!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru
České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru
"> "> "> ">
Zážitky

České značky: vydejte se po skleněných stopách do Nového Boru

  • Vydáno1. prosince 2018
Na severu Čech najdete kraj, kde se již po staletí snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Jedním z jeho srdcí je Nový Bor: středověké sklářské hutě jako vystřižené z pohádek tu už sice nenajdete, ale můžete navštívit větší i menší sklářské manufaktury, dílny a sklářské galerie. Dokonce tu mají i Sklářské muzeum.
A právě tam, v centru Nového Boru, v domě s vysokou mansardovou střechou a barokním vstupním portálem, většina výprav za sklem začíná. Celoročně otevřené Sklářské muzeum vzniklo v roce 1893 a stálá expozice s tisíci skleněnými exponáty vás provede historií novoborského sklářství od 17. století do současnosti. Pořádají se tu i krátkodobé výstavy, věnované nejenom sklu historickému, ale i tvorbě současných sklářských výtvarníků. Navíc tu uvidíte věrné modely sklářských dílen a koupíte repliky historických výrobků, půvabné skleněné suvenýry a šperky i odbornou sklářskou literaturu.
 

Cesta za sklem

Ze sklářského muzea zamiřte do novoborského informačního centra. Poradí vám, kde objevíte jednotlivé sklářské galerie (i takové, kde si vyzkoušíte foukání skla nad kahanem), sklářská studia a dílny nebo prodejny skla. K nim patří i firemní prodejna sklárny Crystalex, největšího výrobce nápojového skla v Česku. Díky němu našlo novoborské sklo s ochrannou známkou Bohemia Crystal a Bohemia Glass cestu do desítek zemí celého světa, ale exkurze nabízejí pouze velkým skupinám po domluvě nejméně dva týdny předem.

Zajímavou podívanou nabízí prodejna výrobků studentů zdejší sklářské školy, kde se vyučují sklářské obory foukání, rytí, broušení, malby skla a uměleckých vitráží. Navštívit můžete i firemní prodejny Riva Glass, Glassbor, obchod s korálky a bižuterií Korálky Beads Perlen, Galerii W, prodejní minigalerii autorského skleněného šperku novoborské výtvarné skupiny Natělo, Galerii Zikmundová – Bartko, sklářský ateliér Astera a další místa.

Chcete vidět ruční výrobu skla na vlastní oči? Rezervujte si prohlídku sklárny Slavia. Exkurze probíhají celoročně od pondělí do soboty v dopoledních hodinách, základní vstupné stojí 50 korun. Seznámíte se s životem ve sklárně, se základy výroby skla a hlavně uvidíte zblízka práci zdejších sklářských mistrů a jejich dílen. Navíc si za příplatek 200 Kč můžete zkusit práci se sklářskou píšťalou, vyfouknout si jednoduchý výrobek a ten si s sebou odvézt na památku. Počítejte jen s tím, že vaše návštěva Nového Boru se protáhne přibližně o dvě hodiny, nezbytné k pečlivému vychlazení.
 

Sklárna Ajeto: muzeum, galerie a vzorkovna

Kousek od Nového Boru leží vesnička Lindava. V letech 1992–1994 tu na základech bývalé německé soukromé manufaktury pro stříhání a barvení sametu vznikla sklárna Ajeto, spojená se jmény designéra Bořka Šípka a designéra a skláře Petra Novotného. Záhy se stala místem, kde se schází světoví sklářští umělci a designéři, architekti a umělci. V roce 1997 byla v Novém Boru otevřena galerie Ajeto, o deset let později se připojila sklářská restaurace Ajeto v Lindavě s jedinečným výhledem na sklářské pece a Sklářská krčma, nabízející posezení přímo u sklářské pece. V roce 2009 pak bylo v Novém Boru otevřeno další muzeum skla, Ajeto Art Glass Museum, které celoročně představuje sbírku moderního skla, užitého a výtvarného umění.
 

Střípky z historie novoborského sklářství

  • Už v polovině 17. století se obyvatelé Nového Boru věnovali obchodu se sklem a jeho malování, broušení a rytí v takové míře, že produkce místních hutí nestačila a skleněné polotovary se musely dovážet ze vzdálených oblastí Čech a Moravy.
  • Na přelomu 18. a 19. století patřila téměř čtvrtina z 233 novoborských domů exportérům skla, v dalších šestnácti pak bydleli skláři, brusiči a malíři skla, pozlacovači nebo zrcadláři.
  • Kvalitu zdejšího sklářství pozvedl Bedřich Egermann (1777–1864), který vyráběl achátové či mramorové sklo, perleťový email a nejrůznější lazury, které místní skláři s oblibou napodobovali. Červená lazura Egermann se vyrábí dodnes a z Nového Boru se vyváží do celého světa.
  • Pro práci v exportních firmách a ve sklářské výrobě připravovala žáky borská piaristická škola a posléze sklářská škola, založená v roce 1870. V jejím sousedství vznikla školní huť, roku 1893 přibylo dnešní Sklářské muzeum.
  • Dnes v Novém Boru působí desítky drobných sklářských studií a rodinných dílen, kde s využitím náročných řemeslných postupů vznikají originální umělecká díla ze světa tradičního i moderního skla.
Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

V roubené chalupě nesoucí název Floriánova huť, podle patrona těch, kteří pracují s ohněm, nenajdete ve stodole dobytek nebo čerstvě sklizenou úrodu. K vidění je zde pec na výrobu skla, které je známé nejen v České republice, ale i v Nizozemsku, Belgii nebo Americe.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Sklářské muzeum v Karolince

Sklářské muzeum v Karolince

Muzeum sklářství v Karolince na Vsetínsku připomíná místní historii tohoto oboru, která se datuje k roku 1860. K vidění jsou přes dva tisíce exponátů, od skla přes nástroje nutné k jeho výrobě, historické ručně kreslené katalogy anebo pracovní knížky. Výroba zde byla zastavena v červenci 2020.

Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Ajeto Glass Lindava – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Ajeto Glass Lindava – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Palace Plus – česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Palace Plus – česká bižuterie a sklo v Jablonci nad Nisou

Všichni milovníci české bižuterie a skla by si neměli nechat ujít návštěvu prodejní galerie Palace Plus v Jablonci nad Nisou. Na ploše 650 metrů čtverečních si budou moci vybrat z více než 5 tisíc druhů módní bižuterie, designového i užitkového skla a vánočních ozdob od 51 českých firem.

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Další aktuality

22.1.
2022
Objevte kouzlo bílé stopy v Lužických horách

Objevte kouzlo bílé stopy v Lužických horách

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
22.1.
2022
Na Vysokém hřebeni v Jizerkách si běžkaři pěkně zalyžují

Na Vysokém hřebeni v Jizerkách si běžkaři pěkně zalyžují

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
14.1.
2022
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou slaví Mezinárodní rok skla 2022

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou slaví Mezinárodní rok skla 2022

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
2.1.
2022
Ještěd se navrací do své původní podoby z roku 1973

Ještěd se navrací do své původní podoby z roku 1973

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Ubytování