Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Běžkařské trasy v Železných horách v okolí Nasavrk a Seče
Zimní sporty

Běžkařské trasy v Železných horách v okolí Nasavrk a Seče

Pro milovníky běžek jsou připraveny upravované trasy v Železných horách v okolí Nasavrk a Seče. Trasy jsou umístěny do vhodného, léty prověřeného terénu s dalekými výhledy do kraje. Směrové značení je osazeno pouze na křížení tras, v terénu jsou stopy neznačeny.
Nejdostupnější a celkem kvalitní běžecké lyžování nabízejí terény mezi Nasavrkami, Krásným a Ústupkami a Sečí. Vzhledem k tomu, že jde o nenáročný terén, je možné vše absolvovat s dětmi. Stopa začíná nad městečkem Nasavrky na silničce směr Kameničky, vede obloukem k Českým Lhoticím, kde se i v zimě můžete pokochat výhledem z rozhledny Boiiky, a přes Krásné na Polánku, k Seči a do Vápenného Podola. Mapky tras dostanete zdarma v informačních centrech Nasavrky a Seč. Na 75 km tras je pravidelně upravováno sněžným skútrem.

Nejvhodnější parkování v Nasavrkách je u skladu silničního posypu (hlavní silnicí kolem Nasavrk, nahoře vpravo směrem na Hodonín a za poslední chalupou vlevo), nebo u vodárny vlevo za Novou Vsí.
 

Nasavrcké okruhy:

  • Trasa 1: trasa spojující Nasavrky, České Lhotice a Krásné. Ideální nástupní místa: Krásné – parkoviště; občerstvení v místní hospůdce, přehledová mapa tras. České Lhotice – parkoviště u rozhledny Boiika; Nasavrky – parkoviště, přehledová mapa tras. Délka je cca 11 km.
 
  • Trasa 2: Trasa v okolí Krásného cca v 600 m n. m. Tvoří ji dva malé okruhy po cca 4 km. Trasa je v nejvyšším bodě, takže sněhové podmínky na ní bývají nejlepší. Bývá zprovozněna první a většinou vydrží nejdéle. Nástupní místo: Krásné – parkoviště, občerstvení v místní hospůdce, celková přehledová mapa tras; Chlum Penzion Motýlí louka ubytování, parkování, občerstvení (vzdálenost od trasy cca 1 km).
 
  • Trasa 3: Trasa z Krásného okolo Prosíčky na Ústupky a zpět. Délka je cca 15 km. Ideální nástupní místa: Krásné – parkoviště, občerstvení v místní hospůdce, přehledová mapa tras; Ústupky – parkoviště u hotelu Jezerka – možnost občerstvení.
 
  • Trasa 4: Trasa vedoucí z Hořelce nebo Horního Bezděkova na Proseč, kde se napojí na trasu č. 3 (Krásné – Ústupky). Nad Horním Bezděkovem je malý okruh s nádherným výhledem na bojanovské údolí. Délka je cca 5 km. Ideální nástupní místa: Hořelec – parkoviště, občerstvení v penziónu Čtyřlístek; Horní Bezděkov – možnost parkování.
 
  • Trasa 5: Trasa vedoucí ze Seče nebo Kovářova po okolních kopcích až k Vápenému Podolu.  Délka je cca 12 km. Ideální nástupní místa: Seč – parkoviště je za kulturním domem (vzdálenost od nástupního místa cca 200m), občerstvení a ubytování v několika zařízeních. Kovářov – benzinová čerpací stanice, parkoviště, občerstvení.
 
  • Spojovací trasa mezi trasou 4 a trasou 5: začíná v Horním Bezděkově, v Bojanově po mostě přetíná řeku a stoupá ke Kovářovu. Délka je cca 3,7 km.
 
  • Trasa 6: Okruh u Horního Bradla. Trasa vede okolo Lipky, Velké Stříteže, Spálavy a Modletína. Kolem Vršova je poté propojena na trasu č3 a tím i ostatní trasy. Délka je cca 12,5 km. Ideální nástupní místa: Horní Bradlo – Šarz – ubytování, občerstvení, parkoviště.

Provozovatel

Mikroregion Centrum Železných hor

Krásné 15
538 26 Nasavrky
Tel.:
+420 469 677 217
Tel.:
+420 724 186 760
Email:
starostakrasne@ce...
GPS:
49,821326 15,744985
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Mezinárodní festival keltské kultury Lughnasad – Nasavrky 2023

Oslava keltského svátku Lughnasad v Zemi Keltů – festival Lughnasad. Přijeďte si užít keltské hudbu, velkou bitvu, dobré jídlo a pití a supr náladu Těšit se můžete na dobová řemesla, skvělé kapely, přednášky o historii i workshopy.
Nasavrky, Pardubický kraj

Přehrady Fest 2023 – Seč 2023

Šestý ročník populárního rodinného festivalu, který myslí nejen na dospělé, ale stejně tak i na děti, zůstane v roce 2023 věrný Vranovu, Seči a Veselí nad Lužnicí. Příští rok to rozbalí na břehu přehrad hvězdy jako WOHNOUT, Horkýže slíže, Pokáč, UDG a mnoho dalších.
Seč, Pardubický kraj

Hasičský ples

Hasičský ples s bohatou tombolou ve Žďárci u Seče – okres Chrudim, k tanci a poslechu hraje kapela Arkáda.
Seč, Plzeňský kraj

Masopust na Veselém Kopci

V sobotu 4. února se v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska po dvouleté pauze uskuteční první program roku 2023. Můžete zhlédnout tradiční obyčej, který je od roku 2010 součást světového kulturního dědictví UNESCO.
Hlinsko, Pardubický kraj

Vršovská olšina – tisíce bledulí v Železných horách

Největší lokalita s výskytem bledule jarní na území CHKO Železné hory se nachází mezi obcemi Vršov a Krásné. Jako přírodní památka byla vyhlášena v roce 1990, na ploše 18,65 ha.
Krásné, Pardubický kraj

Vánoční ozdoby Horní Bradlo

Vánoční ozdoby si můžete prohlédnout i zakoupit v areálu Sklárny Horní Bradlo na Chrudimsku. Pokračující prodej tradičních ručně vyráběných vánočních ozdob, které se zde vyráběly do začátku roku 2021.
Horní Bradlo, Pardubický kraj

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa srdčitá, která pamatuje osm století, je 27 metrů vysoká a obvod jejího kmena činí 802 cm. Místo, v kterém roste, patří k historicky cenné lokalitě s renesančním zámečkem Lipka, ze kterého jsou nádherné výhledy na jeden z hřebenů Železných hor i nedaleký prales Polom.
Horní Bradlo, Pardubický kraj

Lesní tělocvična a Stezka mladého lesníka u Trhové Kamenice

Procházku lesem u Trhové Kamenice vám zpříjemní venkovní tělocvična. Lesy ČR zde vybudovaly kombinovanou sestavu, řetězový most, ručkovadlo, hrazdy a otočku z kulánů. Nedaleko tělocvičny se můžete projít po zajímavé Stezka mladého lesníka.
Nasavrky, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Šustr v Nasavrkách

Hotel Šustr byl nově otevřen 30. března 2007. Název zůstal po původních majitelích, přičemž historie budovy sahá do 17. století. Hotel Šustr se nachází v obci Nasavrky na severovýchodním úpatí Železných hor 15 km jižně od Chrudimi.
Nasavrky, Pardubický kraj

Apartmány Pod Čápy v Nasavrkách

Z nových apartmánů v Nasavrkách můžete objevovat přírodu Železných hor i krásy malého městečka a místní tradiční akce. Tady si odpočinete, načerpáte sílu a poznáte spoustu nového.
Nasavrky, Pardubický kraj

Zámeček Klokočov – romantické ubytování na Vysočině

Resort Klokočov zahrnuje romantický zámeček s luxusním ubytováním v klidné zahradě, hostinec se sklípkem, sálem a 13 pokoji, stodolu se 6 pokoji, konferenční místnost pro 45 osob a také krytý menší bazén. Vychutnejte si atmosféru venkovského šlechtického sídla z konce 19. století.
Chotěboř, Kraj Vysočina

Hotel Jezerka

Hotel disponuje širokou nabídkou vnitřních i venkovních sportovišť, které potěší každého návštěvníka.
Seč, Pardubický kraj