ÚvodAktualityCesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech
Památky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Poslechněte si audio verzi článku
Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Benedikt Rejt, Rieth, Ried, Reyd, Rotta, Reta či Reijt z Pístova či Piestingu, ale také Beneš z Loun či Beneš Lounský: příliš mnoho jmen pro jediného muže, nejvýznamnějšího architekta a stavitele české pozdní gotiky. Sice přesně nevíme, kdy ani kde se narodil, ale patrně pocházel z jižního Německa. Stal se dvorním architektem krále Vladislava Jagellonského a dvacet let se zabýval přestavbou Pražského hradu, sídla českých panovníků. Jeho vrcholným dílem je trůnní a rytířský sál, později nazvaný Vladislavský sál ve Starém královském paláci. S délkou 62 metrů, šířkou 16 metrů a výškou asi 13 metrů to ve své době byl největší zaklenutý sál bez středových podpěr ve střední Evropě. Jeho stavbou Rejt potvrdil nejenom své stavitelské umění a dlouholeté zkušenosti, ale také precizní znalost technických oborů, od matematiky až po aplikovanou geometrii. Dnes můžeme jen se zatajeným dechem sledovat rafinovanou kompozici Rejtových kleneb a tiše žasnout. Vladislavský sál patří k nejkrásnějším pozdně gotickým interiérům v Evropě, ale díky velkým renesančním oknům je také jednou z nejstarších renesančních památek severně od Alp.
 

Rejtův Pražský hrad

Jak by vypadal Pražský hrad bez Rejtových staveb? Pojďte si největší hradní komplex na světě projít společně s Kudy z nudy a zjistit, co by chybělo.

Podle historiků se Benedikt vyučil u svého dědečka, stavitele stavitel u dvora bavorského vévody Jiřího Bohatého. Když vévodův švagr, král Vladislav Jagellonský, viděl Rejtovo mohutné opevněné proti Turkům i vévodův hrad v Burghausenu, vyžádal si Rejta pro stavbu opevnění severní strany Pražského hradu.

Z původních čtyř věží dnes zbyly už jen tři, Daliborka, Mihulka a Bílá věž. Mezi opevněním a starým purkrabstvím vznikl prostor pro budoucí Zlatou uličku, která ale vyrostla později, až koncem 16. století. Po dokončení opevnění král Rejtovi svěřil úpravy Starého královského paláce s reprezentačními prostory a Vladislavským sálem.

Se zastřešením tak rozsáhlého prostoru v českých zemích nikdy neměl zkušenosti, a právě Rejt navrhl řešení, které se stalo jeho uměleckým podpisem: sál zakryl pěti stanovými střechami. Nepodpíraly je sloupy, stabilitu zajišťovala železná klenební táhla. Panovaly obavy, že se klenby sálu zřítí, zvlášť když sem po jezdeckých schodech vjížděli rytíři na koních na slavnostní turnaje, ale Rejtovo stavitelské umění vydrželo.

Konec stanové střechy nezavinili ani rytíři, ani dusot turnajových koní, ale nejničivější požár v historii Prahy. V roce 1541 zničil téměř celou Malou Stranu i část Pražského hradu. Klenba Vladislavského sálu požár vydržela, ale stanové střechy oheň zničil.
 

Architekt slunce a světla

Na Pražském hradě také můžete vidět pravděpodobný portrét Benedikta Rejta: shlíží na nás ze stěny Svatováclavské kaple v katedrále sv. Víta, kde jej kolem roku 1510 vymaloval Mistr Litoměřického oltáře, tedy Rejtův současník, který jej musel znát osobně. Ostatně v katedrále Rejt vytvořil základy pro druhou chrámovou věž na severní straně a pilíře nové chrámové lodi, pro krále také vybudoval Místodržitelský letohrádekKrálovské oboře.

Ačkoli s jistotu nevíme, zda se narodil opravdu v roce 1454, na začátku 16. století se mu už zvolna blížila šedesátka.

Žil na Hradčanech ve vlastním domě ve Vikářské ulici, král mu za zásluhy udělil šlechtický titul a pomalu mohl pomýšlet na odpočinek. V roce 1511 se však práce na Pražském hradě zastavily, patrně kvůli nedostatku financí, a pro zkušeného stavitele se tak otevřela cesta na venkov.

Jeho služby si totiž okamžitě vyžádali synové pana Půty Švihovského z Rýzmberka, aby pro ně přestavěl hrady Rabí a Švihov. Rejt navrhl fascinující vodní opevnění Švihova a renesančními okny, která se podobají těm ve Vladislavském sálu, pustil do potemnělých středověkých interiérů slunce, světlo a čerstvý vzduch.

V roce 1512 Rejt podepsal s měšťany Kutné Hory smlouvu o dostavbě chrámu svaté Barbory. Kostel zaklenul klenbou s krouženými žebry a vybudoval své osvědčené stanové střechy. V Kutné Hoře na rozdíl od Vladislavského sálu vydržel zajímavý architektonický prvek dodnes.
 

Poslední Rejtova stavba: kostel se stanovou střechou v Lounech

Oblíbená stanová střecha, důmyslná žebrová klenba a písemné prameny potvrzují, že Rejt byl rovněž autorem kostela svatého MikulášeLounech. Stavělo se na místě původního kostela, který vyhořel v roce 1517, a Rejt svěřil stavbu muži, kterého sám vyškolil: mistr Pavel vedl pernštejnskou stavební huť v Pardubicích a kromě řady budov ve města postavil například hrad na Kunětické hoře.

Dokončení kostela roku 1538 se Rejt nedožil, ale v nedostavěném chrámu byl pochován. Město se dodnes hrdě hlásí k jeho odkazu: v Lounech můžete navštívit Galerii Benedikta Rejta a na náměstí Benedikta Rejta si prohlédnete Rejtův pomník s jeho fiktivní podobou od Karla Kuneše.
7 věcí, které nevíte… o Vladislavském sálu na Pražském hradě

7 věcí, které nevíte… o Vladislavském sálu na Pražském hradě

Jak dobře znáte Pražský hrad? Víte, kde mezi stovkami oken najdete ta, která patří Vladislavskému sálu? Kdy vznikl, proč se jmenuje právě Vladislavský, k čemu všemu sloužil a jak vypadal v minulých staletích? Vypravte se s Kudy z nudy na výlet hluboko do minulosti, do časů končící gotiky a počátků renesance. Tehdy se zrodil reprezentativní prostor, dnes pevně spojený s českou státností.

Graffiti v Česku: od jeskynních kreseb přes středověké vandaly až po současný street art

Graffiti v Česku: od jeskynních kreseb přes středověké vandaly až po současný street art

Graffiti je staré jako náš svět. Vážně: do široké rodiny pouličního umění či street artu totiž patří jak pravěké jeskynní malby, tak současné sprejerství. Mezi ně se ale schovala spousta dalších úžasně zajímavých dílek. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy!

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Chrám sv. Mikuláše v Lounech Památky

Chrám sv. Mikuláše v Lounech

Kostel sv. Mikuláše v Lounech, jedno z vrcholných děl české pozdní gotiky, je dominantou a chloubou města. Roku 1994 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami Památky

Vodní zámek Blatná – nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Výstavy, známá jména výtvarného umění i tvůrci a umělkyně, kteří se své slávy teprve dočkají, neobvyklé nově objevené exponáty, chystané i čerstvě otevřené stálé expozice i rozšíření těch stávajících: to je jen malá část novinek ze světa kultury a umění. Pojďte si s portálem Kudy z nudy projít nejen velká muzea a galerie ve všech krajích a podívat se, co mají nachystáno pro rok 2024.

Galerie Benedikta Rejta v Lounech Kultura

Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Při návštěvě Loun si nenechte ujít úžasný prostor Galerie Benedikta Rejta, který nabízí jedinečnou sbírku moderního umění, rozmanitý výstavní program a atraktivní doprovodné programy. Budova galerie v sobě spojuje historii i oceňovanou moderní architekturu.

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Věda a historie není nuda: Praha stověžatá má ve skutečnosti věží víc než tisícovku

Kdy se začalo Praze říkat stověžatá? Spočítal vůbec někdy někdo všechny pražské věže? A kolik jich vlastně je doopravdy? Pojďte se s Kudy z nudy prozkoumat pražské věže podrobněji, od těch nejvyšších a nejznámějších až po ty zapomenuté a maličké. Sami brzy zjistíte, že stověžatá Praha je název z dávné minulosti, v současnosti má věží několik tisíc.

Kam na výlet v Kutné Hoře po celý rok? Objevte ta nejzajímavější místa

Kam na výlet v Kutné Hoře po celý rok? Objevte ta nejzajímavější místa

Kutná hora patří k perlám našich historických měst, které jsou pro svou jedinečnost zařazeny na seznam UNESCO. Kutnohorské pamětihodnosti lze obdivovat po celý rok, řada z nich je totiž otevřená jak v létě, tak i v zimním období. Poznejte zdejší architektonické skvosty z různých historických období, jako je chrám sv. Barbory, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, slavná kostnice, Muzeum stříbra anebo Vlašský dvůr. Ze všech ulic, domů i kostelů tu na vás doslova dýchne dlouhá historie města, plná významných dějinných událostí. Během posledních let se do města vrací tradice vinařství, které bývalo v minulosti nedílnou součástí koloritu města. Výlet do Kutné Hory si tak lze zpestřit procházkou po vinařské stezce.

Věž Daliborka na Pražském hradě Památky

Věž Daliborka na Pražském hradě

Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem roku 1496 Benediktem Riedem. Od počátku sloužila jako vězení a po svém nejslavnějším vězni byla také pojemnovaná.

Benedikt Rejt – nejvýznamnější architekt a stavitel české pozdní gotiky

Benedikt Rejt – nejvýznamnější architekt a stavitel české pozdní gotiky

Stopy působení stavitele a architekta Benedikta Rejta (1454–1536) najdeme na řadě míst po celých Čechách. Pocházel z jižního Německa, stal se dvorním architektem krále Vladislava Jagellonského a dvacet let se zabýval přestavbou Pražského hradu, sídla českých panovníků.

Bílá věž na Pražském hradě Památky

Bílá věž na Pražském hradě

Věž pravděpodobně vybudoval český stavitel německého původu Benedikt Rejt v rámci výstavby severní části opevnění Pražského hradu po roce 1486.

Louny

Louny

Co vám nabídne město, ležící na řece Ohři? Už zdálky uvidíte střechu a věž gotického kostela sv. Mikuláše, při bližším prozkoumávání objevíte také hradby a několik bašt, monumentální Žateckou bránu, renesanční dům Daliborka, Galerii Benedikta Rejta či dům Sokolů z Mor, dnešní sídlo oblastního muzea.

Zámek Peruc Památky

Zámek Peruc

Na zámku jsou zpřístupněny nejkrásnější a nejreprezentativnější sály a salonky včetně rokokového schodiště. Rokokový zámek Peruc ležící severozápadně od Prahy patří k nejhodnotnějším v Čechách.

#světovéČesko a výlet za Popelkou a zazděným mnichem na vodní hrad Švihov

#světovéČesko a výlet za Popelkou a zazděným mnichem na vodní hrad Švihov

Máte rádi pohádkovou atmosféru hradů, které obklopuje voda a jejich věže se zrcadlí na hladině? Nekorunovaným králem českých vodních hradů je Švihov, kdysi budovaný jako umělý ostrov, chráněný dvěma vodními příkopy a několika rybníky.

Vladislavský sál na Pražském hradě Památky

Vladislavský sál na Pražském hradě

Vladislavský sál ve Starém paláci na Pražském hradě vás ohromí svojí velikostí a zejména unikátně řešenou klenbou. Aby se panstvo nemuselo moc unavovat, tak se do něj vjíždělo přímo na koních. Unikátem je také to, že se do současnosti sál zachoval ve své původní podobě.

Další aktuality

Projděte se s kocourkem Mikešem Ladovým krajem

Vzpomínáte si na pohádku o tom, jak Mikeš s Pašíkem jeli na trakaři na pouť do Mnichovic? Nebo na tu, jak šel černý kocourek do světa? Vydejte se po jeho stopách v sobotu 21. září 2024 a navštivte místa, kde prožil některá svá dobrodružství. Letos již 21. ročník oblíbené podzimní akce se bude konat i přes nepříznivé počasí uplynulého týdne. Z důvodu zákazu vstupu do lesů se však půjde pouze jedna trasa.
20. září 2024 10:00
Letní sporty, Středočeský kraj

Mělnické vinobraní ovládne město na soutoku již o tomto víkendu!

Letošní Mělnické vinobraní se uskuteční tradičně od pátku do neděle v termínu 20. až 22. září 2024. Festival plný živé muziky na třech scénách, pouličního umění, dětských divadel a workshopů, historického průvodu, ohňostroje, oblíbeného degustačního dvora, řemeslných stánků, foodtrucků s delikatesami i atrakcemi v neplacené zóně. To vše třetí zářijový víkend nabídne město Mělník. Mezi největší taháky 85. ročníku vinobraní bude mimo tradičního burčáku a pouťových atrakcí patřit bohatý hudební program. Oslavte 750 let města Mělníka!
20. září 2024 6:31
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

10 tipů na výlet po okolí Prahy pro babí léto

Konec září a začátek října přinese příjemné období, které je známé jako babí léto. Pro babí léto jsou typické poměrně vysoké denní teploty i vyšší počet slunečných dní a relativně nízké průměrné úhrny srážek. Podzim je však za dveřmi, teploty v noci se mohou blížit k nule, slunce občas vystřídá déšť a ojediněle se mohou objevit i přízemní mrazíky. Přesto nás podle předpovědi počasí čeká ještě několik hezkých dnů, které budou ideální pro výlet do přírody. Prodlužte si léto a vydejte se na hezký podzimní výlet. Užijete si příjemné paprsky hřejivého slunce dřív, než opět nastanou podzimní plískanice. Co podniknout a kam se vypravit? Máme pro vás tipy na zajímavá místa v okolí Prahy.
19. září 2024 6:54
Zážitky, Středočeský kraj

Kulinářské setkání ve Velkých Popovicích: Přijeďte v sobotu na Klobáskofest!

Zpříjemněte si babí léto sobotním výletem za zábavou, poznáním, delikátními chutěmi a lákavými vůněmi. V malebném pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy se 21. září 2024 od 10 do 17 hodin koná tradiční Klobáskofest. Zváni jsou všichni milovníci dobrého piva, jídla a tradičních řemesel.
18. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 103 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 21. až 22. září 2024. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity. Na programu je také požehnání základního kamene nové kaple sv. Ludmily.
17. září 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 20. až 20. 9. 2024 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2020. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
17. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Zámek v Mníšku pod Brdy zve k prohlídkám děti i dospělé

Zámek Mníšek pod Brdy zve návštěvníky na prohlídky svých komnat téměř po celý rok. Nabízí klasický výklad pro dospělé i prohlídky a akce zaměřené na rodiny s dětmi. Nachází se v horní částí náměstí F. X. Svobody v Mníšku pod Brdy, na skalnatém ostrohu na zámeckým rybníkem. Prohlídkové okruhy se věnují období první republiky, kdy zámek obývali poslední šlechtičtí majitelé rodu Kastů. Pro děti mají zdejší průvodci připraveny pohádkové okruhy s princeznou.
15. září 2024 9:00
Památky, Středočeský kraj

Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Udělejte si pěkný výlet do kraje blanických rytířů na jihovýchodě středních Čech.
15. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj