Úvod > Co chcete dělat? > Budova pošty v Novém Boru
Památky

Budova pošty v Novém Boru

Poštu a spořitelnu v Novém Boru realizoval českolipský architekt a stavitel Emil F. Ruehr mezi lety 1903–1905. Stavba byla v pozdějších letech doplněna přístavbou, dále bylo změněno zastřešení. Secesní objekt pošty je velmi hodnotným příkladem rané moderny.
Honosná secesní dvoupatrová stavba z červeného lasvického pískovce byla postavena původně pro potřeby pošty a spořitelny. Rozprostírá se podél ulic T. G. Masaryka a náměstí Míru v Novém Boru, jejím architektem byl českolipský architekt a stavitel Emil F. Ruehr. Stavbu navrhl mezi lety 1903–1905, z větší části byla dokončena již roku 1904. V roce 1904–1905 proběhla přístavba Maximilianem Ditrrichem. Změna zastřešení rizalitu byla realizována v roce 1935 Fritzem Kahlem podle plánů Josefa Effenbergera a Fritze Noppese.
 
Veřejné prostory pošty byly umístěny do zvýšeného přízemí přístupného hlavním vstupem v nárožním rizalitu. Po předloženém žulovém schodišti se vstupovalo do osmibokého vestibulu, jímž byla třemi průchody přístupná hala, ze které bylo možné vstoupit do provozoven poštovní pojišťovny s kasou, která byla situována v jižní části budovy a ostatních místností sloužících poštovnímu úřadu. Nacházela se zde např. listovní pošta, vlaková/dostavníková pošta, místnost pro listonoše, třídírna tisku, telegraf, telefonní místnost s hovornou apod.

Ve dvoře byla remíza s nakládací rampou, ke které byl přidružen sklad zásilek. V patře se patrně nacházely kanceláře vyšších poštovních úředníků. Do druhého patra byly umístěny tři bytové jednotky. Reprezentativní byt v do jihovýchodní části objektu byl určený pro ředitele, a byl přístupný samostatným schodištěm v jeho jižní části. Sestával se ze tří pokojů, salónu, ložnice s koupelnou, kuchyně se spíží, pokoje pro služku, dvou záchodů soustředěných kolem centrálně umístěné předsíně. Zbylé dva menší byty byly přístupné schodištěm v západní části domu. Tvořily je tři pokoje, kuchyně se spíží, koupelna a záchod. Jeden z nich měl navíc ještě poměrně rozsáhlou předsíň a skladovací místnost.
 
Dům dosud patří České poště (2021). Ta uvažovala o prodeji budovy městu, které by v objektu otevřelo Muzeum Bořka Šípka. O stavbu projevil zájem i samotný Liberecký kraj. Ten by ji využil v rámci Křišťálového údolí, jehož prostřednictvím propaguje sklářství, výrobu bižuterie a šperků z celého regionu. Se zajímavou nabídkou přišla nakonec i samotná Česká pošta, která by zde chtěla zřídit Poštovní muzeum. Jak vše dopadne, ukáže až čas.
21.8.
Samuel XC triatlon

Samuel XC triatlon

Radvanec, Liberecký kraj
2.4.
30.10.
Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Sklářská lokálka Šenovka – Kamenický motoráček

Kamenický Šenov, Liberecký kraj
2.4.
30.10.
Kamenický motoráček

Kamenický motoráček

Kamenický Šenov, Liberecký kraj
18.6.
18.9.
Setkávání

Setkávání

Česká Lípa, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Autentická asijská restaurace BẾP

Autentická asijská restaurace BẾP

Nový Bor, Liberecký kraj
Pivovar Born v Novém Boru

Pivovar Born v Novém Boru

Nový Bor, Liberecký kraj
Autokemp Jiskra v Novém Boru

Autokemp Jiskra v Novém Boru

Nový Bor, Liberecký kraj
 Rodinný pivovar Skalický Budulínek

Rodinný pivovar Skalický Budulínek

Skalice u České Lípy, Liberecký kraj