A právě tam, v centru
Nového Boru, v domě s vysokou mansardovou střechou a barokním vstupním portálem, většina výprav za sklem začíná. Celoročně otevřené
Sklářské muzeum vzniklo v roce 1893 a stálá expozice s tisíci skleněnými exponáty vás provede historií novoborského sklářství od 17. století do současnosti. Pořádají se tu i krátkodobé výstavy, věnované nejenom sklu historickému, ale i tvorbě současných sklářských výtvarníků. Navíc tu uvidíte věrné modely sklářských dílen a koupíte repliky historických výrobků, půvabné skleněné suvenýry a šperky i odbornou sklářskou literaturu.
Cesta za sklem
Ze sklářského muzea zamiřte do novoborského
informačního centra. Poradí vám, kde objevíte jednotlivé sklářské galerie (i takové, kde si vyzkoušíte foukání skla nad kahanem), sklářská studia a dílny nebo prodejny skla. K nim patří i
firemní prodejna sklárny Crystalex, největšího výrobce nápojového skla v Česku. Díky němu našlo novoborské sklo s ochrannou známkou Bohemia Crystal a Bohemia Glass cestu do desítek zemí celého světa, ale exkurze nabízejí pouze velkým skupinám po domluvě nejméně dva týdny předem.
Zajímavou podívanou nabízí
prodejna výrobků studentů zdejší sklářské školy, kde se vyučují sklářské obory foukání, rytí, broušení, malby skla a uměleckých vitráží. Navštívit můžete i firemní prodejny
Riva Glass, Glassbor, obchod s korálky a bižuterií
Korálky Beads Perlen, Galerii W, prodejní minigalerii autorského skleněného šperku novoborské výtvarné skupiny
Natělo,
Galerii Zikmundová – Bartko, sklářský ateliér Astera a další místa.
Chcete vidět ruční výrobu skla na vlastní oči? Rezervujte si
prohlídku sklárny Slavia. Exkurze probíhají celoročně od pondělí do soboty v dopoledních hodinách, základní vstupné stojí 50 korun. Seznámíte se s životem ve sklárně, se základy výroby skla a hlavně uvidíte zblízka práci zdejších sklářských mistrů a jejich dílen. Navíc si za příplatek 200 Kč můžete zkusit práci se sklářskou píšťalou, vyfouknout si jednoduchý výrobek a ten si s sebou odvézt na památku. Počítejte jen s tím, že vaše návštěva
Nového Boru se protáhne přibližně o dvě hodiny, nezbytné k pečlivému vychlazení.
Sklárna Ajeto: muzeum, galerie a vzorkovna
Kousek od Nového Boru leží vesnička
Lindava. V letech 1992–1994 tu na základech bývalé německé soukromé manufaktury pro stříhání a barvení sametu vznikla
sklárna Ajeto, spojená se jmény designéra Bořka Šípka a designéra a skláře Petra Novotného. Záhy se stala místem, kde se schází světoví sklářští umělci a designéři, architekti a umělci. V roce 1997 byla v Novém Boru otevřena
galerie Ajeto, o deset let později se připojila
sklářská restaurace Ajeto v Lindavě s jedinečným výhledem na sklářské pece a
Sklářská krčma, nabízející posezení přímo u sklářské pece. V roce 2009 pak bylo v Novém Boru otevřeno další muzeum skla,
Ajeto Art Glass Museum, které celoročně představuje sbírku moderního skla, užitého a výtvarného umění.
Střípky z historie novoborského sklářství
- Už v polovině 17. století se obyvatelé Nového Boru věnovali obchodu se sklem a jeho malování, broušení a rytí v takové míře, že produkce místních hutí nestačila a skleněné polotovary se musely dovážet ze vzdálených oblastí Čech a Moravy.
- Na přelomu 18. a 19. století patřila téměř čtvrtina z 233 novoborských domů exportérům skla, v dalších šestnácti pak bydleli skláři, brusiči a malíři skla, pozlacovači nebo zrcadláři.
- Kvalitu zdejšího sklářství pozvedl Bedřich Egermann (1777–1864), který vyráběl achátové či mramorové sklo, perleťový email a nejrůznější lazury, které místní skláři s oblibou napodobovali. Červená lazura Egermann se vyrábí dodnes a z Nového Boru se vyváží do celého světa.
- Pro práci v exportních firmách a ve sklářské výrobě připravovala žáky borská piaristická škola a posléze sklářská škola, založená v roce 1870. V jejím sousedství vznikla školní huť, roku 1893 přibylo dnešní Sklářské muzeum.
- Dnes v Novém Boru působí desítky drobných sklářských studií a rodinných dílen, kde s využitím náročných řemeslných postupů vznikají originální umělecká díla ze světa tradičního i moderního skla.
V Novém Boru můžete navštívit sklářské manufaktury, dílny, sklářské galerie a Sklářské muzeum s expozicí historie novoborského sklářství.
Sklářské muzeum v Novém Boru nabízí stálou expozici se skleněnými exponáty, krátkodobé výstavy a prodej replik historických výrobků.
V Novém Boru můžete navštívit sklářské galerie, dílny, prodejny a vyzkoušet si foukání skla nebo si zakoupit skleněné suvenýry a šperky.
V Novém Boru je možné rezervovat prohlídku sklárny Slavia, kde se můžete seznámit s výrobou skla a za příplatek si vyfouknout jednoduchý výrobek.
Historie novoborského sklářství sahá do poloviny 17. století, kdy se zde začalo s obchodem se sklem a jeho broušením a malováním.
Sklárna Ajeto, založená v Lindavě, je spojena s jmény designéra Bořka Šípka a skláře Petra Novotného a stala se místo schůzek světových umělců.
Sklářská krčma v Lindavě nabízí posezení přímo u sklářské pece, což je unikátní zážitek umožňující pocítit atmosféru sklárny na vlastní kůži.
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově nabízí odbornou přípravu v oblasti sklářských technik a uměleckého zpracování skla.
Ruční výroba skla je od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO, což potvrzuje světovou úroveň a význam českého sklářství.
Sklárna Crystalex, největší výrobce nápojového skla v Česku, nabízí širokou škálu skleněných produktů s ochrannou známkou Bohemia Crystal a Bohemia Glass, exportovaných do desítek zemí světa.