!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Barokní zámek Týnec u Klatov
Památky

Barokní zámek Týnec u Klatov

Zámek Týnec u Klatov je vrcholně barokní stavba, patří nejvýznamnějším českým i evropským zámeckým stavbám své doby. Od roku 2000 je majitelem zámku pan Jan Pelánek, sběratel umění, který zámek postupně rekonstruuje a chce zde zřídit umělecké centrum pro výtvarné umělce a pořádat semináře.
Jihozápadně od Klatov se nachází obec Týnec s monumentálním Zámkem Týnec, který se tyčí těsně pod vrcholem návrší. Zámecká stavba je významnou dominantou širokého okolí. Svou koncepcí náleží k nejvýznamnějším českým i evropským zámeckým stavbám své doby.

Mohutný barokní zámek založil hrabě Maxmilián Norbert Krakovský z Kolowrat. Plán stavby vznikl kolem už roku 1700 podle návrhů barokního architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. V té době byl také založen přilehlý francouzský park, později upravený na anglický. Architektura této stavby je pozoruhodně promyšlená a patří nepochybně k vrcholu barokního období.

Zámek se skládá ze tří poschodí a dosahuje délky až 60 metrů. Nad přízemím je vloženo polopatro, které bylo určeno především pro ubytování služebnictva. V budově je několik desítek místností a k těm nejzajímavějším patří zejména Velký sál, který nabízí široký výhled do okolí a areálu přilehlé zahrady. Půdorys sálu vyniká tím, že zachovává tradici barokních prostorů a můžeme ho rozdělit na dvě křídla. To západní křídlo však nebylo nikdy dokončeno. Naopak východní křídlo je zdobeno nástěnnými malbami, za jejichž autora je považován František Lemarie. Na malbách jsou zachyceny dvory týneckého panství a pohledy na zaniklé tvrze.

Za svou existenci vystřídal zámek hned několik majitelů a sloužil k různým účelům. V roce 1927 proběhlo dokončení západního křídla panem Jaroslav Polívka. Poté byl objekt využíván jako luxusní hotel, ale záhy na to zkrachoval. V roce 1937 získal zámek Spolek pro péči o sirotky v Praze. Od roku 1951 byl majetkem Pražské evangelické církve metodistické, která zde zřídila útulek pro tělesně postižené děti. Poté přešel do rukou státu. Dlouhá léta byl sídlem Československé lidové armády. V roce 2000 zámek koupil sběratel umění Jan Pelánek, který zahájil jeho postupnou rekonstrukci.

V květnu 2014 byl zámek přidán na seznam národních kulturních památek České republiky.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 1. 5. 2020
28.3.
6.6.
Jiří Hampl: Fotografie a objekty

Jiří Hampl: Fotografie a objekty

Janovice nad Úhlavou, Šumava
10.7.
11.7.
Klatovská pouť 2021

Klatovská pouť 2021

Klatovy, Šumava
8.5.
9.5.
Rallye Šumava Klatovy 2021

Rallye Šumava Klatovy 2021

Klatovy, Šumava

Ubytování a restaurace v okolí