Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Běžkařské trasy na Odersku
Zimní sporty

Běžkařské trasy na Odersku

Když příroda poskytne dostatek sněhové nadílky, nemusíte naběžky jen do horských oblastí. Zkuste podniknout výlet do krásné krajiny v povodí řeky Odry, která je vhodná zejména pro lyžaře, kteří dávají přednost klidným oblastem před vyhledávanými středisky.
Oderské vrchy se v poslední době staly oblíbeným zimním cílem běžkařů, kteří zde hledají klid a krásu přírody. I když je pohyb po oblasti omezení kvůli střeženému vojenskému území Libavá, naskýtá se zde několik pěkných tras, které stojí za to vyzkoušet. Trasy sice nejsou upravovány, ale stopa bývá při dostatku sněhu prošlápnutá. 

Mapku s vyznačenými trasami obdržíte v Městském informačním centru města Odry, kterou si lze také stáhnout z webových stránek. Pokud se budete potřebovat na běžecké lyžování vybavit, můžete se obrátit na Ski Centrum na Nadační ulici č. 29 v Odrách (tel.: 556 730 297, 603 505 234). Ve Ski Centru jsou schopni pomoci lyžařům, kteří mají technické problémy s výbavou, i během víkendu.

Trasa 1: Odry – údolí Stodolního potoka – Dvořisko (dále podél silnic) – Dobešov – Čarda – Luboměř – Spálov – "Mlýnice" (zde doporučujeme běžky odepnout a sejít toto prudké stoupání pěšky) – Skála P. Marie – dále již pěšky na vlak do Heřmánek.

Trasa 2: Odry (pěšky bez běžek) – Mankovický most - lesní cestou pod úbočím Pohořského kopce – vod. nádrž v Kletné (podél silnice) – Jestřábí (kolem hřbitova) – "Stříbrné jezírko" (po svahu Pohořského vrchu ke Zlatému potoku a dále podél potoka) – Odry.

Trasa 3: "Kotel" pod Tošovickým kopcem (kolem včelína a sadu) – silniční odpočívadlo u Hvězdové – podél Zlatého potoka – Odry.

Trasa 4: trasy na Veselském kopci – několik tras s východisky u Oder: Mlýnské údolí, "Skalní sklepy", "Zástěrovy louky" u Louček – doporučený sjezd od veselského vysílače k "břidličákům" a od Oder (lesní vrstevnice od "břidličáku" po silnici z Veselí bývá prohrnutá lesní technikou a tak je nutno po ní jít s běžkami na ramenou). Na Veselském kopci bývá projeto i několik "tréninkových" okruhů.

Trasa 5: vlakem do Budišova nad Budišovkou a pod Budišovem již na běžkách: Údolím Budišovky po modře značené turistické trase přes Čermenský mlýn a Hadinku do údolí řeky Odry ke Skále P. Marie u Klokočůvka – dále již pěšky na vlak do Heřmánek.

Trasa 6: vlakem do Čermné ve Slezsku, pěšky přes Čermnou a pod Čemnou již na běžkách do údolí Budišovky a Odry po modře značené turistické trase do chatové oblasti u Skály P. Marie.


 

Dětství na Novojičínsku v 2. pol. 19. a v 1. pol. 20 stol.

Jaké bylo dětství v dlouhém devatenáctém století v našem regionu? Byl horší nebo lepší? Měly vůbec děti v minulosti čas pro sebe? A pokud se podíváme ještě blíž, co se mohlo dětem přihodit o masopustu ve Fulneku?
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Moravské pašije

Velikonoce, pašije, ukřižování Krista tak, jak je upravil a hraje komediant a loutkář Víťa Marčík v divadelní hře Moravské pašije.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Zámecké trhy Kunín

Zveme vás na farmářský a řemeslný trh na zámlu Kunín.
Kunín, Moravskoslezský kraj

Zimní prohlídky zámku Kunín – pouze pro předem objednané skupiny

Zámek v Kuníně je možné v zimních měsících navštívit pouze pro předem objednané skupiny od 10 osob po předchozí dohodě se správou zámku.Návštěvníci zavítají do jedenácti reprezentačních pokojů a soukromých apartmá čtyř rodin, vlastnících kunínské panství.
Kunín, Moravskoslezský kraj

Stříbrné jezírko u Fulneku

Stříbrné jezírko tvoří bezodtokové jezírko, které vzniklo v bývalém galenitovém dole. V okolí jezírka se rozprostírají mokřadní louky, samotné jezírko je bohaté na vodní a bahenní rostlinstvo a četné druhy obojživelníků.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Rozhledna Pohoř – Olšová v Oderských vrších

Rozhledna Olšová se nachází u vesnice Pohoř, místní části města Oder. Tvar vyhlídkové věže má připomínat strážní věž, kterou mají Odry ve svém znaku a na praporu. Rozhledna je volně přístupná a za dobrého počasí z ní uvidíte Lysou horu i Praděd.
Odry, Moravskoslezský kraj

Sportovní areál HEIpark Tošovice – zábava 365 dnů v roce

Ve sportovním areálu HEIpark naleznete v celostátní raritu, a to tři uměle vytvořené sjezdovky s vlastními kotvovými vleky, snowpark s umělými skoky a překážkami, dvě dětské sjezdovky, skoky do BigAirBagu (nafukovacího polštáře) a snowtubing.
Odry, Moravskoslezský kraj

Bývalý zlatý důl u obce Pohoř

Zlatý důl, vzdor svému názvu, sloužil k těžbě stříbrné rudy. Galenit je možno i dnes nalézt přirozeně vyrýžovaný ve skalních kapsách lesního potoka protékajícího kolem tohoto dolu na okraji Oderských vrchů.
Odry, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Tošcimra – glampingové ubytování v Tošovicích

Glamping Tošcimra, to je útulný moderní domek na severu Moravy, v blízkosti Oder. Cyklisté, turisté i ti, kteří si jen chtějí odpočinout v přírodě s moderním zázemím, si zde přijdou na své. Přijet můžete i se svými domácími mazlíčky.
Odry, Moravskoslezský kraj

Dělnický dům v Odrách – ubytování a restaurace

Komplex se skládá z hotelové části a restaurace, vinárny a kavárny. Kromě ubytovacích a gastronomických služeb nabízí i kulturní a společenské zázemí.
Odry, Moravskoslezský kraj

Hotel Amos ve Fulneku

Hotel Amos leží téměř v centru města Fulnek a přece stranou městského ruchu. Poskytuje hostům příjemný pobyt a odpočinek a z pokojů i restaurace výhled do zahrady a na zahradní terasy.
Fulnek, Moravskoslezský kraj

Restaurace U Martiny ve Fulneku

Hostům nabízíme plně klimatizované příjemné posezení, speciality domácí i mezinárodní kuchyně. Salonek s kapacitou cca 50 míst je vhodný pro pořádání oslav či večírků dle vaší bujné fantazie.
Fulnek, Moravskoslezský kraj