621 102
Email:
info@mulouny.cz
WWW:
www.louny.eu/cz/j...
GPS:
50,357088 13,797962
 
Region:
Ústecký kraj
Oblast:
Dolní Poohří
Město:
Louny
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel & Café Caramell Louny

Hotel & Café Caramell Louny

Louny, Ústecký kraj
Hotel Union Louny

Hotel Union Louny

Louny, Ústecký kraj
Restaurace Šalanda

Restaurace Šalanda

Louny, Ústecký kraj