Úvod > Co chcete dělat? > Eliščin pramen v Poděbradech
Příroda

Eliščin pramen v Poděbradech

Pramen Eliška byl navrtán roku 1910. Naleznete ho tryskat z měděné vázy do skleněné půlkoule, která je zakrytá secesní kovovou stříškou nesenou na sloupcích. Celá konstrukce je ozdobená různými motivy z říše rostlin, volutami a štítky.
Eliščin Pramen na lázeňské kolonádě v Poděbradech tryskal v měděné váze do skleněné půlkoule od roku 1910. Nachází se v kovovém secesním altánku na hlavní kolonádě, v lázeňském parku podblíž restaurace Swiss.

V 70. letech minulého století byl ale utěsněn a jeho obnova v podobě nového vrtu přišla až v roce 2013. Pítko, které je napojeno přímo na 110 m hluboký vrt, dává této minerálce čerstvost a tím se odlišuje od ostatních běžných pítek s minerálními vody. Vrt slouží jako záložní, pro potřeby lázní.

Váza je umístěná na žulovém osmistěnu, který je zastřešen baldachýnovou stříškou vynesenou na kovaných zdobných sloupcích. Celý altánek je nádherná kovářská práce z počátku dvacátého století, zdobená různými volutami, rostlinným dekorem, maskarony a štítky. Tvarově složitá, plechová baldachýnová střecha je z měděného plechu.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Park Poděbrady

Hotel Park Poděbrady

Poděbrady, Střední Čechy
Cucina

Cucina

Poděbrady, Střední Čechy
Pension Fontána Poděbrady

Pension Fontána Poděbrady

Poděbrady, Střední Čechy
Diamant bar & club

Diamant bar & club

Poděbrady, Střední Čechy