Úvod > Aktuality > České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru
Zážitky

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

  • Vydáno1. prosince 2018
Na severu Čech najdete kraj, kde se již po staletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Jedním z jeho srdcí je Nový Bor: středověké sklářské hutě jako vystřižené z pohádek tu už sice nenajdete, ale můžete navštívit větší i menší sklářské manufaktury, dílny a sklářské galerie. Dokonce tu mají i Sklářské muzeum.
A právě tam, v centru Nového Boru, v domě s vysokou mansardovou střechou a barokním vstupním portálem, většina výprav za sklem začíná. Celoročně otevřené Sklářské muzeum vzniklo v roce 1893 a stálá expozice s tisíci skleněnými exponáty vás provede historií novoborského sklářství od 17. století do současnosti. Pořádají se tu i krátkodobé výstavy, věnované nejenom sklu historickému, ale i tvorbě současných sklářských výtvarníků. Navíc tu uvidíte věrné modely sklářských dílen a koupíte repliky historických výrobků, půvabné skleněné suvenýry a šperky i odbornou sklářskou literaturu.
 

Cesta za sklem

Ze sklářského muzea zamiřte do novoborského informačního centra. Poradí vám, kde objevíte jednotlivé sklářské galerie (i takové, kde si vyzkoušíte foukání skla nad kahanem), sklářská studia a dílny nebo prodejny skla. K nim patří i firemní prodejna sklárny Crystalex, největšího výrobce nápojového skla v Česku. Díky němu našlo novoborské sklo s ochrannou známkou Bohemia Crystal a Bohemia Glass cestu do desítek zemí celého světa, ale exkurze nabízejí pouze velkým skupinám po domluvě nejméně dva týdny předem.

Zajímavou podívanou nabízí prodejna výrobků studentů zdejší sklářské školy, kde se vyučují sklářské obory foukání, rytí, broušení, malby skla a uměleckých vitráží. Navštívit můžete i firemní prodejny Riva Glass, Glassbor, obchod s korálky a bižuterií Korálky Beads Perlen, Galerii W, prodejní minigalerii autorského skleněného šperku novoborské výtvarné skupiny Natělo, Galerii Zikmundová – Bartko, sklářský ateliér Astera a další místa.

Chcete vidět ruční výrobu skla na vlastní oči? Rezervujte si prohlídku sklárny Slavia. Exkurze probíhají celoročně od pondělí do soboty v dopoledních hodinách, základní vstupné stojí 50 korun. Seznámíte se s životem ve sklárně, se základy výroby skla a hlavně uvidíte zblízka práci zdejších sklářských mistrů a jejich dílen. Navíc si za příplatek 200 Kč můžete zkusit práci se sklářskou píšťalou, vyfouknout si jednoduchý výrobek a ten si s sebou odvézt na památku. Počítejte jen s tím, že vaše návštěva Nového Boru se protáhne přibližně o dvě hodiny, nezbytné k pečlivému vychlazení.
 

Sklárna Ajeto: muzeum, galerie a vzorkovna

Kousek od Nového Boru leží vesnička Lindava. V letech 1992–1994 tu na základech bývalé německé soukromé manufaktury pro stříhání a barvení sametu vznikla sklárna Ajeto, spojená se jmény designéra Bořka Šípka a designéra a skláře Petra Novotného. Záhy se stala místem, kde se schází světoví sklářští umělci a designéři, architekti a umělci. V roce 1997 byla v Novém Boru otevřena galerie Ajeto, o deset let později se připojila sklářská restaurace Ajeto v Lindavě s jedinečným výhledem na sklářské pece a Sklářská krčma, nabízející posezení přímo u sklářské pece. V roce 2009 pak bylo v Novém Boru otevřeno další muzeum skla, Ajeto Art Glass Museum, které celoročně představuje sbírku moderního skla, užitého a výtvarného umění.
 

Střípky z historie novoborského sklářství

  • Už v polovině 17. století se obyvatelé Nového Boru věnovali obchodu se sklem a jeho malování, broušení a rytí v takové míře, že produkce místních hutí nestačila a skleněné polotovary se musely dovážet ze vzdálených oblastí Čech a Moravy.
  • Na přelomu 18. a 19. století patřila téměř čtvrtina z 233 novoborských domů exportérům skla, v dalších šestnácti pak bydleli skláři, brusiči a malíři skla, pozlacovači nebo zrcadláři.
  • Kvalitu zdejšího sklářství pozvedl Bedřich Egermann (1777–1864), který vyráběl achátové či mramorové sklo, perleťový email a nejrůznější lazury, které místní skláři s oblibou napodobovali. Červená lazura Egermann se vyrábí dodnes a z Nového Boru se vyváží do celého světa.
  • Pro práci v exportních firmách a ve sklářské výrobě připravovala žáky borská piaristická škola a posléze sklářská škola, založená v roce 1870. V jejím sousedství vznikla školní huť, roku 1893 přibylo dnešní Sklářské muzeum.
  • Dnes v Novém Boru působí desítky drobných sklářských studií a rodinných dílen, kde s využitím náročných řemeslných postupů vznikají originální umělecká díla ze světa tradičního i moderního skla.
Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

V roubené chalupě nesoucí název Floriánova huť, podle patrona těch, kteří pracují s ohněm, nenajdete ve stodole dobytek nebo čerstvě sklizenou úrodu. K vidění je zde pec na výrobu skla, které je známé nejen v České republice, ale i v Nizozemsku, Belgii nebo Americe.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Sklářské muzeum v Karolince

Sklářské muzeum v Karolince

Muzeum sklářství v Karolince na Vsetínsku připomíná místní historii tohoto oboru, která se datuje k roku 1860. K vidění jsou přes dva tisíce exponátů, od skla přes nástroje nutné k jeho výrobě, historické ručně kreslené katalogy anebo pracovní knížky. Výroba zde byla zastavena v červenci 2020.

Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Ajeto Sklárna & krčma – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Další aktuality

Rozhledna Tábor láká k zimním procházkám

Když slunce v zimě venku svítí, příroda v Českém ráji vykouzlí neopakovatelnou atmosféru a podívanou. Jakmile bude krásný slunný den, udělejte si zimní procházku na vrch hory Tábor, kde můžete pohlédnout na okolní malebnou krajinu z rozhledny, která bezesporu patří mezi ty nejkrásnější na českém území.
Liberecký kraj | Příroda

Po stopách šlechtických rodů 2023: Harrachové – vznešenost zavazuje

Představit starobylý rod Harrachů a probudit zájem veřejnosti o něj je cílem 13. ročníku projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje. Tématem letošního roku jsou nejen regionální památky, ale především šlechtický rod Harrachů, jenž se stal celoročním vlajkovým tématem na všech objektech Národního památkového ústavu. Letos uplyne několik významných výročí, což dává příležitost tento starobylý rod připomenout. Přesně před 400 lety nastoupil Arnošt Vojtěch z Harrachu na pražský arcibiskupský stolec a zároveň je tomu 400 let od sňatku Isabely Kateřiny z Harrachu s Albrechtem z Valdštejna. Harrachové byli s českými zeměmi velmi silně spjati a zanechali v naší historii hlubokou stopu. V letošním roce si připomínáme také 70 let od zpřístupnění zámku Hrádek u Nechanic veřejnosti. Právě toto letní lovecké a reprezentační sídlo Harrachů bude společně se zámkem Janovice u Rýmařova hlavním objektem letošního harrachovského roku.
Liberecký kraj | Památky

Zdolejte Jizerské tisícovky na běžkách!

Vzpomínáte si na legendární závod na běžkách „Jizerské tisícovky“? Jezdíval se každou zimu vždy v lednu a účastníci měli zdolat co nejvíce tisícových vrcholů Jizerských hor za jeden den. Závod byl sice před několika lety zrušen, ale proč si neudělat výlet po stopách tohoto slavného vytrvalostního a orientačního závodu po své vlastní ose? Na horách panují celkem dobré nebo alespoň dostatečné sněhové podmínky, tak hurá do bílé krajiny!
Liberecký kraj | Zimní sporty

15 tipů, kam za kouzlem zimy v Jizerských horách

Při toulkách přírodou v Jizerských horách objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě mráz a sníh změní k nepoznání. Například voda v početných horských vodopádech získá díky mrazu najednou pevné skupenství, zamrzají také blata, jizerskohorské rašeliniště i přehrady. Nemluvě o krásných trasách na běžky, které mnohdy vedou místy, která jsou v létě obtížněji dostupná. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy Jizerskými horami!
Liberecký kraj | Příroda