!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda
Památky

Františkánský klášter v Hájku u Červeného Újezda

Františkánský klášter Hájek se zahradou a loretánskou kaplí, ležící osamoceně ve východní části obce Červený Újezd, zhruba 17 km západně od Prahy. Do kláštera vede poutní cesta z pražské Lorety.
Klášter Hájek u Čerevného Újezda se nachází mezi Hostivicemi a Unhoští, při silnici z Červeného Újezda do Břev. Jde o klášterní komplex, skládající se z loretánského domku, obklopeného klášterním ambitem se dvěma obytnými patrovými křídly (spravoval jej řád františkánů) a dalšími obslužnými budovami. Areál byl v minulosti jedním z nejvýznamnějších poutních míst ve středních Čechách, v 50. letech 20. století kdy byl přeměněn na internační tábor a vojenskou stanici.

Základní kámen pro zdejší Loretu položil hrabě Florián Jetřich Žďárský v roce 1623 v lesíku nazvaném Hájek (jako výraz vděku za narození syna). Loretánská kaple v Hájku byla dokončena a vysvěcena v roce 1625. Floriánův syn založil roku 1659 u zdejší kaple františkánský klášter. Ten byl dokončován až do 30. let 18. století. Hájecká loreta byla po více než 300 let oblíbeným poutním místem. V roce 1950 se hájecký klášter stal táborem nucených prací pro mladé kleriky z různých řeholí, o tři roky později zde vzniklo vojenské skladiště. V současnosti je místo od konce 90. let 20. století postupně obnovováno.

V areálu hájeckého kláštera se nachází několik architektonicky a histroicky zajímavých prvků. Jedná se zejména o samotnou loretu, jednu z nejstarších na našem území (1623); budovu tzv. poustevny, altán v okrasné zahradě a skupinu výklenkových kaplí, které lemují poutní cestu ze Strahova do Hájku. Cestu lemovalo 20 poutních kapličkek z let  1720-26. Některé z nich se dochovaly až do dnešních dnů. Klášter lze navštívit v průběhu celého roku během četných poutí.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020
16.5.
Hostivice Run 2021

Hostivice Run 2021

Hostivice, Střední Čechy
16.5.
Hostivice Run 2021

Hostivice Run 2021

Hostivice, Střední Čechy
13.8.
14.8.
In vino Hostivice 2021

In vino Hostivice 2021

Hostivice, Střední Čechy
10.7.
Let vrtulníkem nad Karlštejnem

Let vrtulníkem nad Karlštejnem

Loděnice, Střední Čechy