Úvod > Co chcete dělat? > Kaple sv. Rodiny v Odrách s raně barokní malbou
Památky

Kaple sv. Rodiny v Odrách s raně barokní malbou

Kaple svaté Rodiny z roku 1719 byla postavena v barokním slohu, nemusela ale sloužit jako hřbitovní kaple, ale jako protestantský kostel. Původně se ale jednalo o dřevěnou, roubenou stavbu nakonec i obezděnou.
Slavnostní znovuotevření hřbitovní kaple sv. Rodiny v Odrách se uskutečnilo poslední říjnový den 2016. Její celková rekonstrukce odhalila několik překvapení, například vzácný deskový malovaný strop.

Znovuobjevení malovaného stropu bylo velkým překvapením památkového ústavu, neboť malba, jejíž autor není znám, vznikla krátce po vybudování kaple, tedy po roce 1719. Archivní dokumenty sice uváděli, že v kapli byl malovaný strop, ale v souvislosti s její rekonstrukcí v polovině 18. století byl údajně zrušen.

Objevená malba zobrazuje figurální motivy korunování Panny Marie s motivem Boha Otce a bohatou vegetabilní výzdobou. Dílo vysoké umělecké kvality, vytvořené umělcem se zkušeností s monumentální nástěnnou malbou, prošlo kompletním restaurátorským zásahem s důrazem na konzervaci a očištění původní raně barokní malby. Restaurátorské práce provedli Romana Balcarová a Peter Stirber.

Kaple sv. Rodiny je podélná stavba s půlkruhovým závěrem z roku 1719, vestavěná v ohradní zdi hřbitova. Nad profilovanou korunní římsou se tyčí barokní volutový štít s trojúhelným zakončením, členěný lizénami a římsami. Ve středu štítu nalezneme pravoúhlé okno a nad ním kruhový větrací otvor. K budově také přiléhá sakristie. Střecha objektu je sedlová a v hřebeni se nachází polygonální vížka s lucernou a cibulovou bání.

Mimo kapli můžete ve městě navštívit oderskou Katovnu, kde sídlí stálá expozice Pohádkového Poodří. Pro milovníky architektury nabízí náměstí v Odrách pěkné měšťanské domy a klasicistní radnici. K nejznámějším církevním památkám města se řadí gotický kostel sv. Bartoloměje.
 

Provozovatel

Kaple sv. Rodiny v Odrách

Nadační 375/1
742 35 Odry
Tel.:
+420 556 768 111
Email:
podatelna@odry.cz
WWW:
www.odry.cz
GPS:
49,665513 17,827962
 
Region:
Moravskoslezský kraj
Oblast:
Poodří
Město:
Odry
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 
Ledopád Pohoř u Odrer

Ledopád Pohoř u Odrer

Odry, Moravskoslezský kraj
Za městskou památkovou zónou do Oder

Za městskou památkovou zónou do Oder

Odry, Moravskoslezský kraj
Přírodní park Oderské vrchy

Přírodní park Oderské vrchy

Odry, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Amos ve Fulneku

Hotel Amos ve Fulneku

Fulnek, Moravskoslezský kraj
Restaurace U Martiny ve Fulneku

Restaurace U Martiny ve Fulneku

Fulnek, Moravskoslezský kraj