Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.
Krušnohorský klub je udržovatelem strojově upravovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Upravují se ve středisku Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska, v Klínech, na Dloué Louce, Bouřňáku, Fojtovicích a Telnici.
Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.
Nenáročná trasa, která vás provede samým srdcem Slavkovského lesa, krouží kolem tajuplné a tiché krajiny národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Cesta povede okolo alpských staveb v osadě Kladská, zamrzlých rybníků a Dlouhé stoky.
V údolí řeky Rolavy a Bílého potoka v západní části Krušných hor leží malebná horská víska Nové Hamry, která je vyhledávaným rájem pro běžkaře. Chcete-li se tedy projet okouzlující přírodou, navštívit krásná místa a vychutnat si klid a romantiku zasněžených lesů a plání, zamiřte právě sem.
Projeďte se projet po nejoblíbenější běžkařské trase v Krušných horách. K přednostem krušnohorské magistrály patří strojově udržované cesty a malebná krajina okolo. Jedná se o nenáročnou trasu s malým převýšením.
Pojďte se projet pohádkovou krajinou! V okolí Perninku budete projíždět okouzlující přírodou, navštívíte krásná místa a vychutnáte si klid a romantiku zasněžených lesů a plání. V samotném městečku můžete vyzkoušet běžkařský osvětlený okruh i kolečko pro běžkaře s psími kamarády.
Bublava je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového i běžeckého lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. V těsném sousedství se navíc nabízí možnost výletů do blízkého Německa.
Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.
Červenohorské sedlo je důležitým turistickým uzlem, který dělí hřeben na Keprnickou hornatinu a Pradědskou hornatinu. Díky centrální poloze a dobré dopravní dostupnosti představuje výchozí bod pro řadu udržovaných běžeckých tras.
Magistrála Hrubého Jeseníku nabízí holé pláně, hluboké lesy, daleké výhledy z vrcholu i náročné sjezdy a výstupy. Navíc je trasa dobře značena a lyžařská stopa bývá prakticky vždy dobře projeta. Celkově je propojeno cca 300 km tras na 12 lokalitách.
Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Kristiánova, Bedřichova, Nové Louky a Jizerky.
Bílá stopa, která vede z Valašského Meziříčí až do Rožnova pod Radhoštěm, je určená všem, kteří si chtějí i v zimě udržet dobrou kondici.
Malebný okruh českou částí Vysočiny začíná na vysoko položené stanici ČD Čachnov, odtud vás povede k zámečku Karlštejn. Zde se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat do Poličky anebo si vyberete trasu do Křižánek na historickou hranici mezi Čechami a Moravou.
Krásná trasa z železniční stanice Olešná na Moravě vás provede moravskou Vysočinou okolo Pasecké skály a rybníků Medlov a Sykovec do Třech Studní. Odtud pak trasa pokračuje do vsi Lhotka a do Žďáru nad Sázavou.
Tato okruhová trasa vás zavede přímo do srdce Žďárských vrchů. Na necelých 30 kilometrech projedete nejkrásnějšími vesnicemi na Vysočině (Fryšava, Tři Studně), zdoláte Brožovu skalku či Devět skal a jako bonus navštívíte proslulý biatlonový areál u hotelu Skihotel.
Na území mikroregionu Společenství obcí Čertovo břemeno (rozhraní jižních a středních Čech) je vyznačený systém lyžařských tras pro běh na lyžích. V rámci systému existují značené a pravidelně udržované lyžařské trasy v délce pětašedesát až osmdesát pět kilometrů. Stopy mají mírně zvlněný profil.
Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.
V lokalitě Skřítek – Malá Morávka – Karlov – Hvězda najdete celou řadu upravovaných běžeckých tras. Trasa o délce 25 km vede po jihovýchodním hřebenu Hrubého Jeseníku, je strojově udržována a patří k těm nejzajímavějším.
V lyžařském areálu v Popelkách jsou k dispozici standardní běžecké tratě v délce 2, 3, 4 a 5 km, které vedou z lyžařského areálu po okolních polích a loukách a jsou upravovány dle momentálních sněhových podmínek. Upravuje se i Lomnická lyžařská magistrála o délce přibližně 13 km.
V Městských lesích u Hradce Králové mohou za dobrých sněhových podmínek běžkaři využít upravené stopy o celkové délce 25 kilometrů. Rovinatý terén zaručuje i začátečníkům bezpečné podmínky bez prudkých sjezdů a stoupání.
V Orlickém Záhoří na Rychnovsku naleznete 4,5 kilometru dlouhý běžkařský okruh, který je nejdelší osvětlenou tratí pro běžecké lyžování v zemi. Parkování i vstup na něj je pro běžkaře zcela zdarma.
Když je zima pořádná a napadne hustá sněhová pokrývka, můžete vyrazit na běžky i do méně známých částí Krkonoš, které zůstávají stranou hlavních tras. Takový je kout mezi obcí Strážné a Pecí pod Sněžkou, kde pocítíte samoty uprostřed hor. Pocitu, který si v Krkonoších moc často neužijete!
Perfektní úprava, velké množství tras, rozhledy do kraje a vysoká nadmořská výška, to je kombinace, díky níž Benecko nabízí jedny z nejlepších podmínek pro běžecké lyžování v České republice. V okolí Benecka je pro běžkaře připraven o několik turistických i závodních tratí.
Na tomto běžkařském okruhu vás čeká celkové převýšení 348 metrů a celkové klesání 821 metrů. Trasa je to velmi pěkná, středně náročná trasa a vede nádhernou krajinou Krkonoš. Startovním a zároveň i cílovým místem této trasy je Špindlerův Mlýn. Trasa měří necelých 30 km.
V Krkonoších vede spousta hezkých lyžařských běžeckých tras pro milovníky tohoto sportu. Po jedné takové se můžete vysat krásnou horskou krajinou z Velké Úpy do Pece pod Sněžkou. Náročnější trasa měří 24 km.
Trasa Buď fit v délce 20 kilometrů začíná v Jilemnici, na místě zvaném U buněk, v areálu Hraběnka, ale je také možnost napojit se na více místech a lze jí projíždět v libovolném směru. Na lyže se mohou po této trase vydat děti, senioři i zdatní sportovci.
Také vám vadí tlačenice na jizerskohorských hřebenech a hledáte klidnější místa, kde si nerušeně zaběžkovat svým tempem, aniž by vás míjeli desítky „polykačů kilometrů“? Pak vyzkoušejte nové okruhy okolo Maliníku na Vysokém hřebeni a zpět pod Prostředním hřebenem.
Středobrdská magistrála, kterou udržuje během zimy několik místních nadšenců, začíná v Zaječově a končí u Příbrami. Základní varianta je dlouhá 23 kilometrů a vede přes Orlov, Obecnické sedlo, vrchol Velkého Toku, bývalou hájovnu Carvánka či vodní nádrž Palmovka.
Pro milovníky výhledů jsou určeny upravované běžecké okruhy v Koutech nad Desnou. Ideální sněhové podmínky pro běžecké tratě zajišťuje nadmořská výška 1330 metrů. K nejvyhledávanějším patří bezesporu okruh zvaný Stadion, který tvoří prstenec okolo horní nádrže PVE Dlouhé Stráně v délce 2,85 km.
Středně náročná trasa Rychlebskými horami, které dosud nebyly plně objeveny, nabízí mnoho romantických zákoutí, krásných výhledů i hlubokých údolí. Okruh začíná v Javorníku a povede vás přes Borůvkovou horu i přes za jímavé přírodní útvary.
Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.
Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.
Páteřní trasa magistrály dlouhá 19 km začíná na Hostýně a končí v Loučce v místě zvaném Lazy.Běžkaři, pěší turisté i cyklisté se tak dostanou na mnoho zajímavých míst. Na páteřní trasu navazují odbočky k zajímavým místům.
Upravované běžecké stopy Luhačovského Zálesí jsou zimním rájem všech milovníků bílé stopy. Napojit se na trasy můžete hned v několika obcích regionu, a těšit se můžete na kilometry upravených stop po těch nejzajímavějších koutech Luhačovického Zálesí.
Když příroda poskytne dostatek sněhové nadílky, nemusíte naběžky jen do horských oblastí. Zkuste podniknout výlet do krásné krajiny v povodí řeky Odry, která je vhodná zejména pro lyžaře, kteří dávají přednost klidným oblastem před vyhledávanými středisky.
Celými Krkonošemi od Harrachova až do Žacléře prochází páteřní, 71 km dlouhá, Krkonošská magistrála. Na ni pak navazuje více než 560 km místních lyžařských cest a okruhů.
Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.
Oblast Vsetínských Beskyd (dřívě Vsetínských vrchů) je mnohem méně známá než jiná místa v Beskydech, jako jsou Pustevny, Radhošť a Lysá hora, ale v současné době je běžecky velmi atraktivní jak pro turisty, tak sportovní běžkaře.
O Mariánských Lázních by se dalo říct, že je to univerzální městečko. Má skvělé podmínky pro lyžování a ještě lepší podmínky pro relaxační a kulturní vyžití po lyžování nebo v případě nepříznivého počasí. Pokud se zima povede a je dostatek sněhu, je zde garantováno 90 km strojově upravovaných stop.
Zdálo by se, že tato oblast nemá z lyžařského běžeckého hlediska co nabídnout, ale opak je pravdou. Trasy pro běžce jsou tedy upravovány nejen přímo u Jihlavy a na historicky běžkařsky významném Čeřínku, ale také v Javořické vrchovině v okolí Telče.
Tento geomorfologický celek na severovýchod od Brna je spíše spojován s jeskyněmi Moravského krasu než s běháním na lyžích. Podmínky pro běžkaření jsou tu však během příznivé zimy výborné. Dokladem toho je řada okruhů v nejvyšší části vrchoviny kolem vrchu Skalky (735 m.n.m.).
Udržované běžkařské trasy na Rejvízu v nadmořské výšce cca 800 m nabízejí dobré sněhové podmínky, jedinečnou neporušenou přírodu i dostatek příležitostí k občerstvení.
Náročná trasa o celkové délce 24,5 km vás zavede nejvýše, jak je to vůbec v tomto regionu možné – na vrchol Králického Sněžníku. Od Ski centra Sněžník vás trasa zavede okolo vrcholů Slamník, Podbělka a Sušina až ke Slůněti. Z vrcholu Sněžníku povede zpáteční cesta po hraničním hřebenu.
Potěšte se nenáročnou jízdou v udržované stopě i krásnými výhledy na členitou krajinu CHKO Broumovsko se známými Adršpašsko-teplickými skalami či stolovými horami Ostaš a Turov, které svým zrakem při cestě jistě neminete. Na hřebeni Jestřebích hor jsou běžecké stopy pravidelně udržovány.
Krajina Kladského pomezí je v zimních měsících nejen krásná, ale svým reliéfem také vhodná pro běžecké lyžování. Pozvolná stoupání, mírné sjezdy, krásné a daleké rozhledy do kraje - to vše nabízí oblíbená lyžařská trasa z Dobrošova kolem Malinové hory.
Oblast Čerchov - Gibacht leží mezi Domažlicemi a Klenčí pod Čerchovem. Na své si přijdou především vyznavači běhu na lyžích, ale využít můžete i sjezdového lyžování na lyžařském svahu Sádek.
Náročnější trasa z Pece pod Sněžkou vás provede hlavním hřebenem východních Krkonoš s nejvyššími vrcholy České republiky - Sněžkou, Studniční a Luční horou. Tato trasa je určena zdatnějším lyžařům a milovníkům dalekých rozhledů.
Středně náročný výlet vás provede jednou z nejkrásnějších partií našich nejvyšších hor. Trasa začíná u Špindlerovy boudy, prochází Stříbrným návrším na Luční boudu a přes Klínové boudy vás dovede zpět do Špindlerova Mlýna.
Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.
Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.
Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci - Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.
Oblíbenou běžkažskou trasu v okolí Harrachova zvládnou i rekreační jezdci. Cesta vede nejkrásnějšími partiemi západních Krkonoš s překrásnými výhledy. Stoupání na trase je ve finále vynahrazeno překrásným sjezdem okolo řeky Mumlavy.
Česká republika má mnoho atraktivních běžkařských terénů, ale pokud se chcete vydat na lyžích do úzkých kaňonů lemovaných pískovcovými věžemi a zároveň vystoupat na vrchol mohutné stolové hory, vydejte se na Děčínský Sněžník.
Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru - lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.
Tento nenáročný výlet je určen především milovníkům nádherné přírody, kteří si rádi užívají volnosti v člověkem neporušené krajině. Část trasy vede na území Polska a v místě, kde leží hranice s českou stranou se nachází jizerská oblast tmavé oblohy.
Zkrácenou verzi slavného závodu zvládnou i rekreační běžkaři. Projedete se krásnou přírodou Jizerských hor a prověříte svou fyzickou kondici. Cestou projedete okolo Šámalovy chaty, Knajpy, Smědavy nebo vyhlídky Krásná Máří.
Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.
Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.
Má příspěvek časově omezenou dobu trvání?